14. festival Zagreb, grad poezije u znaku Jurjevske ulice i njezinih slavnih stanara
Održava se
28.10.2023. u 12h
28.10.2023. u 12h
U subotu 28. listopada od 12 sati Teatar poezije organizira 14. festival Zagreb, grad poezije u znaku Jurjevske ulice i njezinih slavnih stanara i šetača. Festival se otvara u stalnom postavu Muzeja grada Zagreba, Opatička 20 i nastavlja šetnjom Jurjevskom ulicom i obilaskom adresa na kojima su stanovali i koje su pohodili A. G. Matoš, Ivo Andrić, A. B. Šimić, Anka Krizmanić, Branko Miljković i Arsen Dedić.
Festival je zamišljen kao postajna drama. Iz stalnog postava Muzeja grada Zagreba umjetnice, umjetnici i publika kroz šetnju Jurjevskom na adresama velikana izvode kratke programe snažnog intenziteta. Dijaloge s neumrlim velikanima uspostavljaju: Monika Herceg, Goran Grgić, Sonja Manojlovć, Boris Svrtan, Ana Maras Harmander, Niksa Marinovic, Filip Vidović, Stanko Kovačić, Frano Dulibić i Goran Matović, autor događaja.
Na adresi Jurjevska 10 stanovao je A. G. Matoš. U kratkom programu Zagreb ni selo ni velegrad sjećamo se Matoša. Jurjevska 5 adresa je Ivana Mažuranića i Ivane Brlić-Mažuranić. Dolazimo pred kuću na adresi Jurjevska 25 u kojoj je živjela mlada glazbenica Evgenija Gojmerac, koju je redovito za svojih zagrebačkih dana posjećivao Ivo Andrić. Njihova korespondencija i fragmenti iz Andrićeva Ex Ponta temelj su priče o ovoj zagonetnoj vezi. Na broju 31a u Studenskom domu stanovao je Arsen Dedić. Na toj adresi umjetnici će prirediti kratku posvetu Arsenu. Slikarica Anka Krizmanić stanovala je na adresi Jurjevska 37. Antun Branko Šimić bio je prvo suradnički, a zatim ljubavno vezan za ovu neobičnu ženu. Branko Miljković je iz gostionice Pod starim krovovima preko Jurjevske krenuo prema Ksaveru u smrt. Živio je samo 27 godina kao i veliki A. B. Šimić. Program Festivala zatvara se posvetom Branku Miljkoviću uz izvedbu nekoliko njegovih antologijskih pjesama.