Jedanaesta godina festivala 'Faro(pi)s' u Starom Gradu na Hvaru
Održava se
21.08.2012.
21.08.2012.

U utorak, 21. kolovoza počinje Festival književnosti "Faro(pi)s" koji djeluje već jedanaest godina u Starom Gradu na Hvaru u organizaciji Jovana Brajovića i Mejre Mujičić, voditelja galerije Moria.
Ovogodišnji "Faro(pi)s" održat će se 21 - 23. kolovoza na lokacijama u Starom Gradu, a obilježit će ga gostovanje bosansko – hercegovačke književne selekcije na čelu sa književnikom Zilhadom Ključaninom (Edin Kukavica, Naida Mujkić, Asmir Kujović, Damir Uzunović, Petrović, Admiral Mahić, Faruk Šehić, Isnam Taljić). Za hrvatsku je selekciju bio zadužen književni kritičar i urednik Ervin Jahić, a gostuju Daša Drndić, Ana Brnardić, Ivica Ðikić, Ivan Herceg, Vladimir Stojsavljević, Dragan Pavelić i Tonko Maroević.
"Faro(pi)s" je nastao je kao ljetna varijanta festivala književnosti FAK, kad su u Hrvatskoj književnici tek počeli javno i neformalno čitati ulomke iz svojih knjiga. Kako se radi o mjestu na jednom otoku, važan dio ove manifestacije čini pokušaj decentralizacije kulturnih sadržaja i približavanje književnosti " u živo" i izoliranim mjestima. Nezanemariv detalj u pokretanju cijelog projekta bila je i velika književna tradicija otoka Hvara, s dva naša najveća renesansna pisca nakon Marka Marulića, Petra Hektorovića i Hanibala Lucića.
Cijela književna svečanost, tijekom nekoliko dana u kolovozu, uvijek iznova priziva hektorovićanske pučke razgovore, jer i kada se čitaju visoko književni tekstovi, atmosfera je uvijek ugodna i opuštena, dok se kasnije s piscima može razgovarati. U tih par dana, ustvari, u malom gradu nemoguće ih je negdje ne susresti, a veliki broj njih biva doveden na otok. Tako se stvara pozitivno zasićenje književnošću i cijeli grad živi s piscima, što je drugi veliki cilj, a ujedno i konkretna realizacija Faro(pi)s-a.
Prvih godina nepovezano se, u stilu FAK-a, dovodilo pisce na otok, dok se sljedećih godina koncepcija zaokružuje i veća se pažnja posvećuje tematskim večerima. Festival nije usmjeren samo na čitanje umjetničke proze i poezije, već se tu nađe mjesta i za kronike, eseje i drame.
Svih ovih godina gostovali su i pisci iz drugih zemalja (Bosna i Hercegovina, Srbija, Makedonija,Velika Britanija,Slovenija,Crna Gora ), pa se tako nastoji dobiti i na međunarodnom karakteru manifestacije.
Nakon prve dvije godine u Starom Gradu, poslije se prenosilo književnost i u druga mjesta na otoku, Vrboskoj i gradu Hvaru.
( opširnije na stranici TZ Stari Grad )