Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel

Edo Popović ×

Preporuka • 28.03.2023.

Nan Shepherd : Živa planina

'Živa planina' nije planinarska, već planinska književnost, kako je to zamijetio pisac predgovora. I bez obzira na to što Shepherd piše o jednoj sasvim određenoj škotskoj visoravni, knjiga se itekako tiče svih visoravni, planina i krajolika, ona zainteresiranom čitatelju može promijeniti pogled na planinu i na svijet općenito. Meni jest.
Preporuka • 02.12.2022.

Andri Magnason – O vremenu i vodi

Poruka je vrlo jednostavna: čuvati možemo samo ono do čega nam je stalo, ili preciznije – ono što volimo. A ono što volimo, veli jedan američki pjesnik, to postanemo, dijelimo njegovu prirodu. Bez te identifikacije, bez takvog odnosa, ne možemo sačuvati ni cipele koje nosimo, a kamoli planet na kojem živimo i kojeg smo samo jedan mali dio.
Preporuka • 12.05.2022.

Rovovi nikad ne zarastaju – Edo Popović o putopisnom dnevniku Navida Kermanija

Hrvatski čitatelji na mnogim stranicama putopisa prepoznat će Hrvatsku i vlastitu sudbinu. A hoće, jer su se na gotovo identičan način i s identičnim posljedicama devedesetih godina raspadale države, preraspodjela društvenog bogatstva i moći vršena je na gotovo identičan način, a njima do danas vladaju elite sličnog poštenja i morala.
Preporuka • 24.01.2022.

Pablo Neruda : Priznajem da sam živio

Memoari su sklizak žanr jer o životu autora često mogu otkriti mnogo više nego što je autor to htio ili što bi o njemu otkrili biografi, službeni i neslužbeni. Nerudini memoari uzbudljivo su štivo puno originalnih likova, piščevih prijatelja, kolega i znanaca (...) U oči, međutim, bodu ljudi koje Neruda ne spominje, a morao bi.
Preporuka • 24.11.2021.

Thomas Merton : Mudrost pustinje

Dobrovoljna jednostavnost je način života kojeg mnogi današnji umovi nude kao rješenje, kao izlaz iz petlje u koju je čovječanstvo upalo i koja vodi u propast. Ne moramo živjeti onako kako su živjeli pustinjski oci i zen pustinjaci, ne moramo odabrati spilju ili daščaru za vlastiti dom. Ali svatko može početi tražiti ono što su pustinjski oci i majstori zena tražili – sebe.
Kolumna • 16.06.2013.

Gdje je to kući?

Kolumna • 08.04.2013.

Besmrtnost je uvjetna

Kolumna • 28.03.2013.

O starozavjetnim prorocima i drugim čudima hrvatske kulture

Nikakva gostujuća izložba nekog muzeja, pa ni ovog pariškog Picassovog, ne može se mjeriti ni uspoređivati s onim što živa kultura jedne zemlje, bila ona i mala Hrvatska, proizvede uz potporu ne deset, već jednoga jedinog godišnjeg proračuna za kulturu. Picasso je mrtav, napravio je što je imao, kultura (svjetska, europska, hrvatska...) i dalje buja i živi, doduše ovisno o tome tko raspolaže novcem iz...
Kolumna • 10.03.2013.

Ispremiješani datumi

Bila je biciklist, četrdeset godina živjela je u biciklističkom gradu Münsteru u Westfaliji, bicikl je bio najvažnija stvar koju je donijela sa sobom po povratku u Veliku Goricu 2009., gdje je u kući moje sestre Silvane provela posljednje godine, i biciklirala je sve do 2011. kad je bicikl poklonila Ljiljani i meni. U šali sam joj znao reći ajde, Ljuba, ne cjepidlači, kolica isto imaju dva kotača kao i...
Kolumna • 04.03.2013.

Kako sam brojao ružičaste robote

Priča govori o tome kako je bodhisattva Manjusri zatražio od Zenzaia, predanog učenika zena, da mu donese nešto što nije lijek. Zenzai nije mogao pronaći ništa što ne bi moglo poslužiti kao lijek. Manjusri ga je onda zatražio da mu donese nešto što je doista lijek. Zenzai je pružio Manjusriju vlat trave. Ovaj je podigao vlat trave i rekao: 'Ova vlat trave može čovjeku dati život, ali mu također...