Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 29.09.2021.

Biblioterapija za odrasle i djecu
Održava se
05.10.2021.

Jeste li znali da se biblioterapija odnosno terapija knjigom koristila još i u staroj Grčkoj kada je tragedija bila propisivana za manične, a komedija za depresivne pacijente? Aristotel je raspravljao o ulozi katarze u postizanju emocionalnog izlječenja, a mnoge su bolnice tijekom povijesti u svojim prostorima imale i knjižnice. Štoviše, one su bile i pomoćno sredstvo liječenja posttraumatskog stresnog poremećaja kod vojnika koji su preživjeli Drugi svjetski rat.

Knjige su kroz čitavu svoju povijest doživljavane kao moćno oružje i medij za komunikaciju kako s drugima, tako i sa samim sobom. One otvaraju prostor za refleksiju, interpretaciju i dijalog, a imaju i izrazitu razvojnu i edukativnu ulogu. To naročito važi za djecu, čiji emocionalni, društveni i kognitivni razvoj može biti snažno potpomognut knjigom i čitanjem.

Biblioterapija je vrsta terapije koja omogućuje samospoznaju, samoaktualizaciju, katarzično iskustvo te bolje razumijevanje emocionalnih, psiholoških, društvenih i kognitivnih problema. Biblioterapijom koju vode učitelji, profesori književnosti ili stručnjaci mentalnog zdravlja mogu se liječiti poremećaji hranjenja, depresija, samoozljeđivanje, trauma, stres, nisko samopouzdanje, gubitak drage osobe, tuga, blaga anksioznost. Temelji biblioterapije počivaju na identifikaciji čitatelja s tekstom, povezivanjem s likovima, te posredno uvidu u vlastitu situaciju.

Dobro odabrana knjiga obraća se čovjeku kao prijatelj, kao učitelj i kao podrška. Ona je tada u punom smislu „lijek za dušu“, kako su je vidjeli i stari Grci.

Program biblioterapije za odrasle i djecu

Tatjana Barat (foto: Hoću knjigu)

Početkom listopada knjižarski lanac Hoću knjigu pokreće jedinstveni program biblioterapije za odrasle i djecu. Biblioterapija će se provoditi u zagrebačkoj knjižari Hoću knjigu Megastore, u malim grupama, zasebno za odrasle i zasebno za djecu. Kroz devet susreta polaznici će se upoznati s biblioterapijom, istraživati svoje sposobnosti pisanja i rješavanja kreativnih zadataka, upoznavati nove književne naslove, čitati, imati priliku porazgovarati s gostima te poraditi na onome s čime se trenutno teško nose.

Kod dječjih radionica poseban će naglasak biti i na razvijanju njihove mašte i kritičkog razmišljanja te, prije svega, uočavanju vlastitih snaga. 

Biblioterapiju će voditi Tatjana Barat, profesorica hrvatskog jezika i književnosti te autorica popularnih knjiga za djecu „Priče o neustrašivim hrvatskim ženama“ i „Kad odrastem, želim biti liječnik“, koja često i javno progovara o toj tematici te surađuje s brojnim stručnjacima mentalnog zdravlja. 

Kao književnica i profesorica književnosti te zaljubljenica u psihologiju, područje u kojem se stalno usavršava, i sama je uvidjela snagu knjige u radu s ljudima, a vođenjem razvojne interaktivne biblioterapije u Hoću knjigu pomoći će da polaznici u periodu koji je pred nama osvijeste svoje probleme te iz ovoga izađu jači nego ikada prije.

Bilo da se vi ili vaše dijete nosite s depresivnim epizodama, stresom, blagom anksioznošću, tugom, gubitkom drage osobe, usamljenošću ili nekim drugim stanjem, biblioterapija i poetska terapija mogu pomoći u tome. Baš će zato čitav koncept radionica biti prilagođen potrebama grupe. 

Prvi susreti održat će se 15.10. (odrasli) te 16.10. (djeca), a prijaviti se možete OVDJE!

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –