Odred za baštinu : Saveznički junaci, nacistički lopovi i najveća potraga za blagom svih vremena
- Nakladnik: Fraktura
- Prijevod: Saša Drach, Antonija Handabaka
- 02/2013.
- 496 str., tvrdi uvez s ovitkom
- ISBN 9789532664676
- Cijena: 23.76 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro - Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
“Većina nas svjesna je da je Drugi svjetski rat bio najrazorniji rat u povijesti. Znamo za goleme ljudske žrtve, vidjeli smo slike razrušenih europskih gradova. No ipak, dok šetamo veličanstvenim muzejima poput Louvrea, uživamo u samoći dostojanstvenih građevina poput katedrale u Chartresu ili se divimo uzvišenoj ljepoti slika poput "Posljednje večere" Leonarda da Vincija, zapitamo li se kako to da je toliko spomenika i velikih umjetničkih djela uspjelo preživjeti taj rat? Tko su bili ljudi koji su ih spasili?” Ti neopjevani junaci bili su poznati pod imenom "Odred za baštinu".
Tijekom okupacije Europe Hitler i nacisti izveli su “najveću pljačku u povijesti”, pri čemu su za sebe i Treći Reich prikupili i sakrili više od pet milijuna umjetnina. Od iskrcavanja na Siciliju do pada Reicha "Odred za baštinu" izveo je, utrkujući se s vremenom, najveću potragu za blagom u povijesti, a umjetnine su bile smještene na najnevjerojatnijim mjestima, od bajkovitih dvoraca do dubokih rudnika.
Knjiga "Odred za baštinu" Roberta M. Edsela napeta je i uzbudljiva priča o ljudima koji su pronašli, spasili i sačuvali neprocjenjivo umjetničko blago i baštinu čovječanstva.
***
Sve do 2007. rad Odreda za baštinu nije bio odgovarajuće prepoznat. The National Endowment for the Humanities dodijelio mu je odličje koje se daje pojedincima ili skupinama čiji je rad “u narodu produbio razumijevanje humanističkih znanosti”. A sada je tu i knjiga, kao doista zasluženo, a i vrlo čitko priznanje. Thomas B. Allen, Washington Times
Među pripadnicima Odreda za baštinu bilo je začuđujuće mnogo “džonvejnovskoga” i lude hrabrosti, tim više što su skoro svi bili sredovječni muškarci koji su za sobom ostavili dobre poslove i obitelji kako bi lutali bombama razrovanom Europom u neizvjesnoj potrazi za slikama i kipovima. Jenni Frazer, The Jewish Chronicle
Robert M. Edsel rođen je 1958. u Oak Parku u Illinoisu, a odrastao je u Dallasu. Nakon uspješne karijere u tenisu i u naftnoj industriji, 1996. seli se u Europu te se počinje baviti sudbinom europske umjetničke baštine u vrijeme Drugoga svjetskog rata. Autor je knjiga "Spašavanje Da Vincija" (Rescuing da Vinci, 2006.) i "Odred za baštinu" (Monuments Men, 2009.; u hrvatskom prijevodu objavljen 2013.), na temelju koje je George Clooney snimio istoimeni film koji se počeo prikazivati 2014. "Spas Italije" (Saving Italy) njegova je treća knjiga, koja je objavljena 2013. te je dospjela na top-ljestvicu bestselera New York Timesa. Edsel je i koproducent nagrađenoga dokumentarnog filma Otmica Europe (The Rape of Europa) te osnivač i predsjednik Fondacije za očuvanje umjetnosti, neprofitne organizacije nagrađene medaljom National Humanities, najvišim američkim odličjem koje se dodjeljuje za djelovanje na području humanističkih znanosti. Primio je i odličje Texas Medal of Arts i President’s Call to Service, a nagradu Hope for Humanity uručio mu je Muzej Holokausta u Dallasu. Godine 2014. za svoja je dostignuća dobio nagradu američke Fondacije za nacionalne arhive.
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.