Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: MV Info • 10.04.2008.

Kandidatura Ljubljane za svjetsku prijestolnicu knjige 2010.

Slovenski mediji javljaju kako je krajem prošlog mjeseca Ljubljana i službeno istaknula kandidaturu za Unescovu titulu svjetske prijestolnice knjige 2010. Naši susjedi Slovenci na taj način žele potaknuti razvoj kulture čitanja u svojem glavnom gradu (naravno, i na prostoru cijele države), a ujedno bi promovirati slovensku književno stvaralaštvo i autore u svijetu.

Slovenski ministar kulture Uroš Grilc istaknuo je kako Slovenija ima što pokazati jer godišnje objavi oko 4500 novih knjiških izdanja, od čega je 1000 naslova lijepe književnosti.

Ova Unescova akcija promocije knjige započela je još 2001. godine kada je titulu svjetske prijestolnice knjige ponio Madrid, nakon kojeg su uslijedili Aleksandrija, New Delhi, Antwerpen, Montreal, Torino, Bogota i Amsterdam, a za 2009. je prihvaćena kandidatura Bejruta.

Od grada koji bude odabran za ovu prestižnu titulu očekuje se da u razdoblju od 23. travnja 2010.  i 23. travnja 2011. organizira cijeli niz manifestacija koje promoviraju knjigu & kulturu čitanja, a naši susjedi namjeravaju organizirati svjetski kongres pod nazivom "Knjiga kao nositelj razvoja čovječanstva", programe "Ljubljana čita" i "Knjiga i grad", literarni festival posvećen svjetskim književnostima i još mnogo toga. U planu je i pokretanje dvotjednika koji bi pratio područje kulture, medija i uopće intelektualne teme.

Vrijednost projekta procjenjuje se na 2,1 milijun eura, od čega bi 1,4 milijun uložile partnerske organizacije na projektu, polovicu sredstava osigurala bi gradska općina Ljubljana, a ostatak bi se namaknuo od sponzora i preostalih zainteresiranih podupiratelja projekta.

Odluka o kandidaturi Ljubljane biti će donesena u lipnju 2008., a protukandidati su joj gradovi Guadalajara, Lisabon,  Riga, St Petersburg, Beč i Wellington.


Bilo bi lijepo i da nadležni u gradu Zagrebu porazmisle o prijavi za Unescovu titulu svjetske prijestolnice knjige, iako nije nužno da prijavljeni grad bude ujedno i glavni grad države, što znači da i Split, Rijeka i ostali mogu, ako žele, preduhitriti metropolu.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –