Booksa : događanja
Održava se
28.09.2006.
28.09.2006.
U književnom klubu Booksa tjedan započinje otvorenjem izložbe Mirana Križanića i Hrvoja Tuteka u utorak, 19. rujna, a do kraja mjeseca na programu su promocije knjiga: “Mobilizacija i razvoj zajednica: akcijsko istraživanje u Hrvatskoj”, te knjige “Slijepe ulice”, Gordane Ostović, “Inteligencija zla ili pakt lucidnosti”, Jeana Baudrillara i “Sveti Pavao: Utemeljenje univerzalizma”, Alaina Badioua.
19.9.2006. (utorak) u 20 h
Otvorenje izložbe “mama di je bog”, Mirana Križanića i Hrvoja Tuteka
Radi se o konceptualnom projektu dvojice autora čiji su radovi međusobno posve nepovezani u temi, ideji ili mediju izražavanja, a sve što ih združuje je 7,2 kvadrata izložbene površine koja implicira ne mnogo više kvadrata njihovog ravnopravnog suživota.
Izložba traje do 1.10.2006.
26.9.2006. (utorak) u 20 h
Promocija knjige “Mobilizacija i razvoj zajednica: akcijsko istraživanje u Hrvatskoj”
Kao što i sam naslov kaže, u knjizi se radi o razvoju zajednica u Hrvatskoj te o praksama mobilizacije zajednica i to s ciljem promicanja dijaloga, razmjene iskustava i promišljanja vlastitog djelovanja. O knjizi i istraživanju više će reci prof. dr. sc. Dražen Lalić, dr. sc. Tea Škokić, Paul Stubbs, Marina Škrabalo i Jasmina Papa.
27.9.2006. (srijeda) u 13 h
Promocija knjige, a ujedno i kazališna predstava “Slijepe ulice” Gordane Ostović u režiji Ivice Šimića
Igraju Csilla Barath Bastaić i Ronald Zlabur iz Kazališta Mala scena.
28.9.2006. (četvrtak) u 20 h
Promocija dviju knjiga, “Inteligencija zla ili pakt lucidnosti” Jeana Baudrillar'a i “Sveti Pavao: Utemeljenje univerzalizma” Alaina Badioua (Ljevak).
Baudrillard i Badiou poznati su francuski filozofi. U “Inteligenciji zla” Baudrillard se bavi ljudskim kulturama koje se, kaže, dijele na dvije temeljne vrste, od kojih se jedna zasniva na razmjeni simbola (nezapadnjačka društva), a druga na razmjeni novca i znakova (zapadnjačka društva).
Badiou, s druge strane, u svojoj knjizi daje jednu zapanjujuću reinterpretaciju Sv. Pavla koji, za njega, nije ni uzvišeni svetac ovjekovječen u kršćanskoj tradiciji, ni zlobni svećenik na kojeg su se obrušavali filozofi poput Nietzschea; umjesto toga, on je duboko originalan, ali i revolucionaran mislilac koji je, kao izumitelj kršćanstva, združio istinu i subjektivnost na način koji ne prestaje biti relevantan ni za nas danas. (To je konstatacija.) O knjigama i njihovim autorima ovom prilikom govore Kristijan Vujičić, urednik, Leonardo Kovačević, autor pogovora te filozof Marijan Krivak.