Ok, knjižare se zatvaraju, otvarajmo onda nove!
Ne sumnjamo da će ovih dana barem nekoliko hrvatskih portala (a možda i tiskovina) objaviti vijest da se u Londonu zatvara poznata "The Travel Bookshop", mala specijalizirana knjižara za uglavnom putopisnu literaturu i priručnike, kojoj su planetarnu prepoznatljivost osigurali Julia Roberts i Hugh Grant u filmu "Notting Hill". No, od slave se ne živi (iako ponekad nije na odmet), a baviti se knjižarstvom i nije tako jednostavan posao kakvim ga neupućeni zamišljaju.
Dakle, očekujmo medijsko senzibiliziranje kulturnoosvještenih hrvatskih čitatelja koji će (barem oni sentimentalniji među njima) pustiti koju suzu ili komentar na vijest o zatvaranju svjetski poznate londonske knjižare "The Travel Bookshop", no vjerojatno će u medijima ta informacija proći bez dodatne kontekstualizacije tj. spominjanja da je prije nekoliko tjedana zatvorena knjižara "Užitak & tekst" koju je Meandar(media) godinama držao u zagrebačkom Kaptol centru, ili da slijedi i skoro zatvaranje "otočke" knjižare "Pontes" u Krku (o čemu je prije nekoliko dana pisao Novi list).
Naravno, kriza je, pa se šuška da će i Profil uskoro zatvoriti možda i nekoliko svojih očito prekobrojnih knjižara, a ne bi trebalo nikoga čuditi ako se istim primjerom povedu i još neki veliki igrači koji i nisu previše razmišljali kada su se međusobno natjecali tko će ugrabiti koji kvadrat knižarskog prostora više od hude konkurencije.
Ono što je zanimljivo u cijeloj priči, barem u njenom hrvatskom dijelu, jest da nam presporo dolazi "iz dupeta u glavu" da je za opstanak i razvoj hrvatskog knjižarstva potrebna i nekakva strategija a ne prevladavajući predatorski koncept knjižarstva, kao i da iz kaosa i nesređenog tržišta ne mogu niknuti neke nove, drugačije knjižare, a očito niti opstati mnoge od postojećih.
I nije tu važna njihova veličina već nacionalna potreba za knjigom, a ona je pak teško spojiva s praznim džepom. Ali budimo optimisti, tražimo (naizgled) nemoguće. Eto posla za Knjižni blok!