Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: MV Info • 18.06.2019.

Najveći i najstariji knjižni klub u Hrvatskoj Svijet knjige obilježio svoj 30. rođendan

Najveći i najstariji knjižni klub u Hrvatskoj Svijet knjige obilježio je u prvom klupskom centru na zagrebačkom Kaptolu svoj 30. rođendan. Klub Svijeta knjige u svojoj ponudi ima zastupljeno znatan dio hrvatske nakladničke produkcije, a svi se naslovi mogu kupiti u jednome od 16 klupskih centara diljem Hrvatske, putem weba i ostalih kanala prodaje.

Tim povodom, okupljenim najvjernijim članovima obratio se voditelj Svijeta knjige Lovro Torbica. „Nakon tri desetljeća rada kluba s ponosom mogu reći da danas brojimo više od 30 tisuća aktivnih članova. U ovoj godini bilježimo rekordan broj novih ljubitelja knjiga što dokazuje da u Hrvatskoj raste interes za čitanjem“, rekao je Torbica.

Osim članova, važnu ulogu u Svijetu knjige imaju autori i ilustratori čijim izdanjima članovi kluba ne mogu odoljeti. Torbica je naglasio da svoju člansku iskaznicu od prvog dana rada kluba posjeduje gotovo tisuću članova diljem Hrvatske.
 

Rođendanska obljetnica bila je povod i za promociju naslova "Knjige koje su promijenile povijest" koji nudi uvid u više od 80 najcjenjenijih, najrjeđih i najvažnijih knjiga na svijetu.

Knjige koje su promijenile povijest Collins ... [i dr..] Michael

O knjizi je govorio akademik Pavao Pavličić koji je ovaj naslov obogatio nacionalnim dodatkom, točnije popisom sedamnaest domaćih klasika koji su utjecali na razvoj hrvatske kulturne baštine.

To je općeobrazovna knjiga, smatra Pavličić i dodaje da se unutra nalaze one knjige koje su utjecale na društvena gibanja, na zbivanja u znanosti i umjetnosti, pri čemu je naglasio da je to je njihova temeljna kvaliteta. „Pri odabiru naslova hrvatske povijesti književnosti trudio sam se naći ravnotežu između zadanog kriterija presudnosti utjecaja nad kvalitetom, ali sam nastojao uvrstiti i što više književnih djela“, rekao je Pavličić.

Pavličić je otkrio kako je na njegov rad najviše utjecao "Osman" Ivana Gundulića, budući da se s njim bavio i s one stručne strane. „Zbog svih sam knjiga ponosan što sam ih uvrstio u nacionalni dodatak. Na neke sam posebno ponosan, jer kad je riječ o Gundulićevu 'Osmanu', svi će se složiti da mu je mjesto tu unutra, ali ja sam recimo stavio i knjigu Otona Kučere 'Naše nebo' iz 1895., koja je po prvi puta našim ljudima dala prve znanstvene spoznaje u astronomiji, iako je bila pisana kao znanstvenopopularni tekst”, dodao je Pavličić.

Vrlo je teško pretpostaviti za koju bi knjigu iz modernije hrvatske književnosti mogli reći da je utjecala na društvena zbivanja, smatra Pavličić i dodaje da se često dogodi da takvo izdanje nije prepoznato u svom vremenu, nego tek u nekom kasnijem trenutku. „Slutim da će nam u nekoj budućnosti važne biti memoarske knjige“, zaključio je Pavličić.
 

U klupskom centru na zagrebačkom Kaptolu osim članova okupili su se domaći autori i ilustratori, među kojima su Goran Tribuson, Sanja Pilić, Nives Madunić Barišić te ilustrator Marko Jovanovac. Rođendansko okupljanje posjetila je i poznata dizajnerica Diana Viljevac

Michael Collins ... [i dr..]

Knjige koje su promijenile povijest

  • Prijevod: Rudjer Jeny
  • Mozaik knjiga 05/2019.
  • 272 str., tvrdi uvez
  • ISBN 9789531425063

'Knjige koje su promijenile povijest' jedinstvena je enciklopedija koja obuhvaća povijest pisane riječi, od 3000. godine prije Krista do danas. Knjiga obuhvaća iluminirane rukopise, najvažnija tiskana djela i neke od najpoznatijih primjera ilustrirane književnosti. Dodatnu vrijednost ovoj knjizi daje i poglavlje o knjigama koje su promijenile Hrvatsku, koje je napisao akademik Pavao Pavličić.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –