Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 14.12.2011.

Kome zvončići zvone? : Clemens Meyer, Maruša Krese i Nebojša Lujanović
Održava se
15.12.2011.

Posljednja ovogodišnja Traduki tribina održat će se u predbožićnom ruhu u četvrtak 15. prosinca 2011., u klubu Ghetto u Splitu (Dosud 10) u 20 sati.

Gosti tribine su poznati njemački pisac Clemens Meyer, slovenska spisateljica Maruša Krese i splitski autor Nebojša Lujanović koji je upravo objavio svoj novi roman.

Kako svo troje autora ima iznimno zanimljive životopise koji široko izlaze iz okvira književnog ponašanja, a sve će se odvijati u božićnom potrošačkom ozračju, tema tribine je Kome zvončići zvone?

Moderator Jasen Boko pripremio je brojne teme i pitanja o kojima će razgovarati sa svojim gostima. Neke od njih su:

•    Kakva je veza fizičkog rada s lijepom književnošću?
•    Jaslice u trgovačkom centru: potrošačko društvo i duh Božića.
•    Zašto bi knjige trebali prodavati oni koji ih mrze?
•    Od Berlinskog zida do ujedinjene Europe: što je (bilo) bolje?
•    Pitanje identiteta u suvremenoj europskoj književnosti.


Clemens Meyer, za kojega je jednom napisano da je najtalentiraniji i najtetoviraniji mlađih pisaca u Njemačkoj rođen je 1977. u Halle an der Saale u tadašnjoj Istočnoj Njemačkoj. Studij njemačke književnosti u Leipzigu prekinuo je zbog služenja kazne u Centru za mlade delikvente. Nakon toga bio je zaštitar, pa vozač viljuškara i građevinski radnik dok njegov prvi roman „Kad smo sanjali“ (2006.) u kojem opisuje avanture grupe marginalaca nakon pada Berlinskog zida nije osvojio niz vrijednih književnih nagrada što ga je učinilo poznatim piscem. Za zbirku priča „Noć, svjetla“ 2008. nagrađen je Nagradom Leipziškog sajma knjiga, a 2010. tiskana je i na hrvatskom (Naklada OceanMore) u Hrvatskoj. Objavio je i  knjigu autobiografskih proza „Sile“, 2010.

Maruša Krese (Ljubljana, 1947.) slovenska je pjesnikinja, spisateljica i novinarka. Živi i radi u Berlinu, a 1997. je odlikovana njemačkim Ordenom zasluga za humanitarni rad u BiH. Studirala je književnost i povijest umjetnosti u Sloveniji i psihodramu i Gestalt terapiju u SAD. Radila je kao grupni terapeut u Sloveniji i Njemačkoj i bila je dopisnik slovenskog radija iz Berlina u ranim devedesetima, nakon čega je ostala živjeti u Berlinu kao slobodni pisac i novinar. Za knjigu „Svi moji Božići“ 2008. je osvojila nagradu Fabula za najbolju zbirku kratke proze u Sloveniji. Objavila je brojne knjige proze i poezije, radio drame i tekstove na više jezika.

Nebojša Lujanović rođen je 1981. godine i dio je generacije mladih koja je Bosnu i Hercegovinu, u njegovom slučaju rodni Travnik, napustila za vrijeme rata. U međuvremenu se može pohvaliti  diplomama politologije, komparativne književnosti i sociologije, a trenutno radi na svojem doktoratu iz komparativne. No, u pozadini tih akademskih uspjeha stoji dugi niz poslova (od skladištara do građevinskog radnika), kojima je Lujanović financirao studij.  Živi u Splitu i radi u knjižari, što za mladog pisca nije, tvrdi Lujanović, inspirativna sredina: „Knjige bi trebali prodavati oni koji ih mrze. Na kraju je i knjiga roba, kao i rajčica, te nema nikakvih govora o estetskim vrijednostima.“ Nakon dva romana i zbirke priča upravo je objavio novi roman, „Orgulje iz Waldsassena“, „posve novu stranicu u svom književnom opusu“.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –