Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Kritika • Piše: Dragan Jurak • 22.09.2009.

Nick Cave : Smrt Bunnya Munroa
Održava se
01.01.1901.

Poeziju i prozu Nicka Cavea moglo se kod nas pratiti gotovo paralelno s objavljivanjem prvih licencnih albuma. "Kicking Against the Pricks" pojavio se u izdanju slovenskog RTL-a 1987. godine, a "Tender Prey" 1988. S druge strane zbirka poezije "King Ink" prvi put je u izdanju srpskog DOM-a objavljena 1990., a Caveovu poeziju ekstenzivno je, između ostalih, pratio i časopis Quorum.

U to vrijeme Cave je bio autentični jugoslavenski fenomen, nešto poput Alana Forda koji niti u Italiji nije bio tako slavan kao ovdje. Nešto slično dogodilo se i s Caveom: zapadni Balkan predstavljao je tvrdo fanovsko jezgro.

I dok je na ovim prostorima imao kultni generacijski status, kako među rockerskom publikom tako i unutar pjesničkog naraštaja devedesetih, u zapadnim središtima glazbene industrije Cave je imao bitno manji značaj, posebice nakon pojave brit-popa. Tako je bilo sve do kraja devedesetih, kada je svijet uhvatio korak s Balkanom, revalorizirajući Caveov status. Istodobno, kod nas se generacijski heroj osamdesetih sve više cijenio i kao pisac.

Vrednovanje po kojem je Cave prvenstveno glazbenik, zatim pjesnik pjevane poezije, a tek potom književnik - postalo je podložnije mijenama. Njegova druga zbirka pjesama "King Ink 2" (Šareni dućan) ocijenjena je bitno boljom od debitantske, a njegov roman "I magarica ugleda anđela" (Šareni dućan) proglašen je "jednim od najslavnijih književnih prvijenaca".

"Smrt Bunnya Munroa", drugi Caveov roman - objavljen 8. rujna istodobno kod nas i na anglofonom tržištu - ne samo da potvrđuje Cavea kao pisca, već definitivno izjednačuje njegov književni i glazbeni rad. Ako je "Dig, Lazarus, Dig!!!" predstavljao jedno od najboljih glazbenih izdanja 2008. godine, "Smrt Bunnya Munroa" predstavlja jedno od najboljih izdanja strane proze u 2009.

Roman o trgovačkom putniku, koji od vrata do vrata prodaje kozmetičke proizvode, Cave je pisao tijekom "Lazarus" - turneje, dakle, i u Zagrebu. Bunny Munro je loš suprug, i loš otac. Zbog njegove ovisnosti o seksu supruga će počiniti samoubojstvo. Kada svećenik na sprovodu spomene "voljenog muža" okupljena pastva počet će glasno gunđati. Omrznuti Bunny za to će vrijeme buljiti u sliku "Madona i djetešce" i fantazirati o Madonni "i njenoj izbrijanoj pici".

Ispisujući Bunnyeve seksualne fantazije Cave se zafrkava sa svjetskim pop-zvijezdama: uključujući i Madonnu i Kylie Minogue s kojom je devedesetih surađivao. No Bunnyeva erotomanija demonska je sila koja ga povlači u opsesiju, nevjeru, alkoholizam, psihotičnost, i nasilje. Caveova bujica sardoničkih perverzija nije za svačiji ukus.

Bunnya je teško voljeti, pa čak i suosjećati s njim kao ljudskim bićem. No s njime suosjeća Cave. Isus je Lazara (da ostanemo u autorskim glazbeno-literarnim koordinatama) vratio iz mrtvih. Nick Cave će kao literarni Bog fizički ubiti Bunnya, a zatim ga uskristi kao ljudsko biće."Smrt Bunnya Munroa" je čitljiv ali i bogat roman, grub koliko i nježan, sarkastičan koliko i osjećajan...

 
( Tekst je prvotno objavljen u Jutarnjem listu )

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –