Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel

Dragan Jurak ×

Kritika • 27.06.2016.

Ondrej Vojtechovsky: Iz Praga protiv Tita!

Demonizirani u domovini, uz koju su uvijek ostali vezani, i u pokretu, kojeg su i sami stvarali, te bez informacija o sudbini svojih najbližih koje su ostavili iza sebe, praški emigranti niti u Pragu nisu pronašli drugarsko utočište. Upravo oni koji su najviše patili zbog odvajanja od obitelji bili su optuživani od drugova da su potencijalni špijuni, jer ih je lako ucijeniti djecom i suprugama koje su...
Kritika • 09.06.2016.

Antoine de Baecque : Godard: Biografija

Ne podcjenjujemo filmove. I oni su ljubav. 'Volim tipkati proračune, volim sređivati račune, volim vršiti kadriranje, volim osvjetljavati prizor, volim nasnimavati zvuk, volim odlaziti u banku, volim tražiti mjesto snimanja, volim montirati kadar', Godardova je ljubavna izjava filmu.
Kritika • 05.06.2016.

Hrvoje Turković : Politikom po kulturi: Polemike (1968-2002)

Kraj je šezdesetih a pred nama je već potpuno formirani Turković; Turković u punom zamahu, dubokouman, precizan, neprobojan, te teorijski, analitički i polemički posve iznad diskursa i kapaciteta uobičajenih napada na „crni film“. No tu je još i nešto. Turković koji možda i nije toliko poznat. Borbeni Turković.
Kritika • 19.05.2016.

Slobodan Šnajder : Doba mjedi

Početkom XX stoljeća raspast će se Austro-Ugarska, ta njemačka Atena, a početkom tridesetih njeno mjesto na čelu nijemstva preuzet će njemački Behemot. Daleki udar kopita u Berlinu odjeknut će sve do Nuštra. Tridesetih godina Kempfovi su postali Volksdeutscheri, piše Šnajder, 'etnički Nijemci izvan Reicha'. Uskoro, povijest jedne obitelji, povijest jedne zajednice, naglo će se primaknuti svom kraju.
Kritika • 09.05.2016.

Alain Badiou : Metafizika stvarne sreće

Bauk potrage za srećom kruži kapitalističkim imperijem. Priručnici za samopomoć šire se medijskim prostorom poput kudzu loze. Multimedijski psiholozi trže konzumerske recepte za sreću kroz televizijske emisije i knjiška 'self help' izdanja. A Alain Badiou na bauk potrage za srećom odgovara starim baukom komunizma.
Kritika • 20.03.2016.

Karl Ove Knausgaard : Moja borba : druga knjiga

Znamo, Knausgaard ne izmišlja. Od fikcije mu je muka. Pomisao da izmišlja likove, zaplete, da piše o nečemu što nema veze s njegovim iskustvom, životom, izaziva u njemu fizičku reakciju. Tu je i općenito gubitak vjere u književnost, u pomisao da čita nešto što je netko izmislio; u ideji da sudjeluje u toj inflaciji pripovijedanja, golemom valu fikcije koji preplavljuje suvremenu kulturu milijunima...
Kritika • 03.03.2016.

Jim Crace : Žetva

Jasno je, Crace zapravo piše o onome što je Naomi Klein nazvala 'doktrinom šoka'. Da bi se provela drastična preraspodjela kapitala i drastična promjena dosadašnjeg sustava i načina života potreban je teror i destabilizacija. Kod Cracea imamo isto djelovanje ali u svom iskonskom obliku.