Barnes & Noble za mirnu koegzistenciju tiskanih i elektroničkih knjiga
Inozemni stručni tisak & online portali (Publishers Weekly, The Bookseller...) redovno, već i na dnevnoj bazi, prati tendencije i implikacije razvoja tržišta elektroničkih knjiga. Oko perspektive razvoja tržišta e-knjiga i utjecaja e-knjige na danas poznato tržište i format knjige vode se zanimljive rasprave i potiču razne nove inicijative.
Tako je i William Lynch, predsjednik Barnes & Noble.com, najavio svojevsrni taktički zaokret u pokušaju osnaživanja prodaje tj. tržišta elektroničkih knjiga. Dok se najčešće primjetan rast u prodaji e-knjiga interpretira kao (napokon) očekivani korak ka konačnoj trijumfalnoj pobjedi e-knjige nad klasičnom, tiskanom knjigom, u Barnes & Nobleu su bliži stavu da će nam skora budućnost ipak prije donijeti mirnu koegzistenciju dva različita formata, u kojoj će svaki imati svoju publiku.
I dok mnogi sasvim izvjesnu ekspanziju e-knjige vide i kao direktu opasnost opstojnosti dosadašnjih kanala prodaje knjige, u prvom redu uloge knjižara kakvim ih danas poznajemo, Barnes & Noble upravo jačinu svojeg "zemaljskog" prodajnog lanca (naravno, uz podršku svoje, uz Amazon u svijetu najpoznatije online knjižare) namjerava iskoristiti kako bi pojačali prodaju e-knjiga.
Tako će za koji mjesec Barnes & Noble svojim kupcima određenih tiskanih izdanja knjiga omogićiti značajan popust pri kupnji e-knjiga, čime se nadaju da će prodaju e-knjiga pojedinih nakladnika približiti udjelu od blizu 10 % od ukupne prodaje (trenutno su postoci koji otpadaju na e-knjigu u knjižarama Barnes & Noble još uvijek niski, ali s izgledom da na kraju godine budu između 5 i 7 % za izdanja pojedinih nakladnika).
Takva strategija Barnes & Noblea i ne iznenađuje previše, jer oni u svojoj poslovnoj strategije podupiru i razvoj print-on-demand (tisak na zahtjev) knjiga, čime bi svaka knjižara koja za to ima tehničke mogućnosti postala mjesto gdje je usitinu moguće nabaviti gotovo sve što kupac knjige poželi.
U svijetu tehnologije, pa tako i u knjiškom biznisu, stvari se u posljednje vrijeme događaju još većom brzinom nego li jučer, i otužno je promatrati koliko je hrvatska praksa udaljena od svega toga, tj. koliko je hrvatsko knjiško tržište i dalje prepušteno stihiji i desetljećima već prevladavajućem pesimizmu.