Split i drugi : Kulturnoantropološki i kulturnostudijski prilozi
Znanstveno vrijedan, tematski nadasve aktualan, ali i tzv. laiku potencijalno zanimljiv, nedavno objavljen zbornik Hrvatskog etnološkog društva «Split i drugi», pruža čitatelju, zasićenom slatkorječivom turističkom retorikom s jedne, te nervoznim novinskom napisima o “gradu slučaju” s druge strane, blago rečeno, malo drukčiju lektiru.
Jedanaest tekstova (uz uvodnik kourednice Ines Prica), od kojih su neki prije pet godina već izloženi na istoimenom znanstvenom skupu održanom u Splitu, sagledava dalmatinsku metropolu iz najrazličitijih uglova, neophodnih za “kulturološko” razumijevanje njena fenomena u svim ponuđenim relacijama, što ih precizno sugerira već i sam naslov.
Samorazumljivost Splita, njegove unutarnje tenzije i antagonizmi, odnosi spram zaleđa, ali i škakljivost sučeljavanja “splitskog i zagrebačkog diskursa”, koji se, kako saznajemo, u pravilu ipak mogu uspješno pomiriti “s ishodom heurističke vedrine”, ne predstavljaju, međutim, tek puki repetitorij pretpostavljenog splitskog identiteta, već sa specifičnih gledišta osvjetljavaju i neke bitne aspekte hrvatske svakodnevice, obilježene pojmovima lokalnosti i globaliteta, centra i periferije, zahvaćenih kroz niz općih mjesta tradicionalne i popularne kulture, od lakih nota do urbanih supkultura, od nogometnih mitova do Feralova humora, od idealiziranih “kolijevki zapadne civilizacije” do kartografije interneta ili, što nije baš nevažno, prehrane kao modusa suživota u regiji.
Na znanstvenom planu pritom svakako valja istaknuti da u radovima uvrštenim u zbornik do izražaja dolaze metode i spoznaje kulturalnih studija, kao relativno mlade humanističke discipline, što u domaćoj znanstvenoj literaturi dosad svakako nije bio čest slučaj. Rastakanje granica između znanstvenih činjenica i čarolija svakodnevice urodit će svakako cjelovitijom slikom Splita, koji - uz dužno poštovanje prema drugom - svakako zaslužuje ovaj reprezentativan zbornik.
( Tekst je prvotno objavljen u Jutarnjem listu )