Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: N. Bartolčić • 01.01.2013.

Od 1. siječnja 2013. PDV na knjigu iznosi 5 posto, a na e-knjigu ostaje 25 %

Dogodilo se, na žalost, ono što smo svi u knjižnom sektoru već duže vremena znali, a to je da knjiga više nije zaštićena tzv. nultom stopom PDV-a, pa se od 1. siječnja 2013. na knjige primjenjuje stopa PDV-a od 5 posto, baš kao i na kruh, mlijeko, lijekove... dok e-knjiga i dalje ostaje opterećena stopom PDV-a od 25 posto.

Na žalost, još u predpristupnim pregovorima za ulazak u EU naši pregovarači nisu se uspjeli izboriti za povlaštenu stopu barem u prijelaznom periodu (a pitanje je i koliko su se uopće trudili!?), a niti je nova vlada popravila propušteno (navodno se to više nije moglo).

U ovom trenutku još uvijek nije najjasnije koje će knjige koliko poskupiti jer hrvatski nakladnici nemaju identičnu strategiju oko politike cijena, jedni će za sva ili barem za dio izdanja teret preuzeti na sebe tj. smanjiti osnovnu cijenu na koju se zaračunava PDV pa za krajnjeg kupca njihove knjige neće poskupiti, drugi pak smatraju da nemaju mogućnosti tj. da financijski ne mogu podnijeti takav potez pa će njihove knjige poskupiti za 5 %. U svakom slučaju tijekom idućih dana knjižari će imati posla preko glave ne samo s uobičajenim godišnjim inventurama već i s korekcijama cijena.

I nas na portalu Moderna vremena Info očekuje veliki i ne tako kratak posao usklađivanja cijena, stoga vas molimo da do daljnjega cijene koje su istaknute na našim stranicama uzimate samo kao orijentacijske, jer tek očekujemo da nam nakladnici pošalju najnovije cjenike, tako da su na kraće vrijeme moguće netočnosti po pitanju cijena knjiga na našim info stranicama. Razmišljamo čak da na kraći period i uklonimo podatak o cijenama, dokle god ne budemo bili sigurni da su cijene usklađene s novim cjenicima. Unaprijed vam zahvaljujemo na razumijevanju!


A što se same problematike PDV-a i hrvatske knjige (ali i šire) tiče, upućujemo vas na tekst Simone Goldstein koji smo objavili još u veljači 2011. godine, pa iako su se u međuvremenu i dogodile određene promjene poreznih stopa u pojedinim zemljama, u svojoj osnovi tekst je i dalje vrlo instruktivan, a ovdje prenosimo samo jedan kraći segment iz njega:


"Informacijsko društvo mora biti izgrađeno na određenim demokratskim, društvenim, kulturnim i obrazovnim kriterijima, a ne isključivo ekonomskim ili tehnološkim. Čim veća dostupnost knjiga, časopisa i novina znači i veću promociju slobode govora i unaprjeđivanje društva koje poštuje ideje i mišljenja raznih strana. Da bi se stimulirao viši nivo pismenosti, stvorila obrazovana radna snaga i na taj način i poticala konkurentnost, nužno je učiniti sav tiskani materijal dostupnim najširoj javnosti.

Bogata nakladnička djelatnost osigurava održavanje i razvoj nacionalne kulture i društvene raznolikosti. Nikada televizijski ili radijski program neće imati istu kvalitetu kao pisana riječ, bilo da se radi o tiskanoj knjizi ili pak njenom elektronskom obliku. Daljnje osiromašenje pisane riječi imat će posljedice po društvo u cjelini, od vrtića do staračkih domova, preko škole, znanstvene zajednice i gospodarstva. Nema razvoja bez stjecanja znanja.

Uvođenje PDVa znači porez na informaciju, mišljenje, obrazovanje i pismenost. Sve navedeno previše je važno za razvoj društva da bi se uništilo i nazadovalo oporezivanjem. Na žalost, PDV na knjigu nije moguće izbjeći, te treba iznaći načina nositi se s onim što ova mjera neminovno donosi sa sobom.

Posljedice uvođenja PDVa na knjige bit će višestruke, odrazit će se kako na samu industriju ( i to drastično, najviše u segmentu malih izdavača), tako i na društvo u svim njegovim segmentima - od vrtića, škola i  knjižnica do fakulteta i domova u koje će knjige još teže ući. Kočit će razvoj konkurentnosti u industriji, i to industriji koja je važna za ekonomski uspjeh jednog društva - pogotovo onog koji se stalno poziva na društvo znanja kao svoj cilj (što je praktički floskula od samog početka upotrebe te sintagme u lijepoj našoj)."

( ostatak teksta pročitajte ovdje )

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –