Imre Kertesz : Dnevnik s galije


Sedamdesetih godina Imre Kertesz je u istočnom Berlinu izašao na večeru sa stanovitom "damom iz ministarstva". Navodno, "preživjeli Židov na Njemice djeluje posebno seksualno privlačno“. No u restoranu su uz Kertesza i pratilju ugurali nekog Austrijanca, pa se večer malo raspala u unakrsnim razgovorima. "Ubrzo se i Hitler našao na tapetu, a tome sam povod bio ja. Neugodno su me uvukli u međunjemački jad. Umalo da im nisam rekao: ma dajte, djeco.“
Da nije preživio holokaust Kertesz bi bio Seinfeld. S iskustvom Auschwitza sudbina se okrenula: postao je Preživjeli, a zatim književnik i filozof. Iskustvo holokausta je Kerteszovo literarno ishodište. "Čovjek bez sudbine“, roman kojeg je pisao petnaest godina, ima heliocentrični položaj među njegovim romanima i zapisima. No humor uvijek probija; čak i poslije svega, čak i u Auschwitzu – zbog čega "Čovjek bez sudbine“ dugo vremena nije bio prihvaćen.
U "Dnevniku s galije“ Kertesz zapisuje svoje filozofske misli, bilježi mukotrpno napredovanje romana (dva u trideset godina!), te opisuje posjet Buchenwaldu. U konstalaciji njegove literature "Dnevnik“ zauzima rubno mjesto: on je satelitska pratnja. Ali to ne umanjuje njegovu vrijednost: njegovu osobnost, filozofsku britkost – i njegov izvanredni židovski humor.
Što se tiče postratnih iskustava s Nijemcima Kertesz ih zaokružuje ručkom u zapadno-njemačkom veleposlanstvu osamdesetih. Na pozivnici od kartona krilio se njemački orao. "Da to vidi Adolf Hitler...“ komentira počasni gost.
( Tekst je prvotno objavljen u Jutarnjem listu )

Dnevnik s galije
- Prijevod: Xenia Detoni
- Fraktura 10/2008.
- 264 str., tvrdi uvez s ovitkom
- ISBN 9789532660586
- Cijena: 18.45 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro