Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Kritika • Piše: Dragan Jurak • 19.12.2009.

Grupa autora : Zvučni zid
Održava se
01.01.1901.

Hrvatski bedem ljubavi organizira povratnički koncert Beatlesa na Ban Jelačić Republik Platzu. Ringo na binu istrčava u kockastom dresu a pokojne Beatlese nadahnuto zamjenjuju stanovita Fatima Hadžiomerspahić i jednako nepoznati Mario Neugebauer. Negdje u istoj bliskoj budućnosti u Zagreb se s povratničkim koncertom vraća i Branimir Johnny Štulić.

Istovremeno, Jajo Houra bježi iz zemlje, ne zbog Johnnya, već haškog suda za zločine nad autorskim pravima (nekadašnji međunarodni sud za ratne zločine) koji je protiv njega podigao dugo očekivanu optužnicu za sve neisplaćene honorare Springsteenu, Collinsu, Blondie i U2.

Ove, malo je reći senzacionalne vijesti, proizvod su literarne radionice na temu rock'n'rolla čiji su tekstovi isprva izlazili u ugašenom Večernjakovom podlistku "Ritam", a sada su objavljeni i u nadopunjenoj zbirci "Zvučni zid". Urednici knjige Arsen Oremović (Večernji list) i Borivoj Radaković (VBZ) u klupe radionice posjeli su neke od najuglednijih književnika, filmaša i novinara (za neke, poput Ante Tomića, mogli bi smo reći da su sve to zajedno) sa zadatkom da napišu svoju priču o rock'n'rollu, fenomenu koji je još uvijek nije dekodiran premda je obilježio čitavu poslijeratnu epohu, pa kada se govori o njemu onda se tek spominju opća mjesta, najčešće poludefinirana, poput "generacijskog bunta", "energije", "tinejđerske idolatrije", itd.

Ono što je pomalo nezgodno kod ovakvog grupnog nastupa jest njegov inherentni natjecateljski ton. Htjeli ne htjeli, jedni se autori uspoređuju s drugima, važe se da li su oni manje poznati nadvisili one uglednije, tko je promašio loptu a tko iznenadio... Riješimo se odmah tog pritiska.

Najbolju priču, pravo malo literarno remek-djelo o već spomenutom povratničkom koncertu Beatlesa napisao je Borivoj Radaković. Odmah do njega je novinar i pisac Edi Jurković s pričom o riječkom punk bandu koji je odsvirao samo jednu stvar, prvu i posljednju; zatim novinar, pisac i filmaš Dražen Ilinčić koji je pisao o tišini; te kao iznenađenje konkurencije, novinar, scenarist i pisac Robert Roklicer... da spomenemo samo neke.

Sveukupno, u knjigu je uvršteno 28 autora, i premda tekstovi pomalo osciliraju potrebe za uredničkim "štrihanjem" nije bilo. Dapače. "Zvučni zid" je nešto poput Proustova upitnika za rock generaciju, mala arhiva obilježenih, svatko tu ima svoj odgovor, svoju priču, a tek bi zbir svih mogućih osobnih iskustava mogao dekodirati rock-epohu.

U tom smislu ovo bi trebao biti tek prvi tom biblioteke koja bi u konačnici odgovorila na to što je nama bio/jest rock'n'roll, kako smo skakali, plakali i smijali se s njim u vrijeme Hladnog rata, globalnog kapitalizma, and beyond.

 
( Tekst je prvotno objavljen u Jutarnjem listu )

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –