Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: MV Info • 16.03.2026.

19. Pričigin, festival pričanja priča
Održava se
17.-21.03.2026.

Pričigin (foto: Maja Prgomet)

Od 17. do 21. ožujka u Splitu će se održati 19. izdanje Pričigina, festivala pričanja priča na kojem se svake godine susreću publika i izvođači kako bi podijelili osobne doživljaje i iskustva. 19. Pričigin se vraća u svoju dugogodišnju lokaciju – amfiteatar Doma mladih, a dio programa održat će se i u Hrvatskom domu te u Gradskoj knjižnici Marka Marulića.

Kako ističu umjetnička direktorica Patricija Horvat i izvršna direktorica Maja Vrančić, ovogodišnji Pričigin donosi raznolik program s pedesetak sudionika iz Hrvatske i regije. Uz uobičajene večeri na kojima nastupaju pisci i spisateljice, festival uključuje i nekoliko novih programskih koncepata – pripovijedanje u paru, sudjelovanje slijepih i slabovidnih pripovjedača i pripovjedačica te večer posvećenu iskustvima doseljenika u Hrvatsku. Ulaz na sva festivalska događanja je slobodan.

Festival počinje 17. ožujka u 19 sati u amfiteatru Doma mladih programom „Parnični postupak“, u kojem će hrvatske spisateljice i spisatelji pripovijedati u parovima. Sudjeluju Jelena Miholjević i Dario Harjaček, Jagna Pogačnik i Branko Kostelnik, Marina Dimić Kepeski i Neven Kepeski, Frida i Ivan Šarar te Srećko i Paula Jurišić. U nastavku večeri održat će se program posvećen Renatu Baretiću, jednom od pokretača Pričigina koji je preminuo prošle godine, o kojem će govoriti njegovi prijatelji i kolege iz splitskog književnog kruga.

Drugoga dana u prostoru Razred u Domu mladih bit će predstavljena knjiga „Limited Edition“ autora Krune Lokotara, uz promotora Gracijana Kalebića. Nakon promocije program se nastavlja u amfiteatru pod naslovom „Kako sam stekao_la/izgubio_la predrasudu“, u kojoj sudjeluju autori iz regije: Robert Alagjozovski, Anita Batinić, Dada Batinić, Srđan Dragojević, Emir Imamović Pirke i Slavoljub Stanković. Program uređuje i vodi Kruno Lokotar. Večer završava nastupom Ivanke Mazurkijević i Damira Martinovića Mrleta, uz moderatoricu Tatjanu Radmilo.

Trećega dana festival se seli u Hrvatski dom, gdje će pod vodstvom književnika Andrije Škare svoje priče iz života slijepih i slabovidnih osoba pripovijedati Vinko Brešković, Ivana Mitar, Mirjana Mrkela, Vojin Perić i Ivan Tokić.

U večernjem programu istoga dana nastupit će doseljenici u Hrvatsku koji će govoriti o iskustvima života u novoj sredini. Program pod naslovom „Još bolje vas našli“, uz moderatoricu Kseniju Banović, okupit će se Semih Adiguzel (Turska), Michael Freer (V. Britanija), Jinglun Li (Kina), Nawar Ghanim Murad Murad (Irak), Betlehem Pajač (Etiopija) i Zaloa S. Varela (Španjolska).

Posljednjega dana "odraslog" programa publika se vraća u amfiteatar Doma mladih. Tema „Naše malo misto“ okuplja sudionike koji su se preselili unutar Hrvatske i govorit će o iskustvu života u novim sredinama. Program vodi Sanja Mikleušević Pavić, a sudjeluju Brankica Borović, Mirko Galić, Ivan Malić i Hrvoje Matejčić. Program završava solo nastupom glumca Gorana Navojca, kojeg će na pozornici ugostiti televizijska novinarka Morana Kasapović.

Festival završava u subotu, 21. ožujka, programom Mali Pričigin u knjižnici Dalmatina Gradske knjižnice Marka Marulića u hvaljenom programu u kojem će se još jednom okušati najmlađi, učenici dalmatinskih škola.

Detaljan raspored i informacije o programu dostupni su na mrežnim stranicama i društvenim mrežama Pričigina, a dio programa moći će se pratiti i putem prijenosa uživo na festivalskom YouTube kanalu.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –