Književno događanje Putnici na istok u Zagrebu i Klisu
Održava se
24.-26.09.2019.
24.-26.09.2019.
Na književnom događanju „Putnici na Istok“ bit će riječ o dvojici autora koji su se na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće uputili prema Japanu i Kini te u dalekim kulturama našli poticaj za preobrazbu vlastitog poimanja književnosti. Lafcadio Hearn, pisac grčko-irskog podrijetla, nakon godina lutanja Amerikom, dolazi u Japan 1890., ostaje ondje do kraja života te biva zapamćen kao prvi anglofoni pisac koji je Zapadu približio Japan.
Francuz Victor Segalen, po zanimanju pomorski liječnik, no u prvom redu zaljubljenik u umjetnost, stiže u Kinu 1909., proučava kineski jezik i književnu tradiciju te kreće u pionirska arheološka istraživanja; istodobno, težeći svojevrsnoj dubokoj sintezi Istoka i Zapada, spaja kinesko poimanje knjige s francuskom tradicijom pjesme u prozi te stvara svoju osobitu književnu formu – Stele.
O književnim avanturama dvojice autora, i o prijevodima njihovih djela u nakladi Mala zvona, govorit će Sanja Lovrenčić; fragmente Segalenove poezije na francuskom i na hrvatskom jeziku čitat će Stephane Michel; o bitnim elementima kulture s kojom su se susreli „putnici na Istok“, kaligrafiji i tradiciji ispijanja čaja, govorit će Iva Valentić.
Književno događanje bit će popraćeno izložbom kaligrafija što su ih Iva Valentić i Mingsheng Pi izradili za hrvatsko izdanje Segalenovih „Stela“, a završit će – čajem za sudionike i publiku.
Književno događanje "Putnici na istok" održat će se u Zagrebu, 24. rujna u 19,30 sati u Kabinetu malih zvona (Savska 28), i u Klisu, 26. rujna u 19 sati u Narodnoj knjižnici i čitaonici (Put sv. Ante 31).
Stele
- Prijevod: Stephane Michel, Senka Sedmak, Sanja Lovrenčić
- Mala zvona 11/2013.
- 188 str., meki uvez
- ISBN 9789537760342
Lutajući Kinom između 1908. i 1912., Victor Segalen zadivljen njenim kamenim spomenicima - stelama, stvara nov oblik pjesme u prozi, 'stelu-pjesmu'. Pjesnička zbirka 'Stele' - jedno od klasičnih djela francuskog modernizma - prvi put u integralnom obliku u hrvatskom prijevodu, s novim kaligrafijama i prijevoodom kineskih epigrama.