Dani Marije Jurić Zagorke 2017: Feminizam i kultura straha
Održava se
21.-26.11.2017.
21.-26.11.2017.
Manifestacija Dani Marije Jurić Zagorke održava se po 11. put, u godini u kojoj se obilježava 60. godina od smrti najčitanije hrvatske autorice i prve političke novinarke. Dani će se održati od 21. do 26. studenoga u Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke/Centar za ženske studije u Zagrebu (Dolac 8).
Uz simbolično polaganje vijenca na Mirogoju na njezinome grobu, u utorak 21. studenog u 18 sati dodijelit će se Nagrade za najbolje studentske radove na temu ženske i rodne problematike: prvu nagradu Magdaleni Mariji Meašić, studentici muzikologije na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, za rad „Žensko“ i „protestno“ u stvaralaštvu Pussy Riot; mentorica doc. dr. sc. Mojca Piškor; drugu nagradu Petri Župan, studentici pedagogije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu za rad Stavovi studenata pedagogije o feminističkoj koncepciji majčinstva; mentorica doc. dr. sc. Barbara Kušević; dok treću nagradu dijele Rea Jozić i Darija Željko, studentice prava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, za rad „Možete poljubiti mladu“ – statusna prava žena kroz prizmu karakterističnih kultura; mentor doc. dr. sc. Vanja-Ivan Savić te Tena Novak, studentica portugalskog jezika i književnosti i komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu za rad Mozambička književnost i rodna politika; mentorica doc. dr. sc. Maša Grdešić i dr. sc. Majda Bojić.
U 19 sati održat će se predstavljanje autorskog projekta Jasne Jasne Žmak Priče na čudnim mjestima u sklopu kojeg je napisala niz kratkih priča koje su postavljene u javnim prostorima na području Zagreba. U suradnji s dizajnerima, priče su tako od literanih postale i vizualni elementi koji su interpolirani na mjestima koja inače nisu "predviđena" za takvu vrstu čitateljske interakcije. Nakon dva zagrebačka lifta, jedne naslovnice časopisa, dvije oglasne ploče i jednog WC-a, Žmak je napisala kratku priču za prostor Centra za ženske studije, uzimajući kao njenu osnovnu temu lik i djelo Marije Jurić Zagorke. Slijedeći karakteristični, intimistički ton svojeg proznog rada, autorica je u suradnji s Mašom Poljanec koja potpisuje postav i dizajn priče, u bivšem Zagorkinom stanu otvorila prostor za kratkotrajni, poetski susret s autoricom koja je često prešućivana u narativima o povijesti domaće književnosti.
U četvrtak, 23. studenog od 11-16 sati u Memorijalnog stana Marije Jurić Zagorke, u suradnji s ExitGames escape room Zagreb, održat će se program Zagorkinim tragom u Petrinjsku 7 i tajanstvenu potragu za ubojicom!
U 18 sati održat će se predstavljanje knjige Coprnički ceh urednika Mladena Houške, ravnatelja Muzeja i Romane Mačković, više kustosice, u suradnji s Muzejom Sveti Ivan Zelina, te će uslijediti predavanje/razgovor s autorima/cama Hrvojem Gračaninom, Martinom Findrik i Anom Zbiljski.
Feminizam i kultura straha
U suradnji s Odsjekom za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu u petak i subotu 24. i 25. studenog 2017. održava se znanstveno-književni skup s međunarodnim sudjelovanjem na temu Feminizam i kultura straha. O strahu se govori kao o jednoj od primarnih i evolucijski korisnih emocija. Možda se zato na njega može tako plodno i učinkovito računati kada se želi evocirati snažan emocionalni odgovor pojedinaca, grupa ili cijeloga društva koji bi ukidao njihovu kritičku procjenu situacije i omogućio da se njima manipulira.
Sigurnost jest osnovna potreba i važan zahtjev, no rasprava o politici straha želi se ovdje proširiti na ukupni vrijednosni i normativni okvir, na diskurzivne i društvene uvjete koji je omogućuju, na politiku identiteta, spregu znanja i moći – nameće se potreba da se promisli kultura straha. S ciljem izgradnje novog okvira za analizu politike i kulture straha kao onih koje stvaraju nove društvene podjele među nacijama, rodovima, tijelima raspravljat će se kako se u širem ili užem smislu u strahu utemeljeni diskursi, žanrovi, slike, tekstovi, politike, prakse izvode i čine te kako se njima manipulira u formalnim i svakodnevnim kontekstima, i to s dalekosežnim posljedicama.
U nedjelju 26. studenogu 11 sati, kod spomenika banu Josipu Jelačiću, Slavica Jakobović Fribec okuplja građane/ke i vodi ih u Šetnju Zagorkinim tragom koja završava u Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke na Dolcu 8, gdje od 11-16 sati, u okviru Otvorenih vrata, može preuzeti letak i/ili ostaviti svoje podatke i sudjelovati u izvlačenju za tajanstvenu nagradu.
Više informacija: CŽS