Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 27.01.2016.

Rumunjska spisateljica Ioana Pârvulescu gostuje u Zagrebu
Održava se
04.02.2016. u 19:30h

Ioana Pârvulescu (foto: Radu Sandovici)

U Zagrebu gostuje rumunjska spisateljica Ioana Pârvulescu, autorica romana „Život počinje u petak“, nagrađenog Europskom nagradom za književnost.

Književna večer u organizaciji Naklade OceanMore, održat će se u četvrtak 4. velječe u 19,30 sati u Vinyl baru (Bogovićeva 3) u Zagrebu.

Uz autoricu će o romanu govoriti prevoditelji Ivana Olujić i Luca-Ioan Frana, te Neven Vulić, urednik u Nakladi OceanMore.

 
Ioana Pârvulescu rođena je u Brasovu 1960. godine, a danas živi u Bukureštu i na Filološkom fakultetu predaje modernu rumunjsku književnost. Bila je urednica književnog časopisa România literara. S njemačkoga i francuskoga prevela je nekoliko djela Mauricea Nadeaua, Angelusa Silesiusa i Rainera Marie Rilkea. Autorica je niza romana, ali objavljuje i poeziju, eseje, književnu kritiku i teorijska djela. Za roman "Život počinje u petak" dobila je 2013. godine Europsku nagradu za književnost.

Život počinje u petak Pârvulescu Ioana


"Život počinje u petak" eskapistička je i nostalgična priča koja izbjegava spominjanje svjetskih ratova, diktatorski teror ili kasniju kriminalnu privatizaciju i korupciju, ali otkriva nam sudbinu čovjeka koji se iz sadašnjosti vraća u 1897. godinu, koja je za Rumunjsku bila izvanredna. Kao država bila je ugledna i odlično pozicionirana u Europi, a grad Bukurešt bio je kulturna prijestolnica, u epohi kad je čovječanstvo pokazivalo svoju najbolju stranu.

Vrijeme i glavni grad Rumunjske u središtu su romana, zajedno s nepoznatim mladićem kojeg pronalaze onesviještena u predgrađu. Gotovo detektivski zaplet pokazuje kolike su razlike između tadašnjih snova o vremenu koje će doći — i današnje stvarnosti. Ioana Pârvulescu znalački opisuje razdoblje rumunjskog procvata i doba kad se budućnost činila toliko obećavajućom.

Roman je dosad preveden na švedski i mađarski, a trenutno se prevodi na engleski, francuski, poljski, bugarski, makedonski, srpski, albanski i slovenski jezik.
 

Ulaz slobodan!

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –