Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: MV Info • 08.05.2007.

46. sarajevski dani poezije
Održava se
09.05.2007.

Međunarodna književna manifestacija 46. sarajevski dani poezije koji se od 9. do 15. svibnja održavaju u Domu mladih Skenderija u Sarajevu, okupiti će pjesnike iz Srbije, Egipta, SAD-a, Njemačke, Hrvatske, Slovenije, Japana, Crne Gore, Švedske, Danske, Turske, Kosova, Argentine, Grčke i Mađarske. Hrvatsku će predstaviti pjesnikinje Sonja Manojlović i Božica Jelušić.

PROGRAM 46. SARAJEVSKIH DANA POEZIJE

SRIJEDA
9.5.2007.

Svečano otvaranje
Sudjeluju: Rasim Ćelahmetović (Srbija), Muhamed Ahmed Hamad (Egipat), Fadila Nura Haver, Kent Johnson (SAD), Susanne Jorn (Danska), Kama Kamanda (Kongo/Luksemburg), Uwe Kolbe (Njemačka), Ivan Kordić, Sonja Manojlović (Hrvatska), Christoph Meckel (Njemačka), Faruk Šehić, Aleš Šteger (Slovenija), Inuo Taguchi (Japan), Sreten Vujović (Crna Gora), Almir Zalihić.
Moderator-voditelj: Senadin Musabegović
Dom mladih «Skenderija»
13,00 sati

Savremena njemačka poezija
Sudjeluju: Uwe Kolbe, Christoph Meckel, Simone Trieder.
Moderator-voditelj: Stevan Tontić
Stihove govori: Hasija Borić
Bošnjački institut
19,00 sati

Međunarodna pjesnička večer
Sudjeluju: Muniam Alfaker (Danska), Rasim Ćelahmetović (Srbija), Kama Kamanda (Kongo/Luxemburg), Faiz Softić, Aleš Šteger (Slovenija), Narcisa Vučina (Danska), Sreten Vujović (Crna Gora).
Narodna biblioteka Kakanj
19,30 sati

Večer poezije: Lars Gustafsson
Voditelj: Refik Ličina
Caffe «Carabit»
21,00 sat

ČETVRTAK
10. 5. 2007.

Moja poetika: Autopoetičke ispovijesti
Sudjeluju: Bisera Alikadić, Božica Jelušić (Hrvatska), Uwe Kolbe (Njemačka), Forrest Gander (SAD), Lars Gustafsson (Švedska), Christoph Meckel (Njemačka). Moderator-voditelj: Stevan Tontić
Galerija «Gabrijel» Kamernog teatra 55
11,00 sati

Hommage: Ćamil Sijarić
- Otvaranje izložbe: Život i djelo
Govore: Nenad Radanović.
Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH,
13,00 sati

Pjesnički susret sa Forrestom Ganderom i Kentom Johnsonom
Američki kutak (Biblioteka Grada Sarajeva)
18,00 sati

Književni portret: Veselko Koroman
Govore: Grzegorz Latuszynski, Hanifa Kapidžić-Osmanagić i Mile Stojić.
Galerija «Gabrijel» Kamernog teatra 55
19,00 sati

Međunarodna pjesnička večer
Sudjeluju: Muniam Alfaker (Danska), Flora Brovina (Kosovo), Alija Dubočanin, Mohamed Ahmed Hamad (Egipat), Husein Hasković, Ilhan Isik (Turska), Juan Octavio Prenz (Argentina), Aleš Šteger (Slovenija), Haris Vlavianos (Grčka), Narcisa Vučina, Sreten Vujović (Crna Gora).
Kulturni centar – Dobrinja
19,00 sati

Njemačka poezija danas: Uwe Kolbe i Christoph Meckel
Moderator-voditelj: Stevan Tontić
Matična biblioteka Istočno Sarajevo
19,00 sati

Gostovanje u Tuzli: Međunarodna pjesnička večer
Sudjeluju: Barbara Korun (Slovenija), Gokhan Ağaçcıoğlu Cengizhan (Turska), Rajko Ðurica, Orsolya Kalasz (Mađarska), Kama Kamanda (Kongo/Luksemburg), Admiral Mahić, Kemal Mahmutefendić, Sonja Manojlović (Hrvatska), Dara Sekulić, Inuo Taguchi (Japan), Almir Zalihić.
Voditeljica: Šejla Šehabović
Narodno pozorište Tuzla
19,00 sati

PETAK
11. 5. 2007.

Moja poetika: Autopoetičke ispovijesti
Sudjeluju: Kent Johnson (SAD), Susanne Jorn (Danska), Veselko Koroman, Juan Octavio Prenz (Argentina), Inuo Taguchi (Japan), Haris Vlavianos (Grčka). Moderator-voditelj: Stevan Tontić
Galerija «Gabrijel» Kamernog teatra 55
11,00 sati

Savremena njemačka poezija
Sudjeluju: Uwe Kolbe, Christoph Meckel, Simone Trieder.
Filozofski fakultet, Odsjek za germanistiku
11,00 sati

Pjesničko podne sa osnovcima
Sudjeluju: Ivo Mijo Andrić, Ismet Bekrić, Husein Dervišević, Ibrahim Kajan, Ivica Vanja Rorić, Miroslav Jovanović Timotijev (Crna Gora), Valerija Skrinjar-Tvrz (Slovenija).
Voditelj: Mirsad Bećirbašić
Općina Stari Grad – Kozija ćuprija
12,00 sati

Pjesničko predvečerje sa osnovcima
Sudjeluju: Ivo Mijo Andrić, Ismet Bekrić, Husein Dervišević, Ibrahim Kajan, Ivica Vanja Rorić, Miroslav Jovanović Timotijev (Crna Gora), Valerija Skrinjar-Tvrz (Slovenija).
Voditelj: Mirsad Bećirbašić
Dvorana Općine Novi Grad
17,00 sati

Večer bh. pjesnika u egzilu
Sudjeluju: Mustafa Arnautović, Dragoslav Dedović, Munib Delalić, Goran Janković, Refik Ličina, Goran Sarić, Goran Simić, Faiz Softić, Jasna Šamić, Narcisa Vučina, Vjekoslav Vukadin.
Voditelj: Senadin Musabegović
UNITIC
18,00 sati

Večer pjesnika «Moja poetika»
Sudjeluju: Bisera Alikadić, Forrest Gander (SAD), Lars Gustafsson (Švedska), Božica Jelušić (Hrvatska), Kent Johnson (SAD), Susanne Jorn (Danska), Uwe Kolbe (Njemačka), Veselko Koroman, Christoph Meckel (Njemačka), Juan Octavio Prenz (Argentina), Inuo Taguchi (Japan), Haris Vlavianos (Grčka). Voditelj: Dragan Jovičić
Muzički program: Damir Imamović Trio
Kamerni teatar 55
21,00 sat

SUBOTA
12. 5. 2007.

Poetski vikend u Mostaru (u saradnji sa «Mostarskim književnim proljećem»)
Sudjeluju: Bisera Alikadić, Gokhan Ağaçcıoğlu Cengizhan (Turska), Munib Delalić, Ilhan Isik (Turska), Željko Ivanković, Kent Johnson (SAD), Alija Kebo, Zdravko Kordić, Barbara Korun (Slovenija), Dragan Marijanović, Admiral Mahić, Sonja Manojlović (Hrvatska), Miro Petrović, Juan Octavio Prenz (Argentina), Goran Sarić, Safet Sarić, Mile Stojić, Simone Trieder (Njemačka).
Galerija kraljice Katarine, Hrvatski dom Hercega Stjepana Kosače
20,00 sati

NEDJELJA
13. 5. 2007.

Obilazak Mostara, posjeta Počitelju i Blagaju.

PONEDJELJAK
14. 5. 2007.

Susreti prevodilaca: Između tradicije i savremenosti
- Razgovor stranih i domaćih prevodilaca.
Sudjeluju: Katica Acevska (Makedonija), Ismail Bandora (Jordan), Danilo Capassa, Ranko Ćetković (Njemačka), Danuta Ćirilić (Poljska), Suat Engullu (Turska), Žela Georgieva (Bugarska), Francis Jones (Velika Britanija), Marko Kravos (Italija/Slovenija), Grzegorz Latuszynsky (Poljska), Josip Osti (Slovenija), Astrid Philippsen (Njemačka), Viktoria Radić (Mađarska), Gamal Sayed (Egipat), Damijan Šinigoj (Slovenija), Kayoko Yamasaki (Japan).
Moderator: Prof. dr. Zvonimir Radeljković
Filozofski fakultet Sarajevo
11,00 sati

Likovni i književni portret Vladimira Puljića
Izložba slika
Sudjeluju: Vladimir Puljić, Nikola Kovač i Željko Ivanković
Galerija Doma pisaca
18,00 sati

Susret sa pjesnicima: Gokhan Ağaçcıoğlu Cengizhan, Ilhan Isik.
Voditeljica: Alena Čatović
Turski kulturni centar
19,00 sati

Pjesnička večer «Tajne zanata»
Sudjeluju: Flora Brovina (Kosovo), Ferida Duraković, Fadila Nura Haver, Orsolya Kalasz (Mađarska), Barbara Korun (Slovenija), Radmila Lazić (Srbija), Sonja Manojlović (Hrvatska), Nermina Omerbegović, Ljubica Ostojić, Ana Ristović (Srbija), Šejla Šehabović, Simone Trieder (Njemačka), Marina Trumić, Narcisa Vučina (Danska). Voditeljica: Adisa Bašić-Čečo
Muzički program: Jelena Milušić Quintet
Club «Colosseum»
20,30 sati

Gostovanje u Banjoj Luci - Međunarodna pjesnička večer
Sudjeluju: Amir Brka, Aleksandra Čvorović, Dinko Delić, Forrest Gander (SAD), Lars Gustafsson (Švedska), Božica Jelušić (Hrvatska), Susanne Jorn (Danska), Kristina Mrđa, Senadin Musabegović, Goran Simić, Mile Stojić, Faruk Šehić, Sreten Vujović (Crna Gora), Nikola Vukolić.
Banski dvor
19,00 sati

Gostovanje u Goraždu – Međunarodna pjesnička večer
Sudjeluju: Muniam Alfaker (Danska), Rasim Ćelahmetović (Srbija), Mohamed Ahmed Hamad (Egipat), Irfan Horozović, Kama Kamanda (Kongo/Luksemburg), Refik Ličina, Faiz Softić, Inuo Taguchi (Japan), Stevan Tontić.
Voditelj: Hadžem Hajdarević
Kulturni centar «Dom mladih» Goražde
19,00 sati

UTORAK
15. 5. 2007.

Susreti prevodilaca: Između tradicije i savremenosti
- Razgovor domaćih i stranih prevodilaca
Sudjeluju: Katica Acevska (Makedonija), Ismail Bandora (Jordan), Danilo Capassa, Ranko Ćetković (Njemačka), Danuta Ćirilić (Poljska), Suat Engullu (Turska), Žela Georgieva (Bugarska), Francis Jones (Velika Britanija), Marko Kravos (Slovenija), Grzegorz Latuszynsky (Poljska), Josip Osti (Slovenija), Astrid Philippsen (Njemačka), Viktoria Radić (Mađarska), Gamal Sayed (Egipat), Damijan Šinigoj (Slovenija), Kayoko Yamasaki (Japan).
Moderatorica: Marina Trumić
Bošnjački institut
11,00 sati

Obilazak starog jezgra Sarajeva i muzeja
(Za strane učesnike – od 9,30 do 14 sati)

Svečano zatvaranje
Sudjeluju: Muniam Alfaker (Danska), Flora Brovina (Kosovo), Amir Brka, Gokhan Ağaçcıoğlu Cengizhan (Turska), Dragoslav Dedović, Alija Dubočanin, Forrest Gander (SAD), Lars Gustafsson (Švedska), Husein Hasković, Ilhan Isik (Turska), Božica Jelušić (Hrvatska), Orsolya Kalasz (Mađarska), Veselko Koroman, Radmila Lazić (Srbija), Juan Octavio Prenz (Argentina), Damir Uzunović.
Dodjela priznanja «Bosanski stećak»
Muzički program: Jelena Milušić Quintet
Dom mladih «Skenderija»
19,30 sati

Više: sarajevski dani poezije

– Komentari –

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –