Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 21.03.2022.

Predstavljanje knjige 'Slikarstvo i mržnja' Dimitrija Popovića
Održava se
24.03.2022. u 19:30h

Predstavljanje knjige "Slikarstvo i mržnja" Dimitrija Popovića (Naklada Ljevak, 2022) održat će se u četvrtak 24. ožujka u 19:30 u Galeriji Klovićevi dvori. 

O knjizi će govoriti akademik Krešimir Nemec, povjesničarka umjetnosti, dr. sc. Mikica Maštrović te autor Dimitrije Popović. Razgovor će moderirati novinarka i televizijska urednica Zrinka Turalija Kurtak. 

U sklopu predstavljanja knjige održat će se performans Juditino svitanje.

O knjizi:
 
Na pomno odabranim primjerima Dimitrije Popović, argumentima iz filozofije i psihologije umjetnosti, ali i logikom koja proizlazi iz same umjetničke prakse, pokušava odgovoriti na ključno pitanje: zašto su upravo negativne emocije poput zla, rugobe ili mržnje, osobito produktivni pokretači umjetničke kreacije?

Za likovne umjetnike mogućnost preobrazbe ružnoga u lijepo (i obrnuto) uvijek je bila bogat izvor najprodubljenijih kreacija i izazova. Osobito su produktivne bile mitološke teme (Meduza, Medeja) i prizori iz Biblije (Judita i Holoferno, Saloma, Samson i Dalila, Kristovo raspeće), ali Popović se osvrće i na mržnju/zlo koje generiraju društvena zbivanja (ratovi, prevrati), kao i na mržnju koja je rezultirala antiumjetničkim gestama. Popović se kao slikar i književnik snažno oslanja na kulturnu memoriju, kako daleke prošlosti tako i suvremenosti.

Sukladno propisanim epidemiološkim mjerama, broj mjesta je ograničen. 

Dimitrije Popović

Slikarstvo i mržnja : Od Leonardove Meduze do dadaističke Mone Lise

  • Naklada Ljevak 01/2022.
  • 248 str., tvrdi uvez
  • ISBN 9789533555638

Knjiga Dimitrija Popovića 'Slikarstvo i mržnja' donosi nova istraživanja o fenomenu mržnje u slikarstvu. Posrijedi su interdisciplinarne psihološko-sociološke studije o fenomenu mržnje, ali i oblicima njezine tematizacije u likovnoj umjetnosti u rasponu od renesansnoga slikarstva do povijesnih avangardi u prvoj polovici 20. stoljeća (s naglaskom na dadaizam). 

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –