Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: N. Bartolčić • 31.08.2011.

Budućnost e-knjige je u glazbi, šumovima, stenjanju...?

Knjige su oduvijek poticale imaginaciju u svojih čitatelja, pa makar se i ne udaljili mnogo od (pro)čitanog teksta. Zamišljajući likove, ambijente... sami sebi smo svojevrsni danas toliko spominjani "3 D", i ukratko, užitak čitanja upravo je u toj našoj ulozi aktivnog čitatelja. Današnji ubrzani razvoj tehnologija na različite bi nam načine trebao olakšati stvari, no ima li baš u svemu toma smisla, što ako nam previše toga "olakša", čak bi nas u nekom budućem scenariju tehnologija mogla "olakšati" i od nas samih.

Na tom tragu dolazi nam Booktrack, sasvim nova tehnološka doskočica, projekt koji je službeno lansiran prije nekoliko dana, i koji se vezuje uz sveprisutan hype oko elektroničke knjige, za koju mnogi tvrde da će u vrlo skoroj budućnosti pregaziti klasičnu tiskanu knjigu. U ovom trenutku nije presudno što će se i kada usitinu dogoditi s formatom knjige, no osvrnimo se na novotariju koju nam donosi Booktrack.

Stvar je jednostavna. Booktrack e-knjigama pridružuje zvuk, glazbu ili zvučne efekte, koji su sinkronizirani s procesom čitanja teksta, pa ako npr. čitate neki akcijski roman u kojem eskadrila helikoptera napada nekakvo pobunjeničko gnijezdo, iz zvučnika ili slušalica dolazi vam zvuk helikoptera, praćen uz pucnjeve, eksplozije... sve vrlo precizno sinkronizirano s tekstom (do u rečenicu) kojeg upravo čitate. Ili zamislite da čitate kakav misteriozni triler, upravo ste na fragmentu u kojem se kroz otvoreni prozor čuje grmljavina, dok vjetar povija grane, lišće šušti itd., a vi sve to i čujete dok prelazite preko rečenica knjige.

Dakle, sve ono što ste do sada sami materijalizirali u svojoj glavi, svi oni zvukovi ili "zvučne slike" koje biste "čuli" s Booktrackom postaju stvarni. Radi li se oglazbi, tada je sve još jednostavnije... u trenutku kada je neki lik stisnuo "play" ili stavio iglu na gramofon ta je glazbu tu, dolazi iz vaše e-knjige.

Potrebno je istaknuti da nije riječ o klasičnoj zvučnoj knjizi, u kojoj je cjeloviti tekst pretvoren u njegovu audio interpretaciju, u ovom slučaju radi se o zvučnoj kulisi, i kao što je jedan od utemeljitelja projekta izjavio, Booktrack je nastao iz želje da e-knjiga prestane nalikovati filmu bez soundtracka.

Usporedba je diskutabilna, no prije svega postavlja se pitanje da li nam je takva pomoć zaista i potrebna? Ne pretvara li nas Booktrack u sve pasivnije i pasivnije konzumente, ne oduzima li nam interakciju s djelom kojeg čitamo, i neće li se na taj način zapravo izgubiti ono staro dobro "zadovoljstvo u tekstu"?

Na stranici Booktracka možete isprobati kako stvar funkcionira. Za sada je na polici njihovog e-dućana u ponudi tek nekoliko naslova na kojima je Booktrack implementiran, a kako se za njih nudi i mogućnost djelomičnog pregleda, vrlo brzo možete dokučiti u čemu je štos. U pripremi su novi naslovi, spominje se knjiga priča najpoznatijih svjetskih autora, pa jedna Rushdiejeva knjiga, ponešto klasika... rekli bi za svakog ponešto.

No, posao je posao, pa ako Booktrack možda i neće imati uspjeha kod čitatelja klasičnijih književnih žanrova, njegov potencijal je npr. u stripu, a nesumnjivo i u žanru pornografije, jer ne treba sumnjati da bi tu Booktrack mogao donijeti jednu sasvim novu dimenziju čitanja.

** Booktrack je već dostupan kao aplikacija za  u iPad, iPhone i iPod touch, a na putu su i aplikacije za uređaje bazirane na Androidu.

– Booktrack –

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –