Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Kritika • Piše: Dragan Jurak • 19.11.2008.

Charles Bukowski : Najljepša žena u gradu

"Baš imaš malog pimpeka“ – kaže neki tip u WC-u. "Kad pišam ili meditiram, da. Ali ja sam ono što zovu superrastezljiv tip. Kad sam spreman svaki ovaj centimetar se povećava šest puta.“

"Onda je to u redu, ako ne lažeš, jer vidim samo pet centimetara.“


Ah Bukowski, taj humor, ta poza – tko mu je ikad bio ravan. Dvadeset i pet godina nakon noći provedene s „Bludnim sinom“ i dalje mu je teško naći para. Zbirka "Najljepša žena u gradu i druge priče" (izdana 1972. kao Erections, Ejaculations, Exibitions and General Tales of Ordinary Madness, a zatim podjeljena 1983. u dvije knjige Tales of Ordinary Madness i "Najljepšu“, kako je to za pogovor istražio Denis Peričić) tipična je pseudobiografska svaštara "starog pokvarenjaka“. Što će reći - dnevnik kapetana naše mladosti.

Bukowski ne kultivira. On nasmijava i zastrašuje, najčešće oboje istovremeno. Njegova jedina prihvatljiva društvena vrijednost je nonkonformizam, a jedino opravdanje to što je jako dobar pisac. Tko je Bukowski? On je poštanski službenik kojeg nadređeni odvode na ispitivanje zbog prostota koje objavljuje u literarnom underground časopisu ("nismo imali ovakav slučaj u zadnjih deset godina“, kažu oni, "tko je bio taj zadnji nesretnik?“ pita on). On je sociopata koji je s 29 izgledao kao da ima 50. "Sve od silnog vina i briga“ kaže – što je, valjda, suprotno od vina i gitara.

No i takav, neperspektivni poštanski službenik, starac u dvadesetima, Bukowski je pisac. To ga je spasilo. Većinu života uspijevalo mu je ništa drugo ne raditi osim pisati. "Pogledaj moje ruke! Imam ruke kao pijanist!“ hvali se jednoj ženi u "Najljepšoj“. To ga i danas čini velikim.


( Tekst je prvotno objavljen u Jutarnjem listu )

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –