Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Ivan Lovrenović

Stenogrami o podjeli Bosne, knj. 1 i 2

  • Nakladnik: Kultura & rasvjeta
  • Urednik: Edward Lucie-Smith
  • 03/2005.
  • 1112 str., meki uvez
  • ISBN 9537075222
  • Cijena: 33.18 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Ovo izdanje sadrži cjelovite tekstove 36 transkripata razgovora što ih je Franjo Tuđman sa svojim suradnicima i partnerima vodio od 1991. do 1999. godine. Stenogrami se nalaze i u posjedu Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji sa sjedištem u Haagu”. Vremenski pokrivaju razdoblje između 1991. i 1999, no najviše je materijala iz 1993. i 1994. godine, posebno iz jeseni 1993., periodu nakon Washingtonskog dogovora.

"... Strpljivi čitatelji u ovih će 1.112 stranica pronači mnogo toga na što ovdje nismo mogli ni aludirati. Ova tragična kronika naših suvremenika, preturanje po njihovu intimnom rublju, posve ljudskom u svakoj pojedinosti – obiteljska kronika ljudi koje još susrećemo u državnim hodnicima i na ulici, veliki je doprinos našem sazrijevanju. Ipak, ne vjerujem da će promijeniti mnoga mišljenja. Dogovorna hrvatska politika učinila je svoje. Vlast i opozicija se sad već ritmički smjenjuju, a tu i tamo, da citiramo revolucionarca Šuška, 'treba naći među opozicijom, Predsjedniče, dvije, tri budale, koje moramo kupiti' (17. siječnja 1994). Zato u Hrvatskoj nema ozbiljne debate o logorima i 'humanom preseljenju'. Niti o Bosni i Hercegovini općenito, posebno ne o hrvatskom udjelu u njenom razaranju. Mi imamo svoju rutinu. Ili kako bi Franjo Tuđman završavao većinu sastanaka: 'Gospodo, ja predlažem da sada pogledamo vijesti, pa na večeru' ". ( Ivo Banac u Jutarnjem listu )

Ivan Lovrenović rođen je 1943. u Zagrebu. Odrastao je u Mrkonjić-Gradu, gdje je završio osnovno školovanje. U Zagrebu je završio gimnaziju i filozofski fakultet. Radio u Mrkonjić-Gradu kao gimnazijski profesor i u Sarajevu kao urednik. Od 1993. do 1997. bio je u egzilu s obitelji (Zagreb, Berlin). Živi u Sarajevu.

Objavio je dvadesetak knjiga proze, kulturnopovijesnih studija, eseja i kronika. Godine 2005. izašla su mu "Izabrana djela" u osam knjiga (Durieux, Zagreb). Knjiga o kulturnoj povijesti Bosne i Hercegovine ("Unutarnja zemlja") objavljena mu je u prijevodima na njemački, engleski, ma­džarski i češki jezik. Za esej “Ivo Andrić, paradoks o šutnji” dobio je 2009. nagradu “Midhat Begić” bosanskohercegovačkoga centra PEN-a i časopisa Novi Izraz. U izdavačkoj kući Synopsis (Sarajevo – Zagreb) uređuje bibli­oteku Iz Bosne Srebrene (izabrani spisi bosanskih franjevaca).

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –