Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 18.09.2013.

EUROPEA u Dvorištu
Održava se
26.09.2013.

Od rujna do prosinca 2013. u Zagrebu će gostovati pet značajnih i nagrađivanih europskih autora, književnik Miloš Urban, Olga Tokarczuk, John Boyne, Ahmet Ümit i poznata turska novinarka i aktivisticu Ece Temelkuran.

U opuštenoj atmosferi kafea “U Dvorištu", razgovarat će se o raznim europskim i domaćim temama i idejama. Sve to omogućit će nam EUROPEA u Dvorištu u organizaciji Naklade Ljevak.

Dođite u kafić “U Dvorištu” (Žerjavićeva 7/2) već u četvrtak, 26. rujna u 19 sati, kada gostuje češki autor Miloš Urban i saznajte što vas sve čeka na prvoj Europei u Dvorištu.


PROGRAM GOSTOVANJA:

ČEŠKA: Miloš Urban
26. rujan, četvrtak, 19 sati

TEMA: Glavni junak: Prag

Sudjeluju: Miloš Urban – autor knjige
Renata Kuchar – prevoditeljica knjige
Jadranka Pintarić –  književna kritičarka
Tahir Mujičić – književnik
Moderator: Nenad Rizvanović

Češki romanopisac Miloš Urban svojim je višestruko nagrađivanim i na razne jezike prevođenim opusom (romani Posljednja točka na rukopisu, Sedam crkava, Zloduh, Sjena katedrale, Santinijev jezik, Lord Mord) zaslužio status predvodnika „novog vala” češke književnosti te miljenika kritike i publike koja ga je nazvala „crnim vitezom“ češke književnosti.

Povodom Urbanovog romana "Lord  Mord: Triler o Pragu" na tribini će se razgovarati o mračnoj atmosferi grada Praga u devetnaestom stoljeću i o njegovim literarnim i urbanim tajnama: noćnom boemskom životu, pokvarenim političarima, tajnoj policiji i neizbježnom raspadu Austro-Ugarske.

TURSKA: Ece Temelkuran
17. listopad, četvrtak u 19 sati


TEMA: ''Sukob ili zajednička kob''
Tursko - armenski sukob

Sudjeluju: Ece Temelkuran – autorica knjige
Anđelko Vlašić –  prevoditelj knjige
Marta Andrić – turkologinja
Moderator: Kristijan Vujičić


Ece Temelkuran je jedna od najpoznatijih turskih novinarki i političkih komentatorica, koja redovito objavljuje u turskim listovima, ali i The Guardianu, The New Statesmanu, al Akhbaru, The New Left Reviewu, Le Monde Diplomatiqueu. U istraživačkim publicističkim radovima bavi se temama koje su u Turskoj izrazito kontroverzne, poput kurdskog i armenskog pitanja, ženskog pokreta i pitanja političkih zatvorenika. Dobila je brojne nagrade, pa tako i nagradu Pen for Peace i nagradu za turskog novinara godine. Objavila je dosad deset knjiga.

Na Tribini će biti govora o njezinoj knjizi "Planina boli: s onu stranu tursko-armenskoga sukoba" koja istražuje aktualnu povijest i nastavak poricanja genocida nad Armencima. Razgovarat će se o autoričinom iskustvu posjećivanja armenskih zajednica u dijaspori, o samoj knjizi, o tursko-armenskom sukobu, kao i o ulozi koju nacionalizam igra u tome kako stvaramo sliku o sebi i drugima.


POLJSKA: Olga Tokarczuk
29. listopad, utorak u 19 sati

TEMA: Književnost, psihoterapija i zaštita životinja
Od nasilja prema životinjama do nasilja prema ljudima


Sudjeluju: Olga Tokarczuk – autorica knjige
Mladen Martić – prevoditelj knjige
Benjamin  Perasović – sociolog
Jasmin Novljaković – simultani prevoditelj
Moderator: Kristijan Vujičić


Olga Tokarczuk jedna je od najpopularnijih i najčešće prevođenih poljskih spisateljica, dobitnica mnogih prestižnih nagrada, među inima i Književne nagrade Nike 2008. za roman "Beguni". Autorica je značajnih djela kao što su "Pravijek i ostala vremena", "Dom danji, dom noćni", "Posljednje priče". Po struci je psihologinja, Jungova sljedbenica, te je prije književne karijere radila i kao psihoterapeutkinja.

Na tribini „Književnost, psihoterapija i zaštita životinja“ bit će govora o njezinu romanu "Tjeraj svoj plug preko mrvačkih kostiju", o Jungovoj psihologiji, ali i o načinu tematiziranja zaštite životinja u romanu, kao i o tome može li nasilje nad životinjama voditi do nasilja nad ljudima.


IRSKA: John Boyne
5. studeni, utorak u 19 sati

TEMA: Utjeha kukavičluka ili hrabrosti

Sudjeluju: John Boyne - autor knjige
Davorka Ćurković – prevoditeljica knjige
Mima Simić – kolumnistica i filmska kritičarka
Moderator: Nenad Rizvanović

John Boyne irski je autor kratkih priča i romanopisac čiji su romani nagrađivani brojnim uglednim nagradama u Irskoj i izvan nje. Napisao je sedam romana  (The Tief of Time, The Congress of Rough Riders, Crippen, Next of Kin, Mutiny on the Bounty, The House of Special Purpose, The Absolutist, The Boy in the Striped Pyjamas), od kojih su mu naročito dva posljednja donijela nepodijeljene pohvale i publike i struke (Colum McCann, John Irving, Colm Toibin).

Na Tribini "Utjeha kukavičluka ili hrabrosti" razgovarat će se o njegovom romanu "Prigovor savjesti", smještenom u vrijeme Prvog svjetskog rata, koji nudi pregršt zanimljivih tema. Je li antimilitarizam i pacifizam stvar hrabrost il kukavičluka i kakvu ulogu u tim odlukama ima ili može imati homoseksualnost, jedna je od tema na kojoj će se razgovarati s autorom.


TURSKA: Ahmet Ümit
10. prosinac, utorak u 19 sati

TEMA: Dostojevski u Turskoj
Povijesni i psihološki pritisci koji ljude navode na ubojstvo

Sudjeluju: Ahmet Ümit – autor knjige
Azra Abadžić Navaey – turkologinja
Dražen Babić – prevoditelj knjige
Moderator: Nenad Rizvanović

Ahmet Ümit, jedan od najuglednijih i najomiljenijih suvremenih turskih autora, posebno je poznat po majstorski dočaranoj atmosferi njegovih psiholoških trilera u kojima na temeljima specifičnog političkog i povijesnog okruženja te ponirući u psihu svojih kompleksnih i višeslojnih likova gradi svoje fascinantne priče o ubojstvima i političkim intrigama. Za svoje romane i zbirke priča (Magla i noć, Miris snijega, Patasana, Lutka na koncu, Rapsodija o Beyogluu, Pleme, Memento za Istanbul, Ubojstvo sultana i druge) više puta osvajao je književne nagrade, izgradivši ugled pisca kojeg podjednako cijene i književni kritičari i publika.

Na Tribini "Dostojevski u Turskoj" razgovarat će se o njegovom romanu "Ubojstvo sultana" koji je 2012. u Turskoj proglašen romanom godine. Odnos kriminalističkog romana i opusa Dostojevskog, naročito romana "Zločin i kazna", oduvijek je intrigantna tema, a kako taj odnos funkcionira na terenu turske književnosti, vidjet ćemo u razgovoru s Ahmetom Ũmitom.

– EUROPEA u Dvorištu - Program –

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –