Moderna vremena
Pogledaj... sve je puno knjiga.
Ilustracije: John Tenniel
Razgovor •
Piše: Nenad Bartolčić
Zoran Pongrašić : Našim kritičarima nije lako jer su vječno na oprezu da kojim nesretnim slučajem ne opale po nečijem miljeniku/štićeniku
Mladim čitateljima ne možeš podvaliti muda pod bubrege ili rog umjesto svijeće (kao ni svijeću umjesto roga naravno), oni ne pristaju na muljanje, oni će na književnom susretu glasno i jasno reći ovo mi ne valja, za razliku od odraslih čitatelja koji će se na književnom susretu s piscem četrdeset pet minuta smješkati, a u sebi mu željeti da se zapali stolica pod njegovim dupetom.
Tema •
Piše: Nataša Govedić
Melemi za dječje noćne strahove
Protiv strahovanja kao mašte možete se boriti jedino maštom kao zaštitarstvom. Zato su obje ove slikovnice toliko ingeniozne: u prvoj, noć je prepuna osjećaja koji su prava pravcata prizorišta primamljive nadopune, pitanja upućena djeci, kao i situacije koje samo želimo još bolje upoznati. U drugoj, noć je vrijeme kad se otvara prolaz u alternativne svjetove, a tamo imamo ludo zanimljive dvojnike ili prijatelje. Obje se slikovnice također bave kompleksnošću osjećaja.
Preporuka •
Piše: Anda Bukvić Pažin
Emily Dickinson : Pjesme za djecu
Ovo je vrlo važna knjiga – svojim pristupom, koji je kritički i suptilno pedagoški; količinom informacija o autorici i kontekstu te poticaja koje daje za daljnja razmišljanja. Najvažnije je ipak to što je u njoj objavljen odličan izbor iz važne poezije, iz kanona svjetske književnosti, koji je važan kulturni događaj ne samo zbog toga što je kanon, već zato što nam dolazi u pomnom, poetski osviještenom čitanju, pa tek ona prijevodu.
Tema •
22.12.2024.
Postaje li štednja na mladima EU trend?
U kontekstu mjera štednje vodećih europskih država teško je reći kako bi Hrvatska reagirala da je u međuvremeu i sama uvela neki format kulturnih vaučera. Ispada da je lakše ne pokušati pa se onda kasnije i ne suočiti s problemom, a za sada je mogućnost uvođenja kulturih vaučera tek stidljivo naznačena u strateškim dokumentima Vlade RH i Ministarstva kulture i medija, što nije i garancija da će se s ionako vrlo zahtjevnom inovacijom uopće i krenuti.
Tema •
13.12.2024.
Zašto se štedi na nabavi knjiga za školske knjižnice?
Neadekvatno financiranje školskih knjižnica pokazuje da smo kao društvo neodgovorni i škrti, da ne upotrijebim neku težu riječ, i zalud nam sve statistike, istraživanja i nedostatno financijski potpomognuti akcijski planovi. Škole se nekako snalaze, pa povremeno uspijevaju osigurati dio potrebnih sredstava projektima, financiranjem lokalne zajednice, donacijama... ali to im nije uvijek ostvarivo.
Razgovor •
Piše: Ana Ðokić
Isabella Mauro : Sklona sam uvijek slaviti jednu dobru knjigu, a ne isticati ostalih deset
I kad gledam ovu godinu koja je na izmaku i knjige za djecu po kojima ću je pamtiti, to sigurno neće biti cjelina od stotinjak knjiga nejednake kvalitete, već nekoliko knjiga koje su sjajne. Vrijeme se pobrine da ove ostale padnu u zaborav, a mi se moramo pobrinuti da istaknemo dobre i odlične i paziti da se ne zaborave, knjige koje će ostati, autore koji su napravili razliku.
– Knjige za djecu i mlade –
Prethodna Slijedeća
Preporuka •
Piše: Anita Peti-Stantić
Tamara Turza-Bogdan i Lidija Cvikić : Dijete, jezik, pismenost
O kojoj se god razvojnoj ili obrazovnoj razini radilo, svi redom svjedoče o istom – što se više u jeziku opustimo, što više slobode dopustimo i sebi i drugima, što više doista slušamo druge i uspijevamo se s njima sporazumjeti o onome o čemu i mi i oni imamo što reći, to je veća vjerojatnost da ćemo biti spremni ući u svijet pismenosti.
Vijest •
Piše: Nenad Bartolčić
Zagreb dobio 'Book & More' - novi ugodni prostor za najmlađe ljubitelje knjiga i njihove roditelje
Andrea Peterlik Huseinović i Kašmir Huseinović u strogom centru grada otvorili su prodajni salon svoje izdavačke kuće Kašmir promet pod nazivom 'Book & More'. U zanimljivo koncipiranom i razvedenom prostoru, na ne prevelikom broju kvadrata, odlično se uz slikovnice i ostale knjige za djecu i mlade uklopila i ponuda kave, kolačića, čajeva i ostalih napitaka.
Preporuka •
19.02.2019.
Čitajte djeci: Slikovnice - izvori znanja
Čitajte djeci ono što im se sviđa, jer i knjige bez klasične priče nude mnogo prilika za razmišljanje, nadopunjavanje vokabulara i maštanje. Pogledajte samo kartu svijeta: koliko fantastičnih ljudi i običaja, novih i nepoznatih stvari, kakve uzbudljive pojave koje će djeci tek trebati objasniti!
Preporuka •
16.12.2019.
Čitajte djeci: Božićne knjige i slikovnice
Dok zamišljamo poklone i slastice, iz daljine dopiru tihi zvuci božićnih pjesama, kućama i stanovima se šire mirisi kolača, kakao se puši iz velikih šalica, a topli se dječji nosevi lijepe na hladne ili čak zaleđene prozore. Vrijeme je to praznika, vrijeme kad uglavnom imamo nešto više slobodnoga vremena – kako bi ga mogli bolje provesti nego u čitanju s djecom?
Preporuka •
Piše: Marija Ott Franolić
Čitajte djeci: Umjetničke i poetske knjige
Umjetnost djeci kao i odraslima postavlja pitanja o životu. Koliko god apstraktna bila, ona uvijek govori o nama jer bi nam inače bila strana i nerazumljiva. Zato je razumijevanje priča povezano s razumijevanjem nas samih – kroz pripovijedanje više saznajemo o svojim emocijama, dilemama, interakcijama s drugima.
Kritika •
Piše: Anda Bukvić Pažin
Haddy Njie i Lisa Aisato: Tebi već se sniva. Laku noć za cijelu godinu
Da je ova slikovnica izvorno napisana na hrvatskom jeziku, o njezinu bih tekstu rekla da nam donosi istinski pjesnički pogled na svijet: onaj koji svaki put zasja novim uvidom, otkriva se u opetovanim čitanjima na uvijek drukčiji način, i još pokazuje kako dobro promišljeni i sročeni tekstovi oplemenjuju naš svijet i svakodnevicu.
Razgovor •
Piše: MV Info
Emica Calogjera Rogić : Roditelji su najvažniji za prvi susret djeteta s knjigom
Mislim da su nove generacije roditelja svjesne važnosti čitanja i vjerujem da će se negativni trend koji godinama pratimo konačno početi mijenjati. Roditelji, odgajatelji, nastavnici i knjižničari čine taj važan niz u stvaranju budućih čitatelja. A izdavači imaju važnu ulogu ne samo u produkciji knjiga nego i u organiziraju i provođenju uspješnih programa poticanja čitanja u osnovnim i srednjim školama.
Razgovor •
Piše: Ana Ðokić
Sanja Pilić i Sanja Polak: O pisanju za dušu i publiku, dobrom uredniku i djeci kao zahvalnim čitateljima
Sanja Pilić i Sanja Polak dvije su najčitanije spisateljice u Hrvatskoj čije se knjige tiskaju i prodaju u tiražama i od preko 30.000 primjeraka. Obje spisateljice odlučile su svoj književni opus posvetiti djeci i mladima. Razgovarali smo s njima o njihovom pogledu na književnost, knjige i čitateljsku publiku u Hrvatskoj.