Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: N. Bartolčić • 09.03.2012.

Kultura za 27,4 kune dnevno!

Prenosimo početak teksta s prijateljskog nam portala Kulturpunkt.hr:

"Rezultati programa javnih potreba u kulturi Grada Zagreba u 2012. godini su stigli. Nečujno, kao i svake godine, već prilično prema sredini ožujka, i unatoč tomu što udruge i institucije čija egzistencija ovisi o javnim sredstvima (ne bi se nikada reklo) fiskalnu godinu započinju, kao i svi drugi pravni subjekti, u siječnju. Opet, kao i svake godine, gotovo nikakvih iznenađenja nema: gradski mastodonti, tradicijska kultura i netransparentno predstavljeni projekti i dalje proždiru najviše javnog novca, a oni koji - doduše samo organizacijski - djeluju na margini i dalje su upravo tamo gdje im je - prema mišljenju gradskih vlasti - i mjesto, negdje između bazične matematike i egzistencijalnog očaja."


Ako vam nije poznato, Kulturpunkt.hr je portal pokrenut još 2005. godine, i koji od tada kontinuirano prati nezavisnu kulturnu scenu i suvremenu umjetnost, a svoj prostor otvara i građanskim inicijativama koje vode procese javnog zagovaranja, potičući odgovorne socijalne i političke odluke u Hrvatskoj, kao i veću participaciju građana u njihovom donošenju. Osim toga, u fokusu portala su kultura mladih, urbana kultura, društveni aktivizam, nove tehnologije, alternativne ekonomije, slobodni softver i sl.

Iz perspektive onih koji "drže blagajnu" vjerojatno je 1.976.000,00 kn (odbili smo 60.000,00 kn za projekt koji je odobren za u osnovi "in house" projekt bez javnog poziva!) koliko je ove godine podijeljeno časopisima (tiskanim i elektroničkim projektima) iz tzv. nezavisnog sektora u kulturi bitan pomak u odnosu na prošlogodišnji budžet od 1.854.000,00 kn (povećanje s 4,2 na 7,1%), no koliko jednom internet portalu poput Kulturpunkta može značiti financijska injekcija od 27,4 kune dnevno (i većina ostalih portala je blizu toga!), ako znamo za specifičnost internet projekata, kojima su nerijetko i subota i nedjelja "radni dani", tj. njihova prisutnost nije 3-4 puta na godinu kao u slučaju "frekventnijih" tiskanih časopisa, nego praktično pa svakodnevna?

Ako se komparira kako su prošle elektroničke publikacije u odnosu na one koje se tiskaju, tada željenog pomaka koji bi uvažavao specifičnost objavljivanja na internetu još uvijek nema, jer u sredstvima odobrenim za 2012. godinu elektroničke publikacije participiraju s 7,1%, dok u ukupnom broju od 60 odobrenih programa (i opet ne računamo već spomenuti da ne kvarimo statistiku) njih 12 koji se ostvaruju na webu čine 20%. Dakle, iako čine 1/5 ukupnih programa, u raspodjeli ukupnih sredstava sudjeluju tek u cca 1/14.

U ovom kratkom i brzinskom statističkom pregledu nisu uzeti u obzir projekti koji su dobili potporu izvan kategorije "časopisi" (i s kojom praksom tj. prijavljivanjem časopisnih projekata pod "druge" programe bi trebalo napokon prestati jer ista pravila i kriteriji raspodjele moraju vrijediti za sve), kao što nije uračunat i program koji je praktično "in house" tj. sam Gradski ured je njegov naručitelj (bez javnog poziva!) i čiji je izvršitelj (udruga Kulturni klub) koji je dobio daleko najviše - 60.000,00 kn, a riječ je o projektu-portalu u nastajanju Kultura u Zagrebu, i koji je posebna, daleko šira priča o tome kako stvari (raspodjela javnih sredstava) ne bi smjele funkcionirati.

A što se transparentnosti raspodjele tiče, evaluacije i vrednovanja pojedinih projekata tiče... to je još jedna "posebna" tema o kojoj smo pisali još prošle godine, i očito je još nismo apsolvirali.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –