Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: N. Bartolčić • 31.03.2011.

Zatvara se knjižara Booksa (zašto Hrvatska ne trpi kvartovske knjižare?)

Prenosimo obavijest s portala Booksa.hr : "Mala, specijalizirana, kvartovska knjižara u širem centru grada koja je svojim kupcima nudila knjige iz područja beletristike, publicistike i teorije književnosti izgubila je bitku na tržištu. To kažemo tako dramatično više reda radi, iako smatramo da samo tržište niti ne postoji, kao što ne postoji regulirani tržišni lanac kojim knjiga putuje do čitatelja. U tom bi lancu ravnopravno trebali sudjelovati pisac, izdavač, distributer i knjižar, ali monopolistički model funkcioniranja kakav je zaživio u Hrvatskoj, a u kojem je izdavač ujedno i distributer i knjižar ne ostavlja prostor nezavisnim knjižarama kakva je bila Booksa. Eto, ukratko."


Pretpostavljamo da se ova vijest neće sviđati vama koji posjećujete naše stranice, jer još uvijek dijelite senzibilitet za knjigu & dobre knjižare. Za razliku od nas koji se bavimo poslovima vezanim uz knjigu i uopće uz funkcioniranje hrvatskog tržišta knjiga, vi ne morate
znati u detalje što se to sve točno događa na tržištu (odnosi između nakladnika, knjižara, autora... i dr.), i zašto se danas zatvorila knjižara Booksa (srećom, istoimeni klub u istom prostoru nastavlja s radom), ili zašto se prije koju godinu ugasila splitska Utopija, ili zašto se nedavno isto splitski Morpurgo, nakon proslavljenih 150 godina postojanja, morao stopiti s lancem knjižara Mozaik knjige.

Kao što ne morate znati niti zašto će se ovih dana u Teslinoj 16 stopiti knjižara Vuković & Runjić i Dallas Records, ili zašto najveći hrvatski knjižari (ujedno i nakladnici) dragovoljno plaćaju preskupe kvadrate po raznim trgovačkim centrima (a vi plaćate i zbog toga skuplju knjigu) - to su stvari o kojima bi trebale brinuti stručne cehovske udruge (kada bi ih bilo) i njihova koordinacija - Zajednica nakladnika i knjižara (kada bi njezino postojanje opravdalo davno predviđen joj smisao).

Očito da su nelogičnosti na hrvatskom tržištu knjiga dovedene do kraja,  i sada je doslovno "mi ili oni" (oni koji žele uređeno tržište uz mogućnost suradnje svih vs. onih koji gledaju isključivo svoj interes i nije im stalo do uređenog tržišta u interesu svih) jer mali nakladnici se gase, tzv. nenakladničke knjižare rijeđe su od sredozemne medvjedice u Jadranu, ali vjerujemo da (iako za mnoge prekasno) bitka za ozdravljenje hrvatskog tržišta knjiga, za opstanak većine a ne samo nekih, tek započinje, jer su se odnosi na hrvatskom tržištu knjiga zaoštrili do kraja.

U Hrvatskoj nije potreban na temelju "angloameričkih razglednica" loše preslikan predatorski koncept (koji i nije tako savršen kako se pojedincima čini, primjer knjižarskog lanca Borders je to nedavno jako dobro pokazao) u kojem će veliki bijeli proždirati manje ribe, a od države se cijelo vrijeme očekuje da te iste male ribice hrani kako bi nekome zalogaj bio slasniji.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –