Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Kritika • Piše: Dragan Jurak • 21.03.2013.

J.K. Rowling : Prijevremeni izbori

J.K. Rowling ozbiljno je razmišljala da "Prijevremene izbore" objavi pod pseudonimom. Ime (skraćeno od Joanne Rowling) s kojim je prodala 450 milijuna primjeraka romana o "Harryu Potteru" osiguravalo joj je izniman marketinški potencijal, a možda i ekskluzivne ugovore koje pod pseudonimom ne bi mogla ishoditi. No pseudonim joj je nudio nov početak i odvajanje od knjiško-filmskog megabrenda.

Rowlingova je taj brend sama donijela na svijet, ali u posljednjih petnaest godina dijete je nevjerojatno brzo raslo, počelo se odvajati od majke i samostalno živjeti, preselivši se na kraju u Hollywood. Nakon svega, pitanje je koliko J.K. Rowling sada upravlja svojim brendom, a koliko on upravlja njome, svodeći je na jednu ulogu, i nedopuštajući joj da bude itko drugi osim njegova mama.

Sve su to zapravo teška autorska, identitetska, egzistencijalistička, roditeljska i sredovječna pitanja koja je J.K. Rowling (1965.) vrlo jednostavno odrezala: ako i objavi svoj prvi roman za odrasle pod pseudonimom mediji će ionako brzo provaliti stvarni identitet pisca. I tako se u rujnu prošle godine pojavila prva knjiga s imenom "J.K. Rowling" iznad naslova, a koja nema veze s onim malim očalinkom sa štapićem. Naravno, "nema veze" utoliko koliko će išta što će Rowlingova raditi u životu nemati veze s "Harryem Potterom", tim knjiškim fenomenom koji je u vrijeme televizije, video igrica i interneta prikovao djecu uz knjigu.

Zanimljivo je da J.K. Rowling ideju za "Prijevremene izbore" opisuje kao trenutak iznenadnog nadahnuća. Tema, radnja, likovi, došli su iz vedra neba dok je, doslovce, parala vedro nebo transatlantske zrakoplovne rute. Očito, inspiraciji za „prvi odrasli roman" pridaje se mistika životne prekretnice. Na sličan način Rowlingova je opisivala i inspiraciju za "Harry Pottera". Tada se epifanija dogodila u vlaku. Izjednačujući ta dva spisateljska poticaja J.K. Rowling se na neki način ritualno oprašta s "Harryem Potterom". Željeznička epifanija predstavljala je veliku prekretnicu. Nakon nje stvorila je vHarrya Pottera" ali i samu sebe. Zrakoplovna epifanija sada najavljuje novu JKR. Harryeva mama - manekenski atraktivna, blistava od bogatstva, i još uvijek u najboljim godinama za ženu - odlučila je započeti nov život.

Nije to prazna priča. Niti u pokušaju odvajanja od kolosa kojeg je oslobodila, niti u smislu ozbiljnosti inspiracije u avionu. "Prijevremeni izbori" izvanredno su dobro zamišljen roman. U Pagfordu, malenom gradiću jugozapadne Engleske iznenada umire omiljeni općinski vijećnik. Ispražnjeno mjesto odmah pokreće oluju u šalici čaja s mlijekom. Konzervativna i liberalna struja Pagforda pokreću sve svoje snage kako bi se dokopale vijećničkog mjesta.

Ulog je velik. Konzervativna struja želi iz općinskih granica izbaciti sirotinjsko predgradsko naselje čija djeca pohađaju lokalnu školu. Također želi prekinuti i najam zgrade u kojoj se nalazi lokalna klinika za odvikavanje. Za sirotinju i narkomane u Pagfordu ne bi trebalo biti mjesta. Liberalna struja pokušava ih u tome zaustaviti, no njihovi interesi nisu posve altruistički. Napokon, ovo je Cameronovska, post-Blairovska Britanija neumrle Margaret Thatcher koja je još osamdesetih izjavila - "there's no such thing as society". Dakle, nema zajednice i solidarnosti, samo partikularni interesi uokvireni neoliberalnom kulturom.

Odluka J.K. Rowling da suvremeno britansko društvo portretira kroz političku scenu mikro-zajednice (u kakvoj je i sama odrasla) izuzetno je promišljena. "Prijevremeni izbori" možda nisu triler o visokoj politici, ali zato zarezuju u utrobu društva. Ako je "Harry Potter" bio adolescentska fantazija o tradicionalnom britanskom školskom sustavu, "Prijevremeni izbori" su socijalistički manifest (kako je to pogrdno pokušao formulirati jedan američki recenzent) o suvremenom britanskom klasnom i političkom sustavu.

Fabulu borbe za ispražnjeno vijećničko mjesto Rowlingova razvija kroz portretiranje preko dvadeset likova, različitih političkih uvjerenja, klasnog statusa, i dobi. U političkom smislu srednja klasa Pagforda se proteže od protofašističkog kriminalca i obiteljskog nasilnika sa skorojevićevskim političkim i društvenim ambicijama, preko tradicionalne konzervativne desnice sitnih poduzetnika i odvjetnika, malograđana i snobova koji obožavaju kraljicu, do lijevo-liberalnih učitelja i psihologa prosvjetiteljske, idealističke tradicije, i indijskih liječnika manjinskog podrijetla i humanističke tradicije.

Na svom ambicioznom razboju Rowlingova plete priču, naizgled bez ikakvog otpora, lako i tečno, portretirajući likove s odličnim okom za detalj, i izbalansiranim osjećajem za njihov socijalni položaj. Ulaz u roman možda je efektniji od izlaza, u tekstu postoji pokoja "kandžasta ruka" previše, no ovo je sam vrh suvremene britanske književnosti: vršak igle na kojem tek nekolicina trenutačno stoji (od žena možda tek Zadie Smith, Rachel Cusk ili A.S. Byatt).

I "Harry Potter" je imao svoj značaj izvan samog knjiško-filmskog fenomena, a svi koji su ga čitali cijenili su njegovu izvedbu. No sad smo dobili jednog sasvim novog pisca. Harry Potter je postao siroče, a J.K. Rowling je postala najuzbudljivijom debitanticom britanske književnosti "za odrasle".

 
J.K. Rowling: "Prijevremeni izbori"
Prevela Mirna Čubranić

Mozaik knjiga, 2012.

( Ovaj tekst koji se ekskluzivno objavljuje na MV Info portalu zajednički je financiran od strane MV Info i udruge za zaštitu prava nakladnika ZANA )

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –