Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 31.10.2013.

Izložba Herta Müller: Začarani krug riječi u NSK
Održava se
05.11.2013.

Izložba "Herta Müller: Začarani krug riječi" posvećena je životu i radu istoimene dobitnice Nobelove nagrade za književnost 2009. godine, a bit će predstavljena u utorak, 5. studenoga u 11 sati u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Izložba govori o autoričinome životnom putu, počevši od njezina djetinjstva u švapskome Banatu, sve do dodjele Nobelove nagrade za književnost, a bit će izložena do utorka 19. studenoga 2013.

Izložbom "Herta Müller: začarani krug riječi" Goethe-Institut želi prikazati život i rad ove rumunjsko-njemačke spisateljice i dobitnice Nobelove nagrade za književnost. Izložba ide autoričinim tragovima, počevši od njezina djetinjstva u njemačkome Banatu, donoseći i fotografije iz obiteljskoga vlasništva Herte Müller, sve do primanja Nobelove nagrade za književnost.

Na izložbi su prikazani i isječci, takozvani spisi Securitatee, dijelovi tajnih spisa komunističke policije iz Rumunjske, koji govore o rigoroznome i neprijateljskome političkom sustavu, te kolaži Herte Müller, koji prikazuju nepoznatu stranu njezina stvaralaštva, a nastajali su od kraja osamdesetih godina.

Ova putujuća izložba dorađena je inačica izložbe Hladni nakit života koja je osmišljena za književnu kuću u Münchenu i koja se mogla pogledati na drugim mjestima u Njemačkoj i u inozemstvu. Obje su izložbe postavili Lutz Dittrich i Ernest Wichner, koji slove kao najznačajniji poznavatelji života i rada Herte Müller.

Na otvorenju će o stvaralaštvu Herte Müller govoriti Gordana Farkaš-Sfeci, Helen Sinković i Sead Muhamedagić.

Herta Müller (Niþchidorf, 17. kolovoza 1953.), njemačko-rumunjska spisateljica i pjesnikinja poznata po svojim djelima koja vjerno prikazuju teror režima Nicolaea Ceauºescua, povijest Nijemaca u Banatu te progon rumunjskih Nijemaca koji je provodio staljinistički režim, a poslije i rumunjski komunistički režim u njezinoj rodnoj zemlji. Herta Müller tijekom je 1990-ih postala svjetski ugledna autorica, a njezina su djela prevedena na više od 20 jezika. Također joj je uručeno više od 20 nagrada, među kojima su Nagrada Kleist 1994., Nagrada Aristeion 1995., Dublinska nagrada 1998., Nagrada za ljudska prava Franz Werfel 2009. te kao kruna karijere, Nobelova nagrada za književnost 2009. godine.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –