Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel

Marija Ott Franolić ×

Kritika • 26.01.2023.

Wolfgang Herrndorf : Čik – najbolje ljeto od svih

Iako je 'Čik', poput svih dobrih romana za mlade, pogodan i za odrasle, svakako bi se trebao naći u školskoj lektiri. Mnogo je razloga za to. To je odličan suvremeni bildungsroman bez ideologije, političke korektnosti. Uz to, 'Čik' je roman za mlade i roman ceste u jednom, napisan znatiželjnim tinejdžerskim glasom, duhovit i autentičan od prve stranice.
Preporuka • 31.10.2022.

Čitajte djeci: Slikovnice koje nas mogu osvijestiti

U nastavku slijedi preporuka za slikovnice koje mogu biti dobar poligon da djecu osvijestimo o važnim temama ali i da ih priviknemo na prave umjetničke sadržaje i pokušamo odmaknuti od komercijalnih klišeja kojima smo okruženi sa svih strana. Djeca će doživjeti budućnost koju mi nećemo vidjeti, i moraju biti kreativna, otvorena promjenama i novim načinima razmišljanja.
Preporuka • 27.04.2022.

Čitajte djeci: Štivo za utjehu

Djeca osjećaju kad su odrasli anksiozni, čak i ako pred njima ne govore da su zabrinuti. Još se nismo oporavili od dugotrajne pandemije, koja nam je sve poznato okrenula naglavačke. Nismo se oporavili ni od potresa koji nam je ostavio ozbiljne kolektivne posljedice. Posljednjih je mjeseci napad na Ukrajinu sa sobom donio novi val strahova i strepnji.
Preporuka • 11.01.2022.

Čitajte djeci: Slikovnice o ekologiji

Već i vrapci na grani znaju da je Zemlja previše zagađena i da je krajnji čas da prestanemo s prevelikom proizvodnjom, potrošnjom stvari i stvaranjem otpada. Zato čitajte djeci slikovnice o prirodi i ekologiji, kako bi od početka shvatili važnost bioraznolikosti, brinuli za životinje i biljke, i razmišljali što oni sami mogu učiniti kako bi život na planeti bio ljepši, zeleniji, održiviji.
Preporuka • 10.09.2021.

Čitajte djeci: Slikovnice za promjenu perspektive

Istraživanja nam kazuju da će djeca sposobna za propitkivanje vlastitih stajališta odrasti u odgovorne pojedince koji će lakše donositi informirane odluke i biti spremniji na raspravu s drugima, neće tvrdoglavo ustrajati na svojim stajalištima. U nastavku slijede slikovnice koje djeci mogu biti dobro polazište za razmatranje tuđih stajališta.
Preporuka • 30.04.2021.

Video-preporuka: Pisma na kraju šume

Pogledajte video u kojem književna teoretičarka i kritičarka Marija Ott Franolić preporučuje knjigu za djecu 'Pisma na kraju šume' Jasne Jasne Žmak i Jelene Oroz, koju je lani objavila mala izdavačka kuća Oaza Books. To je priča o šumskim životinjama koja otvara pitanja o pravu na besplatno znanje, o važnosti kreativnosti, znatiželje i zajedništva.
Kritika • 07.04.2021.

Anita Peti-Stantić i Vedrana Stantić: Znati(želja)

Ako su dobro napisani, popularno-znanstveni tekstovi potiču na samostalno, analitičko i logičko razmišljanje, na skeptičnost. To je osobito važno za srednjoškolce, navode autorice, jer mozak između trinaeste i devetnaeste godine postaje sposoban razumjeti teorijske koncepte i složene teorijske odnose, a uz to, mnogi se učenici u tom razdoblju nađu u procjepu između dječje i odrasle literature.