Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: N.B. - MV • 26.09.2012.

Objavljeno 'Blago jezika slovinskoga (1649./1651.)' Jakova Mikalje

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje nedavno je objavio "Blago jezika slovinskoga (1649./1651.)" Jakova Mikalje u transkripciji i uz popratnu studiju Darije Gabrić-Bagarić.

Izdanje se sastoji se od dva sveska - u prvome je donesena transkripcija i leksikografska interpretacija rječnika te studija o leksikografu J. Mikalji, a u drugome pretisak rječnika "Blago jezika slovinskoga".

Jakov Mikalja (1601.-1654.) bio je moliški Hrvat. Nakon što je kao svjetovnjak apsolvirao tri godine filozofije, stupio je 1628. u isusovački novicijat Svetoga Andrije u Rimu. Nakon druge godine novicijata poslali su ga poglavari 1630. u Dubrovnik, gdje je do 1633. bio učitelj gramatike u isusovačkoj gimnaziji u kojoj mu je rektor bio Bartol Kašić. Nakon dvogodišnjega studija teologije u Rimskom kolegiju počinje se baviti misijskim djelovanjem, najprije u Temišvaru, zatim Trnavi, a 1645. poglavari ga šalju u Loreto za hrvatskog ispovjednika u svetištu Gospe Loretske.
 
Mikalja je na povratku iz misija 1645. donio gotov tekst rječnika na kojem je radio, po vlastitome, priznanju devet godina. Raščlamba rječnika, po riječima Darije Gabrić-Bagarić, pomiče tu granicu u njegovo dubrovačko razdoblje, 1633. godinu, budući da u pisanje rječnika nije uračunao pripremne radnje, a koje je, sudeći po građi rječnika, morao obaviti prije 1636.

"Blago jezika slovinskoga" prvi je trojezični rječnik s hrvatskim polaznim i talijanskim i latinskim kao ciljnim jezicima te prvi rječnik s modernim unutarrječničkim ustrojstvom, zbog čega se može smatrati prvim korakom prema modernom tipu rječnika. S približno 30.000 hrvatskih riječi ishodište je svih mlađih dopreporodnih leksikografskih ostvarenja i ugrađeno je u temelje svih rječnika nastalih do 19. stoljeća.
 
Mikaljino rječnik po važnosti stoji uz bok djelima koja su obilježila 17. stoljeće - Kašićeva gramatika hrvatskoga jezika (1604.), lekcionar Ivana Bandulavića "Pištole i evanđelja priko svega godišta" (1613.), "Ritual Rimski" (1640.) i rukopisni prijevod Biblije Bartola Kašića.
 
Tiskanje Mikaljina rječnika "Blago jezika slovinskog" započeto je u Loretu 1649., a dovršeno u Anconi 1651.
 
Darija Gabrić-Bagarić od 1993. radi na Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje, u svibnju 2012. postala je članom suradnicom HAZU. Svoja istraživanja usredotočila je na povijest hrvatskoga jezika i leksikografije, ponajprije na djelo Bartola Kašića i Jakova Mikalje. U nizu studija i nekoliko knjiga svestrano je proučila jezik Bartola Kašića i njegov prinos izgradnji hrvatskoga književnoga jezika. Svoja istraživanja okrunila je knjigom "Na ishodištu hrvatske leksikografije…" (2010.), za koju je nagrađena Nagradom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –