Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 21.11.2011.

Srpski pisac Oto Oltvanji gostuje u Umagu
Održava se
23.11.2011.

U suorganizaciji s Kućom za pisce - Hižom od besid iz Pazina, u srijedu, 23. studenog u 20 sati, u Gradskoj knjižnici Umag gostuje vodeći srpski žanrovski pisac Oto Oltvanji. Oltvanjijevi romani „Crne cipele“ (2005) i „Kičma noći“ (2010) smatraju se vrhunskim ostvarenjima krimi-horor žanra.

Oltvanji je ekspert za književne (i filmske!) žanrove, pa će ova književna večer biti prava prilika za razgovor o aktualnim tendencijama u horor, triler i fantasy književnosti, o vodećim žanrovskim piscima i  književnoj vrijednosti njihovih opusa.

Oto Oltvanji rođen je 1971. godine u Novom Sadu. Djetinjstvo i adolescentsko razdoblje proveo je u Subotici, za koju je još vezan dragim ljudima i događajima. S kraćim pauzama, u Beogradu živi od 1991. godine. Studirao je engleski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu.

Slučajni susret sa stripom sredinom sedamdesetih (odbačeni, nekompletni primjerak Zagora u epizodi Zavjerenici), u zajedničkom vrtu bakine i djedove zgrade, zauvijek mu je izmijenio život. Prvu priču poslao je s petnaest godina novosadskom Dnevniku i bio odbijen. Godinu dana kasnije, s novom pričom upisao se u ekskluzivni klub “Nije za…” zagrebačkog SF časopisa Sirius. Prvi roman, krimić flemingovskog tipa, poslao je sa šesnaest godina novosadskom Dnevniku i bio prihvaćen – i u rekordnom roku isplaćen. Time je oborio prethodni rekord najmlađeg objavljenog pisca u slavnoj ediciji X-100 (osamnaest godina). Iako je recenzent predložio da se na osnovu prihvaćenog djela piscu ponudi razrada serijala – a ovaj imao sinopsise za narednih deset nastavaka – roman je objavljen pod pseudonimom tek dvije godine kasnije, zbog premetačine u godišnjem izdavačkom planu.

To je obeshrabrilo mladog šundmajstora. Na osnovu ovih šturih podataka, zaludni možda i pronađu o kojem se romanu radi. Sretno. Iako je objavio dvije priče u glasilu subotičkog Društva ljubitelja naučne fantastike Meteor u drugoj polovini 80-tih, njegova prva priča u nekoj službenoj publikaciji pojavila se u travnju 1993. godine. Od tada je objavio više od dvadeset priča u časopisima, od Politikinog zabavnika do niške Gradine, i u antologijama, od Tamnog vilajeta do Istinitih laži.

Između ostalog preveo je knjige „Zlatna krv“ Luciusa Sheparda, „Prestonica nasilja“ Georga Pelecanosa i „Sva siročad“ Bruklina Jonathana Lethema. Objavio je romane: „Crne cipele“ (2005) i „Kičma noći“ (2010) u izdanju beogradske nakladničke kuće Samizdat B92.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –