Još uvijek neizvjesna sudbina slovenske Mladinska knjiga založbe
Nakon stečaja mariborskog "crkvenog" holdinga Zvon Dva koji je bio većinski vlasnik i grupe MKZ - Mladinska knjiga založba, sudbina iste u rukama je banaka vlasnica dionica (69% MKZ-a drže Abanka, Nova Ljubljanska banka i Hypo Alpe Adria Bank) i koje bi, naravno, bile najsretnije da se riješe vjerojatno im nezanimljivog poslovnog subjekta, kakav je iz perspektive krupnog kapitala zasigurno knjižni sektor i uopće biznis s knjigama u Sloveniji, i ponešto šire.
U ponedjeljak 30. rujna na dražbi se dionica MKZ grupe nudila po početnoj cijeni od 13 eura (odnosno cca 11 milijuna eura za čitavi paket), pa iako se tjednima i mjesecima prije šuškalo da je za preuzimanje MKZ-a zainteresirana izdavačka kuća Učila International (značajan igrač na slovenskom tržištu knjiga), konkretna ponuda iz Učila na kraju ipak nije stigla, na olakšanje mnogih jer se radi o nakladniku s izrazito komercijalnim pristupom knjizi i s vrlo malo sluha za ozbiljnija knjižna izdanja i slovenske autore, a postoji i bojazan da iza Učila zapravo stoje neki tajkuni koji bi se rado preko Učila domogli nekrenina u vlasništvu MZK.
No dogodilo se i nešto drugo. Naime, kako bi sudbina grupe Mladinska knjiga založba mogla po domino efektu djelovati ne samo na članice grupe (koju u Sloveniji čine Mladinska knjiga Trgovina, Cankarjeva Založba, Grafika Soča, MK Naložbe, Založba Lipa i MK Sestavljeno podjetje, a izvan Slovenije djeluju i Mozaik knjiga Zagreb, Mladinska knjiga Sarajevo, Mladinska knjiga Beograd, Mladinska knjiga Skopje i TIL.IA Celovec) već i na kompletno slovensko knjižno tržište, na kojem je MKZ najveći igrač i eventualni nestanak ili nekontrolirana transformacija iste mogli bi negativno djelovati na ionako loše trendove poslovanja s knjigom u Sloveniji.
Iz tih se razloga rodila zajednička inicijativa zaposlenika MKZ-a, srednjih i manjih slovenskih nakladnika, kao i autora... koji smatraju da je nedopustiva rasprodaja MKZ-a pod svaku cijenu, i da se ujedno radi i o rasprodaji slovenske knjige i jezika. Inicijativa će u roku od 60 dana pokušati pronaći kako organizacijski tako i financijski model kroz koji bi se otkupilo vlasništvo nad MKZ-om., a glavni inicijator čitave akcije je Rok Zavrtanik, vlasnik vrlo kvalitetne i profilirane Naklada Sanje.
Biti će zanimljivo i dalje pratiti kako će se odvijati priča oko Mladinske knjige založbe, ne toliko zbog toga što je s njim direktno povezana i Mozaik knjiga Zagreb, već iz razloga što trenutna situacija na hrvatskom tržištu knjige ne isključuje mogućnost vrlo sličnih scenarija, ali s nekim drugim akterima u igri.