Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 22.02.2016.

Dani otvorenih vrata Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu 2016.
Održava se
22.-26.02.2016.

Svečana proslava Dana Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu održat će se u ponedjeljak, 22. veljače s početkom u 12 sati u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu (Hrvatske bratske zajednice 4).

Uz prigodno izlaganje glavne ravnateljice Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu Tatijane Petrić, na svečanome obilježavanju Dana Knjižnice proglasit će se i ovogodišnji dobitnik Nagrade Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, koja se dodjeljuje za poseban doprinos knjižničarskoj struci.

U povodu proslave Dana Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, od 23. do 26. veljače 2016. godine održat će se i manifestacija Dani otvorenih vrata NSK.

Za vrijeme trajanja Danâ otvorenih vrata svima zainteresiranima omogućen je obilazak Knjižnice u skupinama pod stručnim vodstvom u 10, 13, 15 i 17 sati u trajanju od dva sata, koji uključuje posjet zbirkama građe posebne vrste, u kojima je pohranjen najvrjedniji dio fonda koji se sastoji od najstarijih hrvatskih knjiga i rukopisa te vrijednih karata, grafika i notnih zapisa, Referentnoj zbirci, čitaonicama, ulaznoj razini, zatvorenome spremištu knjiga, tiskari i knjigovežnici.

Uz razglede Knjižnice, za posjetitelje su priređene radionice "Darujmo knjizi bolji život", "Glagoljične minijature od slame", "Glagoljična pisanica" i "Glagoljica pletena papirom", predstavljanje kataloga Baltazar Adam Krčelić u Zbirci rukopisa i starih knjiga NSK, kao i humanitarni program Zaklade NSK Knjigom za knjige.

Svakodnevno će također biti otvoren informacijski pult s popratnim suvenirima i izdanjima Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Za obilazak Knjižnice potrebno se prijaviti na e-adresu otvorena vrata@nsk.hr. Nakon primljene najave obilaska Knjižnica će potvrditi slobodan termin.

Događanja:

utorak, 23. 2. 2016.
11.30 – 15 sati, knjigovežnica – edukativno druženje Darujmo knjizi bolji život

srijeda, 24. 2. 2016.
12 – 13.30 sati, veliko predvorje NSK – radionice Glagoljične minijature od slame i Glagoljična pisanica

Voditeljica – Ana Žnidar (Društvo prijatelja glagoljice)
Suradnica u vođenju – Ana Rubić (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu)

četvrtak, 25.2.2016.
12 – 13 sati, veliko predvorje NSK – predstavljanje kataloga Baltazar Adam Krčelić u Zbirci rukopisa i starih knjiga NSK

O najnovijem izdanju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu govorit će urednik kataloga dr. sc. Ivan Kosić, koordinator Zbirke rukopisa i starih knjiga NSK, te Teodora Shek Brnardić, viša znanstvena suradnica u Hrvatskome institutu za povijest.

petak, 26. 2. 2016.
12 – 13.30 sati, veliko predvorje NSK – radionica Glagoljica pletena papirom

Voditeljica – Verica Kovač (Društvo prijatelja glagoljice)
Suradnica u vođenju – Ana Rubić (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu).
 

Program koji će zbirke ponuditi u sklopu obilaska:

Radionica - Darujmo knjizi bolji život

utorak, 23. veljače
11.30 - 15 sati, Odjel Zaštita i pohrana Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu (u prostoru knjigovežnice)

Druženje je zamišljeno kao edukativno-zabavan susret s konzervatorima restauratorima Odjela kako bi bilo zanimljivo širokomu krugu posjetitelja. Nakon kratkoga predavanja te predstavljanja postupaka zaštite knjižne građe slijedi zabavan kviz uz prigodne darove za posjetitelje koji pokažu najviše znanja o postupku zaštite knjiga.

Druženje će se nastaviti izlaganjem odabranih knjiga koje su konzervirane i restaurirane tijekom proteklih godina. Slično, kao i u medicini, i bolesne knjige zahtijevaju terapiju, a ona se može izbjeći jedino prevencijom i promicanjem njihova zdravog načina života (pravilno čuvanje, održavanje i rukovanje). Svima koji pokažu zanimanje nastojat će se odgovoriti na postavljena pitanja vezana uz čuvanje i održavanje knjiga.

Osim restauriranih knjiga, bit će izložene i one kojima su restauratori podarili drugi život – knjige preobražene u maštovite, ukrasne, uporabne i umjetničke predmete. Dokaz je to da se, uz ekološki pogled na svijet i jaku osobnu odgovornost prema zajednici, lišavamo starih, oštećenih i odbačenih knjiga te stvaramo nove, ljepše i korisnije predmete bez gomilanja nepotrebnih stvari, štedimo novac i radimo na osobnome razvoju, kao i na razvoju svojih praktičnih i kreativnih sposobnosti.


Zbirka rukopisa i starih knjiga

Zbirka rukopisa i starih knjiga, kao poseban odjel Kraljevske sveučilišne knjižnice, utemeljena je 1894. godine zauzimanjem tadašnjega upravitelja Knjižnice Ivana Kostrenčića. U to je doba Knjižnica bila smještena u današnjoj zgradi Sveučilišta. Zbirka skuplja, čuva, obrađuje i daje na korištenje najbogatiji fond starih hrvatskih rukopisa i knjiga u našoj zemlji, uz rukopise te brojne rijetke i stare knjige koje pripadaju kulturama drugih naroda.


Grafička zbirka

Crteži i grafike dio su fonda Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu od utemeljenja Knjižnice prije četiri stotine godina, a Grafička zbirka, kao zasebna jedinica u sklopu Knjižnice, utemeljena je 1919. Grafička zbirka NSK, uz to što je najstarija, po brojčanim je pokazateljima najveća zbirka te vrste u Hrvatskoj. Uz brojna djela velikih imena hrvatske likovne umjetnosti, u njezinu su fondu i djela mnogih velikana svjetske umjetnosti.


Zbirka zemljopisnih karata i atlasa

Zbirka zemljopisnih karata i atlasa utemeljena je 1945. godine kao zasebna jedinica Knjižnice. Nastala je odabirom iz njezinih fondova, iz prikupljenog obveznog primjerka, iz darova i ostavština znamenitih pojedinaca te darova mnogobrojnih ustanova. U Zbirci se zemljopisnih karata i atlasa prikuplja, čuva, obrađuje i daje na korištenje kartografska građa. Posebna pozornost posvećuje se fondu starije i vrijedne kartografske građe te nacionalnomu fondu i kontroli obveznoga primjerka.


Zbirka muzikalija i audiomaterijala

Zbirka je nastala 1945. godine izdvajanjem notne građe od knjižnoga tekstualnog fonda Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Od 1964. Zbirka prikuplja gramofonske ploče i kasete, a od 1989. kompaktne diskove te glazbene DVD-e. Rukopisne muzikalije u sastavu Zbirke nabavljene su kupnjom ili darom skladatelja.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –