Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel

Marija Ott Franolić ×

Razgovor • 25.07.2024.

Maja Kastelic : Svakodnevicu oduvijek doživljavam kao punu čarolije

Jako volim ispreplitanje realističnog i bajkovitog, obožavam magijski realizam i mislim da se to dobro vidi u ovoj slikovnici, a želja mi je da se vidi i općenito u mom radu. Svakodnevicu oduvijek doživljavam kao punu čarolije, mislim da to djeca vrlo dobro prepoznaju. U kući ili u biblioteci mogu se otvoriti neka vratašca koja će vas odvesti tko zna kamo, svašta se može doživjeti na mjestima na kojima...
Razgovor • 22.05.2024.

Manuel Šumberac: Nedostaje nam generalna ideja o pomnom vizualnom oblikovanju knjige

Za mene kao autora teksta i ilustracije – prvi uspjeh je da išta napišem ili nacrtam, drugi uspjeh je kad se to oblikuje u neki oblik knjige, prvo PDF a onda naravno i da postane tiskana knjiga, treći uspjeh je kad to netko pročita i pohvali, ili iznese uopće bilo kakvu kritiku, a četvrti je kad se knjiga čita. Ako knjiga nije čitana, moram razmišljati zašto je to tako – trebam li se prilagoditi ili...
Razgovor • 28.03.2024.

Hana Tintor : Važno je da nas ilustracija pomakne i emotivno dotakne

Strpljenje se vježba, a površnost treba osvijestiti i moći prepoznati. Kao što ste rekli, svi smo bombardirani insta rješenjima, ali to podrazumijeva i prikazivanje idealnih odnosa, samopouzdanja na pretek, savršeno uređenih života, jutarnjih rutina koje traju pet sati. Mislim da to itekako utječe na to kako pristupamo i što očekujemo od procesa, rada, života.
Razgovor • 15.03.2024.

Klasja Habjan : Važno mi je da ilustracija ostane prostor slobode i eksperimenta

Ako crtam za sebe, onda je to neka vrsta terapije i prepuštanja procesu. Kad bi netko pratio moju moždanu aktivnost u tom trenu mislim da bi bila skoro pa mrtva, ne bi je uopće bilo, sve dok ne napravim nešto krivo ili jako dobro, onda se malo upalim i shvatim gdje sam i da je prošlo par sati, a između sam isključena i taj mi je proces ugodan.
Preporuka • 01.03.2024.

Čitajte djeci: Slikovnice koje smo zaboravili

Listajući dječje knjige i slikovnice Zvonimira Baloga, Vesne Parun, Arsena Dedića, Gustava Krkleca, Ivane Brlić Mažuranić i Ratka Zvrka razmišljala sam zašto bi to djeci danas uopće bilo zanimljivo – i ima li smisla preporučivati naslove od kojih se neki više uopće ne mogu nabaviti? Pa sam zaključila da itekako ima – kako bismo ih barem nakratko izvukli na svjetlo dana i duže pamtili.
Preporuka • 31.10.2022.

Čitajte djeci: Slikovnice koje nas mogu osvijestiti

U nastavku slijedi preporuka za slikovnice koje mogu biti dobar poligon da djecu osvijestimo o važnim temama ali i da ih priviknemo na prave umjetničke sadržaje i pokušamo odmaknuti od komercijalnih klišeja kojima smo okruženi sa svih strana. Djeca će doživjeti budućnost koju mi nećemo vidjeti, i moraju biti kreativna, otvorena promjenama i novim načinima razmišljanja.
Preporuka • 11.01.2022.

Čitajte djeci: Slikovnice o ekologiji

Već i vrapci na grani znaju da je Zemlja previše zagađena i da je krajnji čas da prestanemo s prevelikom proizvodnjom, potrošnjom stvari i stvaranjem otpada. Zato čitajte djeci slikovnice o prirodi i ekologiji, kako bi od početka shvatili važnost bioraznolikosti, brinuli za životinje i biljke, i razmišljali što oni sami mogu učiniti kako bi život na planeti bio ljepši, zeleniji, održiviji.