Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: MV Info • 01.09.2008.

Pomračenje knjiškog tržišta u Zemlji izlazećeg sunca

Prema posljednjim podacima u Japanu se dnevno objavljuje preko 200 novih knjiga, a ukupan godišnji promet knjigama i časopisima prelazi 2 trilijuna japanskih jena (cca 16 bilijuna američkih dolara, ma što to značilo). Iz naše perspektive gledano riječ je o nepojmljivim ciframa, no Japanci kažu kako je njihov knjiški biznis u - krizi.

Naime, još prošle godine zabilježen je pad prodaje u odnosu na proteklu za 3,1 posto, a pokazatelji za prvo polugodište 2008. predviđaju daljnji godišnji pad od 3 posto, što kada se poveže s najboljom zabilježenom godinom (1996. godine prodalo se knjiga i časopisa za 2,65 trilijuna jena) znači pad od preko 21,5 posto u posljednjih jedanaest godina.

Svojevrsna prijemčljivost azijskog / japanskog tržišta za nove tehnologije rezultira time da ljudi više ne raspolažu jednakom količinom vremena koju su spremni provesti čitajući knjige (a to znači da ih i manje kupuju), tako da se gotovo svakodnevno zatvaraju brojne uglavnom manje knjižare (1996. godine broj registriranih knjižara bio je preko 12.000, da bi se u međuvremenu prepolovio), dok se lanci knjižara proširuju ali na način da velike knjižare postaju još veće.

S druge strane, godišnja produkcija knjiga u odnosu na produkciju iz 1996. je veća, pa je 2007. iznosila 77417 naspram 65458 knjiga objavljenih 1997., jer su nakladnici povećanom produkcijom knjiga nastojali kompenzirati slabije rezultate u prodaji. Istovremeno su sve veći povrati neprodanih knjiga iz knjižara, i taj je trend u stalnom porastu, iako se među najprodavanijim naslovima nalazi veći broj jeftinijih izdanja nego li je to prije bio slučaj.

Teško da ovi podaci mogu biti utješni za hrvatsku knjišku industriju, brojke su neusporedive, ali globalni trendovi se ipak naziru. A potpunije podatke o Japanu pa tako i tamošnjem knjiškom tržištu možete pročitati ovdje .

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –