Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: MV Info • 29.08.2008.

NSK raspisuje natječaj za najbolji pismeni i likovni uradak

Dan koji će svakako ući u povijest hrvatskoga jezika je 1. rujna 2008. kada se umjesto dosadašnjeg koda scr za hrvatski jezik u cijelom svijetu počinje upotrebljavati kod hrv kao jedina preporučena oznaka i za bibliografsko i za terminološko označavanje hrvatskoga jezika.

Ovim povodom Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu pokreće niz aktivnosti kojima želi hrvatsku javnost informirati o ovom, za hrvatski narod povijesnom događaju. Raspisat će se natječaj za izradu pismenog i likovnog uratka na temu "Međunarodno priznanje hrvatskoga jezika".

Natječaj će biti objavljen u tisku te na mrežnim stranicama Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, 1. rujna 2008. Autori uradaka svoje radove na zadanu temu mogu poslati do kraja rujna. Ocjenjivački sud izabrat će tri najbolja uratka i nagraditi ih s deset, pet i tri tisuće kuna.

Zahtjev da se troslovne oznake hrvatskoga i srpskoga jezika iz norme ISO 639-2 za bibliografsku upotrebu izmijene i usklade s oznakama u ostalim dijelovima norme ISO 639 početkom ove godine zajednički su podnijele Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Hrvatski zavod za norme, Narodna biblioteka Srbije i Institut za standardizaciju Srbije.

Službenim dopisom od 17. lipnja 2008. Međunarodno tijelo ISO 639-2 Registration Authority i njegovo savjetodavno tijelo Joint Advisory Committee prihvatili su zajednički zahtjev te su donijeli odluku kojom se odbacuje naziv "srpskohrvatski jezik", odnosno daljnja upotreba oznaka scr za hrvatski i scc za srpski jezik te se određuju oznake hrv za hrvatski i srp za srpski jezik kao jedine važeće oznake i za bibliografsku i za terminološku primjenu.

Navedena odluka okrunila je dugogodišnje napore za međunarodnim priznanjem uporabe hrvatskoga jezika, odnosno nastojanja da se on napokon službeno prepozna i da ga se naziva stvarnim imenom. Ujedno, to je pobjeda Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu u promicanju hrvatskoga jezika, što je temeljna pretpostavka hrvatskoga nacionalnog i kulturnog identiteta.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –