Još jedno igranje skrivača Ministarstva kulture sa zainteresiranom javnošću
Održava se
02.04.2013.
02.04.2013.
I kada smo već pomislili da je Ministarstvo kulture izvuklo neke pouke na primjeru izbjegavanja šire javne rasprave o prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o elektroničkim medijima, iz Runjaninove nam je stigao dokaz da je od loše prakse moguća i ona još lošija.
Jer, otvarati javnu raspravu (tj. savjetovanje sa zainteresiranom javnošću) o Nacrtu Pravilnika o dopunama Pravilnika o izboru i utvrđivanju programa javnih potreba u kulturi na način da zapravo nitko ne bude obavješten o njoj, na ultrakratki rok od tjedan dana (28.3. - 3.4.2013.) i još k tome u dane uskrsnih blagdana vrijeđa sve one zbog kojih Ministarstvo kulture i postoji.
Naime, rok za savjetovanje od tjedan dana istovremeno je i smiješan (uključuje državni praznik i vikend, što u ovom slučaju znači tri neradna dana, uz činjenicu da je dio "zainteresirane javnosti" produljio praznike te se broj neradnih dana time dodatno povećao, a broj radnih dana kada se logično mogu očekivati reakcije sveo na 1 ili 2, jer teško je za očekivati da neobaviješten netko tijekom vikenda ili praznika traži po netu pozive na javne rasprave i sl.) ali i uvredljiv jer je potencijalno zainteresiranoj javnosti svjesno onemogućeno da ima pristup informaciji i mogućnost sudjelovanja u ovom internetskom savjetovanju, koliko god sam nacrt dokumenta bio kratak.
A same dopune su napisane šturo, neodređujuće, očito samo s jednim ciljem - omogućiti jednostavno osnivanje novih povjerenstava i postavljanje novih i različitih kriterija od strane Ministra, bez obrazloženja zašto je to potrebno, i koji se dokument Ministarstva ili Vlade (strategija) pri tome slijedi.
No, pogledajte i sami o čemu se zapravo radi (prenosimo sa stranica Ministarstva kulture):
"U tijeku je internetsko savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu Pravilnika o dopunama Pravilnika o izboru i utvrđivanju programa javnih potreba u kulturi.
Člankom 6. Pravilnika o izboru i utvrđivanju programa javnih potreba u kulturi, propisano je da stručno vrednovanje prijedloga podnesenih na Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi provode kulturna vijeća i stručna povjerenstva za određena, točno navedena područja. Međutim, ukazala se potreba za osnivanjem stručnih povjerenstava za pojedina područja koja nisu obuhvaćena predmetnim člankom 6. te se ovim dopunama pravilnika otvara mogućnost da ministar kulture odlukom može osnovati stručna povjerenstva i za druga područja. Također, člankom 7. Pravilnika propisani su kriteriji koje će povjerenstva i vijeća primjenjivati pri stručnom vrednovanju prijedloga podnesenih na javni poziv. Ovim dopunama Pravilnika omogućit će se da ministar kulture za pojedina područja odlukom propiše dodatne ili različite kriterije od onih iz stavka 1. toga članka sukladno potrebama područja za koje se raspisuje Poziv.
Internetsko savjetovanje otvoreno je do 3. travnja 2013. godine.
Cilj i svrha internetskog savjetovanja je prikupiti mišljenja zainteresirane javnosti o Pravilniku o dopunama pravilnika o izboru i utvrđivanju programa javnih potreba u kulturi kojeg je Ministarstvo izradilo uz savjetovanje s nadležnim tijelima državne uprave. Pozivaju se predstavnici zainteresirane javnosti da dostave svoje načelne primjedbe i prijedloge na cjelokupni tekst, kao i konkretne primjedbe i prijedloge na pojedine članke predložene u Nacrtu, uz jasna obrazloženja i to putem obrasca sudjelovanja.
Svoje sugestije i prijedloge možete uputiti na adresu elektroničke pošte: javna.rasprava-pravilnik@min-kulture.hr
Po završetku procesa savjetovanja rezultati internetskog savjetovanja bit će objavljeni na mrežnim stranicama Ministarstva."
NACRT
MINISTARSTVO KULTURE
Na temelju članka 10.a Zakona o financiranju javnih potreba u kulturi („Narodne novine", br. 47/90, 27/93 i 38/09) ministrica kulture donosi
PRAVILNIK
O DOPUNAMA PRAVILNIKA O IZBORU I UTVRÐIVANJU
JAVNIH POTREBA U KULTURI
Članak 1.
U Pravilniku o izboru i utvrđivanju javnih potreba u kulturi („Narodne novine", br. 69/12) u članku 6. iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji
glasi:
"Slijedeći razvoj suvremene umjetnosti, kulture, kreativnih industrija i medija, osnivaju se prema potrebi i za druga područja stručna povjerenstva odlukom ministra kulture."
Članak 2.
U članku 7. iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
"Ministar kulture može za pojedina područja odlukom propisati dodatne ili različite kriterije od onih iz stavka 1. ovoga članka, sukladno potrebama područja za koje se raspisuje Poziv."
Članak 3.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u "Narodnim novinama".
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
Ministrica
prof. dr. sc. Andrea Zlatar Violić
***
Koristimo priliku podsjetiti zainteresiranu javnost da je Knjižni blok (strukovna udruga koje su Moderna vremena Info jedan od osnivača) nedavno objavila publikaciju "Knjiga u fokusu" u kojoj je posebno mjesto dobila i analiza sadašnjeg Zakona o financiranju javnih potreba u kulturi, napisana od strane pravnog stručnjaka Ivana Šprajca, koji je na kraju opsežnog razmatranja brojnih nedostataka Zakona konstatirao sljedeće:
"Zaključno se može ustvrditi da je Zakon o financiranju javnih potreba u kulturi upitne normativne egzistencije te u velikom dijelu neprimjenjiv. Kao posljedica toga stupanj diskrecije Ministarstva kulture RH je neproporcionalno povećan što se odražava kako u provođenju Zakona te posebno u donošenju odluka o financiranju javnih potreba u kulturi. Temeljem Pravilnika čiji je normativni temelj dvojben donose se pravno neodržive odluke kojima se distribuiraju značajna javna sredstva bez prihvatljive zakonske osnove.
Potrebno je donijeti novi zakonski akt koji bi uredio financiranje javnih potreba u kulturi te dobro procijeniti koje su prednosti i nedostaci stvaranja posebnog zakonskog akta o knjizi/nakladništvu."
Šteta je da pojedinci u Ministarstvu kulture, barem oni koji bi to morali, još uvijek nisu pročitali "Knjigu u fokusu", no to ne treba čuditi jer izgleda da njih niti ne zanima mišljenje javnosti, što pokazuje i već opisani način na koji se provodi "javno savjetovanje". Na žalost, ne po prvi put!