Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Razgovor • Piše: Marija Ott Franolić

Hana Tintor : Važno je da nas ilustracija pomakne i emotivno dotakne

Strpljenje se vježba, a površnost treba osvijestiti i moći prepoznati. Kao što ste rekli, svi smo bombardirani insta rješenjima, ali to podrazumijeva i prikazivanje idealnih odnosa, samopouzdanja na pretek, savršeno uređenih života, jutarnjih rutina koje traju pet sati. Mislim da to itekako, ako ne svjesno, onda podsvjesno utječe na to kako pristupamo i što očekujemo od procesa, rada, života.
Tema • Piše: Nataša Govedić

Može li slikovnica biti esej?

U dubljem čitanju, pred nama je zapravo esej o zajedničkom svijetu, kao i zajedničkom užitku u svijetu, u kojem su nam najbliže životinjske vrste. Jer i mi sami ličimo na te životinje: možemo se prepoznati u njihovim oprezima, asertivnostima, umiljavanjima, otrovnim bodljama, zakopavanjima u pijesak.
ČITAONICA • Piše: MV Info

Morea Banićević : Izgubljeni gospodin Kovač (ulomak)

'Izgubljeni gospodin Kovač', uz izvrsne ilustracije Petre Brnadić, donosi priču u kojoj zlodusi izlaze iz ogledala, bajku o spoju metalnih mehanizama automatona s biljnim žilama i sokovima i istovremeno sagu o obitelji koja mora zaštititi svojeg najmlađeg člana i osigurati da se povijest više ne ponavlja te da mrtvi ostanu mrtvi.
Razgovor • 27.12.2023.

Vendi Vernić : Badava ti i slova i riječi ako nemaš što za reći

Zapravo se puno faktora mora poklopiti da bismo rekli da je nešto dobra slikovnica – to prepoznajemo promatranjem i poznavanjem vizualnih zakonitosti, osviještenim gledanjem – što nas onda opet vraća na obrazovanje. I moramo biti u stanju nešto prepoznati kao kvalitetno čak i ako to ne odgovara našem senzibilitetu ili ukusu.
Razgovor • 29.09.2023.

Svjetlan Junaković : Uvijek želim napraviti knjigu za djecu koja će biti zanimljiva i odraslima

Mene nose zabavne priče, važno mi je da nisu dosadne, patetične, da nisu po temi stereotipne, dakle, shvaćam da mora biti slikovnica o pranju zuba i ruku, ali nije dobro da su previše opterećene porukom. Važno je da slikovnice nisu rađene kalkulantski, s izričitom namjerom da budu dobre i odgojne za djecu, to mene jako smeta, baš je pozerski.
Preporuka • Piše: Marija Ott Franolić

Čitajte djeci: Začudne slikovnice

Slikovnice koje slijede sve su po nečemu pomaknute od realizma. Takve očuđene, ove su slikovnice idealne za umjetnički odgoj – djeci od malih nogu treba ukazivati na lijepe i umjetničke sadržaje, kako bi ih počeli cijeniti i cijeli život znali u njima uživati. U nastavku slijede začudne slikovnice koje rastežu realnost, pokazuju nam ono što već poznajemo, ali s druge strane. To su posebne umjetničke slikovnice za dugotrajna čitanja, gledanja, istraživanja, čuđenja i uživanja.

– Knjige za djecu i mlade –

Prethodna Slijedeća
Vidi sve knjige
Preporuka • Piše: Marija Ott Franolić

Čitajte djeci: Slikovnice o životinjama

Životinjske sudbine mogu nam idealno poslužiti kako bismo djecu upozorili na važnost očuvanja prirode u kojoj životinje žive, objasnili im pojam prirodnog staništa na njima prispodobiv način, i započeli otvarati pitanja poput ekologije, recikliranja, dopuštenih mjesta za odlaganje otpada i sl.
Preporuka • 19.02.2019.

Čitajte djeci: Slikovnice - izvori znanja

Čitajte djeci ono što im se sviđa, jer i knjige bez klasične priče nude mnogo prilika za razmišljanje, nadopunjavanje vokabulara i maštanje. Pogledajte samo kartu svijeta: koliko fantastičnih ljudi i običaja, novih i nepoznatih stvari, kakve uzbudljive pojave koje će djeci tek trebati objasniti!
Preporuka • 16.12.2019.

Čitajte djeci: Božićne knjige i slikovnice

Dok zamišljamo poklone i slastice, iz daljine dopiru tihi zvuci božićnih pjesama, kućama i stanovima se šire mirisi kolača, kakao se puši iz velikih šalica, a topli se dječji nosevi lijepe na hladne ili čak zaleđene prozore. Vrijeme je to praznika, vrijeme kad uglavnom imamo nešto više slobodnoga vremena – kako bi ga mogli bolje provesti nego u čitanju s djecom?
Preporuka • Piše: Marija Ott Franolić

Čitajte djeci: Slikovnice o smrti

Tema je istovremeno sveprisutna i potpuno nevidljiva. Tu je i velika dilema: treba li djecu pripremati na činjenicu da smo smrtni ili s njima treba razgovarati tek kad iz prve ruke dožive smrt? I kako sebe pripremiti na razgovore s djecom? Kad dijete dođe u fazu da neprestano zapitkuje čega god se sjeti, velika je vjerojatnost da će jedna od tema biti i smrt.
Preporuka • Piše: Marija Ott Franolić

Čitajte djeci: Umjetničke i poetske knjige

Umjetnost djeci kao i odraslima postavlja pitanja o životu. Koliko god apstraktna bila, ona uvijek govori o nama jer bi nam inače bila strana i nerazumljiva. Zato je razumijevanje priča povezano s razumijevanjem nas samih – kroz pripovijedanje više saznajemo o svojim emocijama, dilemama, interakcijama s drugima.
Kritika • Piše: Anda Bukvić Pažin

Haddy Njie i Lisa Aisato: Tebi već se sniva. Laku noć za cijelu godinu

Da je ova slikovnica izvorno napisana na hrvatskom jeziku, o njezinu bih tekstu rekla da nam donosi istinski pjesnički pogled na svijet: onaj koji svaki put zasja novim uvidom, otkriva se u opetovanim čitanjima na uvijek drukčiji način, i još pokazuje kako dobro promišljeni i sročeni tekstovi oplemenjuju naš svijet i svakodnevicu.
Razgovor • Piše: MV Info

Emica Calogjera Rogić : Roditelji su najvažniji za prvi susret djeteta s knjigom

Mislim da su nove generacije roditelja svjesne važnosti čitanja i vjerujem da će se negativni trend koji godinama pratimo konačno početi mijenjati. Roditelji, odgajatelji, nastavnici i knjižničari čine taj važan niz u stvaranju budućih čitatelja. A izdavači imaju važnu ulogu ne samo u produkciji knjiga nego i u organiziraju i provođenju uspješnih programa poticanja čitanja u osnovnim i srednjim školama.
Kritika • 19.05.2018.

Suzy Lee : Val

Razgovor • Piše: Ana Ðokić

Sanja Pilić i Sanja Polak: O pisanju za dušu i publiku, dobrom uredniku i djeci kao zahvalnim čitateljima

Sanja Pilić i Sanja Polak dvije su najčitanije spisateljice u Hrvatskoj čije se knjige tiskaju i prodaju u tiražama i od preko 30.000 primjeraka. Obje spisateljice odlučile su svoj književni opus posvetiti djeci i mladima. Razgovarali smo s njima o njihovom pogledu na književnost, knjige i čitateljsku publiku u Hrvatskoj.