Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: MV Info • 30.03.2008.

Kiran Desai u Hrvatskoj
Održava se
07.04.2008.

Najmlađa dobitnica prestižne Bookerove nagrade Kiran Desai dolazi u Hrvatsku na promociju svoja dva romana - "Halabuka u voćnjaku guava" i "Nasljeđe gubitka", objavljene u Algoritmovoj biblioteci Andrea Zlatar vam predstavlja.

Kiran Desai u Hrvatskoj će boraviti od 7. do 11. travnja, a u sklopu promocije svoja dva djela posjetit će četiri hrvatska grada: Zagreb, Split, Dubrovnik i Varaždin.

Kiran Desai
rođena je u Indiji 1971. godine. Do svoje petnaeste godine živjela je u Indiji, kada se preselila u Englesku kako bi nastavila svoje obrazovanje. Tamo je provela godinu dana, a nakon toga s obitelji se preselila u Sjedinjene Države, gdje i danas živi, redovito, međutim, posjećujući svoju rodnu Indiju. Školovala se u Massachusettsu, a zatim pohađala Bennington College, Hollins University i Columbia University, gdje je studirala kreativno pisanje. Pauzirala je dvije godine kako bi završila svoj prvi roman, Halabuka u voćnjaku guava.

Kći je poznate književnice Anite Desai, autorice brojnih romana, od kojih su tri bila u užem izboru za nagradu Booker (Clear Light of Day (1980.), In Custody (1984.) i Fasting, Feasting (1999)). Pozornost književne javnosti prvi je put skrenula 1997. godine, objavljivanjem svojih radova u prestižnim časopisima  New Yorker i Mirrorwork, u sklopu promocije antologije prigodom 50. obljetnice Indijskog pisanja, koju je uredio Salman Rushdie - Halabuka u voćnjaku guava bilo je završno djelo u antologiji.

U Hrvatsku stiže nekon još jednog posjeta rodnoj Indiji te turneje po Italiji.

Za roman Nasljeđe gubitka Kiran Desai dobila je 2006. godine prestižnu nagradu Booker, kao najmlađa spisateljica-laureatkinja u povijesti te nagrade. Predsjednica žirija Hermione Lee, ugledna književna povjesničarka i teoretičarka, autorica iznimne biografije o Virginiji Woolf, nije krila oduševljenje spisateljskim darom Kiran Desai.

Njezina majka bi se trebala ponositi njome. Svima nama jasno je koliko je Kiran od nje naučila. Obje pišu o Indiji, no i o indijskoj zajednici u svijetu. Izuzetna stvar kad govorimo o Kiran Desai jest što je ona svjesna svog anglo-indijskog naslijeđa - od Naipaula, Narayana i Rushdiea - no i uvodi novotacije. Ovo je roman ljudske širokogrudnosti, mudrosti, komične nježnosti i moćne političke oštrine
, izjavila je Lee.

Laureatkinja je roman posvetila majci. Bila je stalno oko mene dok sam pisala roman - ovo kao da je zapravo njezina knjiga, izjavila je.

Kiran Desai duhovito je kasnije izjavila kako možda nikada ne bi uspjela osvojiti Bookerovu nagradu, jednu od najprestižnijih književnih svjetskih priznanja, da George W. Bush nije američki predsjednik. Činjenica da se na čelu najmoćnije države na svijetu nalazi čovjek poput Busha spisateljicu je, naime, odbila od prijave za američko državljanstvo. Nagrada Man Booker dodjeljuje se, naime, isključivo piscima iz Britanije, Irske i zemljama Commonwealtha, odnosno bivšim britanskim kolonijama još od 1969. godine. Desai, iako živi u New Yorku već dvadeset godina, nije se tako, zbog izbora Busha za predsjednika, odlučila zatražiti američko državljanstvo.

Spisateljica živi na relaciji New York - New Delhi te, iako tvrdi kako joj je puno teže putovati s indijskom putovnicom, kaže kako joj je ona, prilikom pisanja romana, najviše pomogla u održavanju veze sa svojim indijskim korijenima.
Ne bih mogla napisati ovu knjigu a da se nisam zanimala za Indiju, osjećala sam se kao prava Indijka dok sam je pisala, priznaje.                                               

Nasljeđe gubitka
osvojilo je i neprofitnu, ali prestižnu nagradu National Book Critics Circle-a, organizacije s više od sedam stotina književnih urednika i kritičara, za najbolje djelo beletristike. Roman je osvojio i indijski ekvivalent Bookera - uglednu Hutch Crossword Book Award za najbolje djelo beletristike na engleskom jeziku. Književna nagrada Hutch Crossword nagrađuje ono najbolje u suvremenom indijskom pisanju, trudeći se da književno vrijedna djela dođu do šireg čitateljstva. Nasljeđe gubitka bilo je nominirano u kategoriji najboljeg djela beletristike na engleskom jeziku, a trijumfiralo je u posebnoj kategoriji najpopularnije knjige.
Nasljeđe gubitka nominirano je bilo i za nagradu Orange, nagradu koja se dodijeljuje od 1996. godine isključivo spisateljicama koje pišu na engleskom jeziku. Kiran Desai, naposljetku, bila je nominirana i za pisca godine popularnog British Book Awardsa.

RASPORED GOSTOVANJA:

7. travnja 2008. Zagreb
- 16:30 British Council, Ilica 12, Zagreb - Kiran Desai čitat će odlomke iz knjiga
- 18:30 Algoritam, Bookshop, Gajeva 1, Zagreb - potpisivanje
- 19:30 Klub književnika, Trg bana Jelačića 7/1, Zagreb - promocija           

8. travnja 2008., Split
- 19:30 Loggia Pučkog otvorenog učilišta, Dioklecijanova 7, Split - promocija           

9. travnja 2008., Dubrovnik     
- 19:30 Sunset lounge, hotel Dubrovnik Palace, Masarykov put 20, Dubrovnik - promocija           

10. travnja 2008., Varaždin
- 19:30 Gradska knjižnica "Metel Ožegović", Trg Slobode 8a, Varaždin - promocija           

11. travnja 2008., Zagreb   
- 19:30 Algoritam, Avenue Mall, Zagreb - potpisivanje

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –