Čestitka Hrvatskoj knjižnici za slijepe povodom 50. rođendana
![](/img/articleModule/image/00ydpmszlgxwutp1r2nbgyeutu1.jpg)
Prstima možeš svirati, uhvatiti trepavicu na licu voljene osobe, čvrsto se držati za rub litice, prijetiti, pokazivati pogrešan smjer, brati trešnje, trgati latice, voli – ne voli... a možeš i čitati. Doslovce. Mekanim vršcima prstiju dodirivati slova i prepoznavati riječi. Zatvorenih očiju slagati rečenice.
Brajica – reljefno, točkasto pismo za slijepe koje je dobilo naziv po svom tvorcu, Louisu Brailleu (1809. - 1852.) omogućilo je velikom broju ljudi širom svijeta da samostalno dožive književno uzbuđenje, neizvjesnost i otkriju tajnovitost koja se krije u knjigama.
Louise Braille od treće je godine života bio slijep. S deset godina postao je učenik Kraljevskog instituta za slijepu djecu u Parizu (prva škola ove vrste na svijetu), a tu će naposljetku ne samo studirati, već i živjeti i podučavati. Nakon pet godina u Institutu (sa svega 15 godina) razvio je sustav pisanja i čitanja pomoću reljefno izbočenih točkica, a što je uspješno primijenio i na glazbene note. Zbog velikog uspjeha i dara već s devetnaest godina postaje redovni učitelj na Kraljevskom institutu.
Pismo koje je Lousie osmislio čine slova i simboli koji se prepoznaju i čitaju klizeći prstima preko niza izbočenih točkica. Standardno Braillevo pismo podrazumijeva tvorbu znakova s jednom do šest točkica (plus znak bez točkica koji predstavlja razmak), što čini ukupno šezdeset i četiri znaka.
Na papiru veličina jednog znaka iznosi 6 puta 10 milimetara, što znači da na A4 papir s marginama stane najviše dvadeset i osam redaka s najviše trideset znakova u pojedinom retku. Upravo zato, kako bi se knjigama tiskanima na brajici smanjio obujam i povećala (među ostalim i cjenovna) dostupnost, u svakodnevnoj su upotrebi (već više od stotinu godina) kratice za česte slovne skupine kojima se postiže značajna ušteda prostora (nekih 30%), a povećava se brzina čitanja i pisanja.
U skladu s važnošću njegovih postignuća, Louisa Braillea s pravom se smatra ocem pismenosti slijepih osoba. Ova titula nije usko vezana za prostor Francuske, već je međunarodnog karaktera pa ako pojedinac odluči zagrepsti pronaći će neke odjeke i u Hrvatskoj.
Hrvatska knjižnica za slijepe, kao jedina takva knjižnica u Republici Hrvatskoj, zasigurno je najvažniji relevantni odjek kojim je država pružila ruku slijepima, slabovidnima i svima koji ne mogu čitati standardni tisak kako bi im dostupnom učinila pisanu riječ. Na (znakovitoj) adresi, Šenoina 34, knjižnica koja je u Zagrebu osnovana 1965. godine, prije pola stoljeća, u svom knjižnom fondu ima knjige na taktilnom pismu za slijepe (preko 1300 naslova), zvučne knjige na CD-ima i audio kazetama (preko 2000 naslova). Uz posudbeni odjel u Hrvatskoj knjižnici za slijepe djeluje i brajičina tiskara te studio za snimanje zvučnih knjiga.
Osim Hrvatske knjižnice za slijepe u Zagrebu, knjižnične su usluge za slijepe i slabovidne danas srećom dostupne i u drugim većim gradovima u Hrvatskoj: 14 narodnih knjižnica ima ukupno 20 računala s dodatnom opremom za slijepe, dok 11 knjižnica posjeduje 18 elektroničkih povećala za slabovidne. Je li ovo dovoljno (uzevši u obzir da Savez slijepih Hrvatske broji 6179 članova) neka procijeni struka.
Za kraj, Barba Brailleu hvala na mudrosti, a Hrvatskoj knjižnici za slijepe koja je u zagrebačkom kazalištu Vidra, u srijedu 11. studenog 2015. godine proslavila svoju 50. obljetnicu rada, sretan pedeseti rođendan žele Moderna vremena!