Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 25.11.2024.

Predstavljanje knjige 'Riječka kriza' Dominique Kirchner Reill
Održava se
28.-29.11.2024.

Riječka kriza, Dominique Kirchner Reill (foto: ustupila Naklada Ljevak)

Američka povjesničarka Dominique Kirchner Reill predstavit će knjigu "Riječka kriza : Život nakon Habsburške monarhije" (prev. Mišo Grundler, Naklada Ljevak, 2024.) u Zagrebu i Rijeci-

Zagrebačka promocija održat će se u četvrtak, 28. studenog u 18 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića (Preradovićeva ulica 5, Zagreb). U razgovoru će sudjelovati autorica Dominique Kirchner Reill, profesor Tvrtko Jakovina i urednik Srđan Grbić.

Riječka promocija održat će se u petak, 29. studenog u 18 sati u Gradskoj knjižnici Rijeka. U razgovoru će sudjelovati autorica Dominique Kirchner Reill, Natka Badurina (Sveučilište u Udinama), Andrea Roknić Bežanić (FFRI, Odsjek za povijest), Mila Orlić (FFRI, Odsjek za povijest), Mladen Urem (Muzej grada Rijeke) i Srđan Grbić (Naklada Ljevak).

Autorica će govoriti na engleskom jeziku, a ostali sudionici na hrvatskom. 
  
O knjizi "Riječka kriza":

Rijeka, najmanja poslijeratna država sljednica, savršena je prilika za razotkrivanje napete, pragmatične drame života na ruševinama jednog carstva. Izvlačenje jednog od najpoznatijih poslijeratnih nacionalističkih revolta protiv Wilsonove diplomacije na površinu podsjeća nas na to da moramo biti oprezni kad pretpostavljamo da je politika koja se temeljila na nacionalnosti bila uzrok mnogim nedaćama koje su snašle države sljednice. "Povijest Rijeke" daje nam za pravo da osporimo mnoge takve pretpostavke i na nov način analiziramo poslijeratnu povijest i promašaje koji će kao bauk opsjedati Europu u nadolazećim desetljećima. No da bismo shvatili kako realnost života nakon propasti država utječe na naše shvaćanje Europe poslije Prvog svjetskog rata, moramo biti svjesni da su priče koje smo učili i prepričavali gotovo stotinu godina zapravo prikrivale tu realnost. Tek tada moći ćemo shvatiti koliko stvarna povijest ove žarišne točke od grada u pitanje dovodi ne samo naše tumačenje događaja u Rijeci nego i događanja diljem postimperijalne Europe.

Dominique Kirchner Reill profesorica je povijesti na Sveučilištu u Miamiju. Specijalizirala se za modernu europsku povijest s posebnim naglaskom na devetnaesto stoljeće. Njezinu prvu knjigu "Nationalists Who Feared the Nation: Adriatic Multi-Nationalism in Habsburg Dalmatia, Trieste, and Venice" objavio je Stanford University Press 2012. godine, a za nju je dobila nagradu Center for Austrian Studies' Book Award i posebno priznanje nagrade Smith. Knjiga "The Fiume Crisis: Life in the Wake of the Habsburg Empire" objavljena je 2020. u izdanju Belknap Pressa Sveučilišta Harvard i dobila je posebno priznanje Jelavich Book Prize. Također radi kao urednica niza knjiga Central European Studies Sveučilišta Purdue, izvršna je članica Društva za talijanske povijesne studije, članica odbora časopisa Contemporary European History, potpredsjednica Srednjoeuropskog povijesnog društva i članica odbora Instituta za austrijsko-američke studije Botstiber.

Dominique Kirchner Reill

Riječka kriza

  • Prijevod: Mišo Grundler
  • Naklada Ljevak 08/2024.
  • 304 str., tvrdi uvez s ovitkom
  • ISBN 9789533558004

Rijeka je jedan od malobrojnih gradova koji se mogu pohvaliti što su, makar i na kratko razdoblje, imali status međunarodno priznate države. Riječ je o državi od 28 četvornih kilometara i s oko 52 tisuće stanovnika, osnovanoj 1920. na temelju Rapalskog ugovora između Kraljevine Italije i Kraljevine SHS, u situaciji kada je status Rijeke postao veliki svjetski međunarodni problem. (Danko Švorinić)

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –