Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: MV Info • 02.08.2008.

U Srbiji se priprema Zakon o jedinstvenoj cijeni knjige

U Srbiji je u tijeku usaglašavanje modela Zakona o jedinstvenoj cijeni knjige, a predstavnici grupacija srpskih izdavača i knjižara i Privredne komore Srbije načelno su se nedavno dogovorili da popusti na nova izdanja koja se kupuju u klubovima čitatelja i na sajmovima knjiga ne budu veći od 10 posto. Osnovna ideja budućeg srpskog Zakona o jedinstvenoj cijeni knjige jest da se knjige u toku prve godine od dana objavljivanja prodaju po istoj cijeni u svim knjižarama i s ograničenim popustima, radi sprječavanja nelojalne konkurencije u prometu knjigom.

Dogovoreni prijedlog o popustu na nova izdanja prosljeđen je svim izdavačima u Srbiji, koji bi se o njemu trebali izjasniti do idućeg sastanka u rujnu. Prethodni sastanak izdavača i knjižara u Privrednoj komori Srbije održan je sredinom veljače ove godine, a prvu verziju Zakona o jedinstvenoj ceni knjige izradila je prije godinu dana grupacija srpskih knjižara, na čijem je čelu Aleksandar Drakulić, vlasnik internet knjižare Knjižara.com i voditelj projekta Knjiga Info.

Grupacija izdavača koju predvodi direktor Kreativnog centra, Dejan Begović i knjižari dogovorili su se i da se u budućem zakonu precizno odredi koje se manifestacije u Srbiji mogu okarakterizirati kao sajmovi, a koje kao prodajne izložbe knjiga.

***

I tako, nakon neuspješnog pokušaja uvođenja jedinstvene cijene knjige u Sloveniji i poluuspješnog u Hrvatskoj, možda će se u Srbiji, analizirajući upravo slovenska i hrvatska dobra i loša iskustva, srpski nakladnici i knjižari prvi izboriti za Zakon (!) o jedinstvenoj cijeni knjige. Iako su inicijatori željeli zakon, u Sloveniji i Hrvatskoj to za sada nije uspjelo, već je ova mjera ostala na razini gospodarskog sporazuma kojeg se svatko (ne)pridržava prema vlastitoj savjesti, bez opipljivijih sankcija za prekršitelje.

Istina, Ministarstvo kulture RH pri posljednjim je otkupima knjiga za knjižnice napokon, nakon više od godinu dana "žmirenja", počelo voditi računa o tome pridržavaju li se nakladnici propisanih elemenata Sporazuma (otisnuta cijena te godina i mjesec izlaska knjige iz tiska), no nitko nije pokazao volju da sankcionira i prekršitelje Sporazuma na samom tržištu, u procesu prodaje knjiga. Mnogi nakladnici i knjižari odobravaju popuste i akcije koje odstupaju od propisanih, čime su zapravo kažnjeni svi oni koji se Sporazuma pridržavaju i u ovom segmentu, i ostaju potpuno nezaštićeni od nelojalne konkurencije,  trpeći zbog toga opipljivu poslovnu štetu.

Tko zna, možda se nakon Ministarstva kulture napokon probudi i tzv. Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske?

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –