Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: MV Info • 30.09.2024.

20. Revija malih književnosti: 'Queer Balkan'
Održava se
07.-10.10.2024.

Booksin festival Revija malih književnosti ove godine doživjet će svoje jubilarno 20. izdanje, i to s temom „Queer Balkan“. Budući da klub Booksa također slavi 20 godina postojanja, organizatori su iskoristili ovu priliku kako bi se osvrnuli na početke i vratili se književnosti Balkana, ovaj put s tematskim naglaskom na queer literaturu.

U okviru dvadesetog izdanja festivala, nakon prethodnih posvećenih regijama poput Baltika, Levanta, Magreba i drugih, odlučeno je vratiti se na Balkan. Na Reviji malih književnosti i u popratnoj antologiji bit će okupljeni glasovi suvremenih queer autora i autorica iz deset balkanskih zemalja: Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore, Bugarske, Srbije, Rumunjske, Kosova, Grčke, Makedonije i Albanije. Redoslijed predstavljanja zemalja odgovarat će kronološkom redoslijedu održavanja prethodnih revija od 2005. do 2014. godine.

U antologiji „Queer Balkan“, koju uređuju Ivana Dražić i Lara Mitraković, objavljeni su tekstovi autora i autorica poput Selme Asotić, Vesne Liponik, Tijane Rakočević, Yordana Slaveykova, Galine Maksimović, Nóre Ugron, Arbëra Selmanija, Vagie Kalfa, Stefana Alijevikja i Kristija Pinderija.

Antologija se otvara poezijom Selme Asotić, koja će na Reviji sudjelovati putem Zooma, a među ostalim autorima je i Vesna Liponik, čija poezija dolazi iz Slovenije. Također, predstavljene su i dvije priče crnogorske autorice Tijane Rakočević, koja je već nagrađivana za svoje književno stvaralaštvo. Grčku queer književnu scenu predstavit će Noa Tinsel, a u antologiji „Queer Balkan“ bit će i ulomak iz eksperimentalne drame Kleomed Galine Maksimović, koja se zbog poslovnih obveza neće moći pridružiti na Reviji.

U razgovorima i čitanjima u Booksi sudjelovat će: Arbër Selmani, Vagia Kalfa, Yordan Slaveykov, Stefan Alijevikj, Vesna Liponik, Tijana Rakočević, Kristi Pinderi, Nóra Ugron i Selma Asotić.

O autorima:

Iz bugarske na Reviju stiže Yordan Slaveykov (1976.) kazališni redatelj i pisac. Specijalizirao je glumu u Moskvi (2008.) na Međunarodnoj ljetnoj školi za kazalište. Njegova monodrama Viktorija prevedena je na ukrajinski, srpski, makedonski, ruski i engleski jezik. Viktorija je 2021. prikazana u Sjevernoj Makedoniji. Posljednji korak (2015.) prvi je Jordanov objavljeni roman. Roman je dobio veliku nagradu na međunarodnom natječaju za debitantsku književnost Yuzhna Prolet (2016.) i proznu nagradu Pencho’s Oak. Roman je također bio u užem izboru za nacionalnu nagradu Peroto za suvremenu bugarsku fikciju. Godine 2020. Posljednji korak doživio je drugo izdanje. Njegova druga knjiga, zbirka kratkih priča Praznična obitelj, u prijevodu je na češki (Runa). 

Nóra Ugron (she/they) je pjesnikinja, queer-feministička anarhistica i antispecistička aktivistica te članica nekoliko radikalnih lijevih kolektiva u Rumunjskoj i transnacionalno. Članica je queer-feminističkog književnog kruga Cenaclul X. Koordinatorica je mreže u ELMO – istočnoeuropskom lijevom medijskom izdanju i urednica suradnica na LeftEast. Bila je uključena u radikalnu borbu za pravedno stanovanje, kao organizatorica u pokretu Društveno stanovanje ODMAH!, u gradu Cluj-Napoca. Njihova debitantska zbirka poezije na rumunjskom, Orlando Postuman objavljena je u Fractaliji 2022. Doktorska je istraživačica na Rodnim studijima Sveučilišta Turku, Finska, od siječnja 2022. 

Iz Kosova na Reviju dolazi Arbër Selmani, pisac, novinar, borac za ljudska prava i istraživač koji živi u Prištini. Objavio je četiri knjige, a nagrađivan je i za svoj novinarski i za književni rad. Poezija i proza su mu prevedene na engleski, talijanski, francuski, njemački, norveški, slovenski, turski i srpskohrvatski. Predaje i istražuje queer književnost, a trenutno piše svoju petu knjigu. 

Stefan Alijevikj (1991, Gevgelija) diplomirao je na Filološkom fakultetu “Blaze Koneski” u Skopju na Odsjecima za opću i komparativnu književnost i engleski jezik i književnost. Uglavnom piše kratke priče, iako eksperimentira i s drugim proznim oblicima, kao i queer poezijom. Stefan je 2022. godine objavio svoju debitantsku knjigu kratkih priča Večeren avtobus koja je nagrađena u regionalnom izboru za najbolju feminističku i queer književnost “Štefica Cvek” za 2023. godinu. Iste godine knjiga je prevedena na srpski jezik. Stefanova djela zastupljena su u nekoliko književnih časopisa, portala, zbornika i antologija u Sjevernoj Makedoniji i diljem regije. 

Albansku queer književnost predstavit će Kristi Pinderi, koji stiže iz Kanade! Kristi je registrirani socijalni radnik, praktičar za zaštitu djece u Vladi Britanske Kolumbije i nekadašnji pionir u aktivizmu za prava LGBTQ+ zajednice u Albaniji. U Kanadi ga često pozivaju kao gosta predavača da podijeli svoje iskustvo i zagovara prava queer izbjeglica. Stekao je diplomu prvostupnika socijalnog rada i trenutno dovršava magisterij socijalnog rada na Sveučilištu British Columbia u Vancouveru s temom o queer, trans i Two-spirited osobama s iskustvom života u državnoj skrbi u dječjoj dobi ili mladosti. Suosnivač je Tirana Pridea i STREHA-e, prvog rezidencijalnog skloništa za LGBTQ+ mlade bez smještaja u jugoistočnoj Europi. Kristi je istraživač u usponu. Područja njegova istraživanja, pod velikim utjecajem vlastitog životnog i profesionalnog iskustva, uključuju queer migraciju, iskustvo queer mladih u sustavu skrbi za djecu, ulogu socijalnih radnika u odnosu na surogat majčinstvo i implementaciju intersekcionalnosti u procesu razvoja politika, tema za koju je proveo i objavio istraživanje u suradnji s Ministarstvom za djecu i razvoj obitelji u BC. 

Program:

- u 19h: Otvaranje Revije i "Štefica Cvek" na Reviji malih književnosti, moderira: Ivana Dražić

- u 20h: Razgovor i čitanje: Arbër Selmani i Vagia Kalfa, moderira: Tomislav Augustinčić

- u 20h: Razgovor i čitanje: Yordan Slaveykov, Stefan Alijevikj i Vesna Liponik, moderira: Lara Mitraković

- u 18h: Etiketiraj me nježno: O queeru u sebi i hrvatskom izdavaštvu razgovaraju Srđan Sandić i Iva Ušćumlić

- u 20h: Razgovor i čitanje: Tijana Rakočević i Kristi Pinderi; moderira: Karolina Hrga

- u 20h: Razgovor i čitanje: Nóra Ugron i Selma Asotić, moderira: Marija Skočibušić


Dominov Queer sajam knjiga održat će se u Booksi 2 sata prije svakog događanja.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –