Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Kritika • Piše: Dragan Jurak • 08.10.2007.

John Maddox Roberts : SPQR - Kraljev gambit

Ubojstva u starom Rimu. Vrijeme je kasne Republike. Nakon što su porazili Spartaka i njegovu robovlasničku vojsku Rimom zajednički vladaju konzuli Kras i Pompej. No noću gradom vladaju razbojnici. Upravno središte većine poznatog svijeta mračni je i opasni antički megapolis. Između mnogih leševa koji se svakog jutra otkrivaju na gradskim ulicama pojaviti će se i leševi jednog trgovca, jednog bivšeg gladijatora, i jednog bogatog bivšeg roba. Decije Cecilije Metel mlađi, istražitelj iz „povjerenstva dvadesetšestorice i potpovjerenstva trojice u Rimu“, povezati će ta tri ubojstva u urotu koja će voditi do samog vrha Republike i optužbe za veleizdaju.

«SPQR : Kraljev gambit» prvi je roman Johna Maddoxa Robertsa (1947.) u njegovoj seriji povijesnih krimića iz starog Rima. Bivši pripadnik Zelenih beretki u Vijetnamskom ratu pasionirani je obožavatelj rimske povijesti baš kao i mnogi američki generali. „Kraljev gambit“, prvi roman iz „SPQR“ serije, kratice za Senatus populusque Romanus – senat i narod rimski - stari je legionar objavio 1990. godine.

„Kraljev gambit“ nije roman u kategoriji povijesnih krimića Eca ili Pamuka, ali svejedno, može biti spomenut u istoj rečenici s njima. Robertsov povijesni obilazak starog Rima uključuje i epizodne uloge Cicerona i mladog senatora Gaja Julija Cezara, i mnoge, najčešće poznate detalje iz rimske povijesti i svakodnevice. No strateški ključna autorska odluka je smještanje radnje krimića u vrijeme dominacije jakih generala.

Slabljenje Republike i skretanje prema apsolutizmu povijesna je lekcija koja se izravno referira na odnos demokratskih vlasti i vojno-industrijskog kartela u poslijeratnoj Americi. Premda možda i nema takve dalekosežne ambicije preko nje Roberts izravno tumači Rim našeg doba.

( Tekst je prvotno objavljen u Jutarnjem listu )

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –