Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: MV Info • 16.04.2008.

Predstavljanje 'Hrvatskog iseljeničkog zbornika 2008'
Održava se
17.04.2008.

Svečano predstavljanje «Hrvatskog iseljeničkog zbornika 2008» u izdanju Hrvatske matice iseljenika, održati će se u četvrtak, 17. travnja 2008. u 13 sati u prostoru Hrvatske matice iseljenika u Zagrebu (Trg Stjepana Radića 3).

Zbornik će predstaviti:

Danira Bilić, ravnateljica HMI-a,
dr. sc. Željko Holjevac, povjesničar ;
dr. sc. Rebeka Mesarić Žabčić, socijalni geograf i demograf te
Vesna Kukavica, urednica.
Voditeljica: Ljerka Galic, prof.

«Hrvatski iseljenički zbornik 2008», sa sažetcima na engleskome i španjolskome jeziku,  donosi obilje zanimljivosti iz svijeta u 47 autorskih priloga, raspoređenih na 450 stranica u tiskanoj verziji i elektroničkoj inačici (www.matis.hr). Svi su prilozi bogato ilustrirani dokumentarnom fotografskom građom.

Među pripadnicima trećega naraštaja iseljenika imamo vrsnih analitičara suvremenih procesa. U ovome godištu 'Zbornika' svojim pisanjem o hrvatskim zajednicama i djelovanjem u domicilnim društvima privlače pozornost mladi ljudi hrvatskoga podrijetla poput akademika i književnika A. Moralesa Milohnica i J. Mihovilovicha iz Čilea, S. Habjanović i M. Yasbincek iz Australije, S. Božić Vrbančić s Novoga Zelanda, S. Meštrovića iz SAD-a, A. Polegubića i G. Krnića iz Njemačke ili pak mlađih autora iz redova hrvatskih manjina iz europskih zemalja poput D. Šokčevića i T. Žigmanova.

Tako «Hrvatski iseljenički zbornik» i ove godine povezuje ljude hrvatskih korijena iz 20 zemalja svijeta u kojima žive Hrvati i građani hrvatskog podrijetla od Aljaske do Ognjene zemlje, od  Skandinavskih zemalja do Novoga Zelanda.

Početkom 21. stoljeća kada je svaka tridesetpeta osoba na Zemlji međunarodni migrant - rasprave o identitetu iseljenika u zemljama prijma prisutnije su nego ikad prije jer iseljenici, osim prije dominantne uloge na tržištu radne snage, dobivaju novu socijalno i kulturno integrirajuću ulogu na svim razinama. Potrebno je zato da se još više proučavaju naše heterogene iseljeničke zajednice u svijetu.

Stručnoj čitateljskoj publici u tome će biti poticajni autorski prilozi u ovogodišnjem 'Zborniku' renomiranih istraživača, poput Lj. Antića, G. Borića, I. Čizmića, I. Dončević, Z. B. Jurčića, J. Ljubetića, D. M. Pavičića, M. Sopte, V. Šakića ili pak S. Vulić.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –