Svečano obilježavanje Dana Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu
Održava se
22.02.2008.
22.02.2008.
U petak, 22. veljače 2008., u 12:00 sati, u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu održati svečano obilježavanje Dana Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
PROGRAM SVEČANOSTI:
Pozdravna riječ prof. dr. sc. Tihomila Maštrovića,
glavnog ravnatelja Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu
Svečanost potpisivanja sporazuma o suradnji između Hrvatskog državnog arhiva i Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu:
Sporazum će potpisati ravnatelji dr. sc. Stjepan Ćosić i prof. dr.sc. Tihomil Maštrović
Predstavljanje nove usluge bežičnog Interneta u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu
Izložba Značajne prinove Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu u 2007.
Svečanost će svojim nastupom uzveličati glazbena umjetnica Ana Rucner.
DAN NACIONALNE I SVEUČILIŠNE KNJIŽNICE U ZAGREBU
Danom Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu proglašen je 22. veljače jer je na taj dan 1483., svega 28 godina nakon dovršetka Gutenbergove četrdesetdvoredne Biblije, svijetlo dana ugledala prva hrvatska tiskana knjiga «Misal po zakonu rimskoga dvora». Riječ je o prvom misalu u Europi koji nije tiskan latiničnim slovima. Pojava «Misala», knjige tiskane na hrvatskom jeziku i pismu, svjedoči o društvenom, gospodarskom, kulturnom i intelektualnom potencijalu Hrvata u drugoj polovini XV. stoljeća.
«Misal» je prvi spomenuo zadarski nadbiskup Matej Karaman (1700.-1771.), potom slovenski filolog Jernej Kopitar te nakon njega Mihail Bobrowski, bjeloruski slavist i orijentalist koji je, pišući 1820. o našem prvotisku, primijetio kako je "ovo prvo izdanje rjeđe od bijeloga gavrana". Godinu dana poslije Bobrowski iz Pariza, u pismu Jerneju Kopitaru s datumom od 20. listopada 1821., ističe da je
«Misal» prva knjiga u slavenskome svijetu tiskana pomičnim slovima.«Misal» iz 1483. je hrvatski prvotisak - editio princeps i jedna od šest hrvatskih glagoljskih inkunabula - knjiga tiskanih u vremenu od 1455. (godina izuma tiskarskog stroja) do 1500.