Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 03.04.2018.

Predstavljanje knjige Efraima Zuroffa 'Operacija Posljednja prilika'
Održava se
09.04.2018. u 17:30h

Operacija Posljednja prilika Zuroff Efraim

Fraktura i Festival tolerancije pozivaju vas na predstavljanje knjige Efraima Zuroffa  "Operacija Posljednja prilika - Potjera za nacističkim zločincima" (Fraktura, 2018), koje će se održati u ponedjeljak 9. travnja u 17.30 sati, u Velikoj dvorani kina Europa u Zagrebu.

Uz autora o knjizi će govoriti Stjepan Mesić i Seid Serdarević.
 
Knjiga Efraima Zuroffa, "Operacija Posljednja prilika", čiji naslov aludira na činjenicu da će biološka smrt oteti iz ruku pravde preostale odgovorne za Holokaust ako se ne poduzme taj posljednji napor da ih se uhvati i izvede pred sud, govori o tome kako su zločinci desetljećima izbjegavali pravdi, kako im se mukotrpno ulazilo u trag i kako se (neke, barem) pronalazilo. 

S Efraimom Zuroffom sastajao sam se mnogo puta, i u Zagrebu i u Izraelu. Znam da je riječ o čovjeku koji ono što radi ne radi zbog mržnje prema bilo kome, nego isključivo zbog toga da zločin bez presedana u novijoj povijesti ljudskoga roda ne ostane nekažnjen i da zločinci budu privedeni pravdi. Nadam se i volio bih vjerovati da će knjigu pročitati upravo oni koji su uvjereni u suprotno.

Stjepan Mesić, predsjednik Republike Hrvatske 2000.–2010.  

O autoru:

Foto: Darko Ćirkov, izvor: Fraktura

Efraim Zuroff rođen je u New Yorku 5. kolovoza 1948. u obitelji Židova porijeklom iz zapadne Ukrajine i Litve. Tijekom studija povijesti na Sveučilištu Yeshiva godinu dana provodi u Jeruzalemu na Hebrejskom sveučilištu te se nakon diplome u SAD-u odlučuje trajno nastaniti u Izraelu. Zapošljava se kao urednik godišnjaka Yad Vashem Studies. 

Godine 1978. postaje prvi direktor Centra Simona Wiesenthala u Los Angelesu, gdje igra ključnu ulogu u osnivanju knjižnice i arhiva Centra, a kao savjetnik za povijest surađuje na Oskarom nagrađenom dokumentarnom filmu Genocid. Nakon povratka u Jeruzalem 1980., radi u Židovskoj agenciji na poslovima povezanim sa židovskom izobrazbom u Izraelu i inozemstvu te postaje suradnik-istraživač američkog Ureda za posebne istrage. Tako počinje njegova karijera lovca na nacističke ratne zločince i istinskog Wiesenthalova nasljednika. 

Uz poticaj osnivača Fondacije Targum Shlishi Aryeha Rubina, u ljeto 2002. započinje operaciju Posljednja prilika u sklopu koje se nude financijske nagrade za informacije koje bi pomogle osudi nacističkih ratnih zločinaca. Taj projekt pokrenut je u četrnaest zemalja (Litvi, Latviji, Estoniji, Poljskoj, Rumunjskoj, Austriji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Njemačkoj, Argentini, Čileu, Brazilu, Urugvaju i Norveškoj), a zahvaljujući njemu na svjetlo dana izašla su imena više od tisuću prethodno nepoznatih osumnjičenika, od kojih je procesuirano sto deset. Operaciju Posljednja prilika II pokrenuo je u prosincu 2011., s fokusom na čuvare koncentracijskih logora i pripadnike Einsatzgruppen. 

Objavio je više od 450 članaka, izvještaja i prikaza o različitim temama povezanima s Holokaustom i drugim pitanjima o židovskom svijetu, među kojima se, uz Operaciju Posljednja prilika, ističu knjige "Occupation: Nazi-Hunter: The Continuing Search for the Perpetrators of the Holocaust" (1994.) i "Our People; Journey With an Enemy", napisana s litavskom autoricom Rūtom Vanagaitė. Nominiran je za Nobelovu nagradu za mir 2008., a dobitnik je više priznanja u raznim državama, među kojima je Red kneza Trpimira s ogrlicom i Danicom za “osobit doprinos borbi protiv povijesnog revizionizma i reafirmiranju antifašističkih temelja Hrvatske i uspostavljanju dobrih odnosa Hrvatske i Izraela”.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –