Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 25.11.2011.

Zagrijavanje globalno? Ne, samo u Zagrebu...
Održava se
25.11.2011.

Skoro smo zaboravili da nas i ovog petka nešto u Zagrebu može zagrijati. U 19:30 sati u Knjižnici i čitaonica Bogdana Ogrizovića, održat će se još jedno Zagrijvanje.

Obilježavajući svršetak osme sezone Zagrijavanja, a u tih osam, nema čega nije bilo - sjajnih autora i autorica (domaćih i stranih, iskusnih i novih), poezije i proze, putopisa i časopisa, pjesme i svirke; promovirale su se knjige i projekti, testirali rukopisi, zagrijavalo se naveliko i globalno i lokalno – pisci, tekstovi, glasovi, dlanovi!

Plan je nastaviti i dalje, a ovoga petka dobri termodinamički književni duh Zagreba održavaju: Tatjana Jambrišak, Robert Međurečan, Ivan Šamija, Dino Škare i Senko Karuza.

Tatjana Jambrišak

prevodi književna djela, objavljuje zbirke priča, pjesama i putopisa te uređuje razne zbirke domaćih autora. Najviše voli prijevodne izazove poput Pulitzerovih laureata McCarthyja (Cesta i Krvavi meridijan), Elizabeth Strout (Olive Kitteridge i Amy i Isabelle), Arta Spiegelmana (Maus) i drugih te grafičke romane Alana Moorea (Pakao i Halo Jones), Hermanna (Afrika), braće Hernandez (Ljubav i rakete), Alexa Raymonda (Rip Kirby) i ostalih.

Robert Međurečan

Sletio na Zemlju u godini kad su Ameri navodno sletjeli na Mjesec i to baš u Zagreb (ala sam se usrećio). Studirao veterinarsku medicinu, al je rat sjebo svršavanje istog (nisam više mogao gledat krv). Živio od glazbe; svirao na svim mogućim mjestima u Zg i krugu od 30 km (materijal za 3 romana), neko vrijeme glumio zaposlenika na Hrvatskom radiju. S razine svadbarskog zabavljača uletio u profesionalne glazbenike - snimali se cd-i, spotovi, koncerti (materijal za 5 romana). Iz glazbe pobjegao pod naletom turbo folka. Ližući rane u neravnopravnoj borbi protiv dugmetare, počeo pisati. Iz štosa poslao neke tekstove pojedinim ljudima i šokirao se kad su rekli da imaju potencijala. Uhvatio se ozbiljnog posla i napisao "Prodajem odličja, prvi vlasnik", „Kad jaganjci utihnu u Zdihovu“... i tako dalje.

Ivan Šamija

rođen je u Zagrebu 1976. godine. Poeziju i prozu objavljivao je u tiskanim i on-line časopisima te na Trećem programu Hrvatskog radija. Objavio je zbirku poezije Kupolenebo (AGM, Zagreb, 2003.) koja je kasnije objavljena i u elektroničkom izdanju (Društvo za promicanje književnosti na novim medijima, Zagreb, 2006.). U sklopu projekta Babylonia objavljena mu je dvojezična zbirka poezije (hrvatski/talijanski) Cupolecielo, on-line i na CD-ROM-u (blesok publishing, Makedonija, 2004.). Priča Babilon, Nevada uvrštena mu je u zbornik Zagrijavanje do 27. Poezija mu je uvrštena u dvojezičnu antologiju suvremenog hrvatskog pjesništva (ukrajinski/hrvatski) Kada se slova presele na tvoje lice (Lavov, 2008.). Poezija mu je prevođena na engleski, talijanski, ukrajinski i bugarski. Član je Hrvatskog društva pisaca. Član je i jedan je od osnivača udruge za promicanje kulture i umjetnosti BRUTAL te sudjeluje u organizaciji godišnjeg Međunarodnog festivala suvremene poezije kojeg udruga BRUTAL organizira od 2006. godine u Zagrebu.

Dino Škare

rođen u lipnju 1980. u Zagrebu, danas živi od kazališta, uz mnoštvo hobija. Frontman je benda DeLyricum, piše angažirane (poetske) tekstove za večeri Slam-poezije i potrebe benda. Osvojio je mnoštvo nagrada na večerima Slam-poezije, u čemu je i ovogodišnji prvak Hrvatske, jedan je od "Slam" reprezentativaca naše države te posjeduje desetljetno iskustvo u ovoj sisciplini. Iza sebe ima solo hip hop album "Tamna strana sunca" i album s bendom DeLyricum "Autsajder".
Slobodni umjetnik, član HDDU, nomad koji se ovih dana preselio po 18. put u životu, može ga se vidjeti na mnogim predstavama, čuti u sinkroniziranim crtanim filmovima, doživjeti na koncertima i popiti piće s njim na večerima poezije.

te

jedan i jedini,

nepredvidivi i neprocjenjivi

SENKO KARUZA

rođen 1957. u Splitu. Djetinjstvo je proveo na otoku Visu. Školovao se u Visu, Splitu i Zagrebu. Priče i kolumne objavljivao u više domaćih novina i časopisa, a priče su mu uvrštavane u različite antologije, preglede i izbore te prevođene na strane jezike. Objavio je knjige: Busbuskalai (1997.); Ima li života prije smrti (2005.); Tri krokodila (s B. Čegecom i M. Mićanovićem, 2005.); Vodič po otoku (2005.); Teško mi je reći (sabrane priče, 2007.) i Kamara obscura (2010.). Organizator je književnog festivala Mare, Mare! i osnivač neformalnog Multimedijalnog mobilnog centra za istraživanje alternativnih načina preživljavanja na malim i pučinskim otocima.

Moderira, bodri i najsrdačnije poziva vas, vaše prijatelje, znance i bližu rodbinu:

Roman Simić Bodrožić

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –